ایران هشتمین تولید کننده میوه در جهان
1388/06/18

رضا فتوحي مدير كل دفتر امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، گفت: ايران از نظر جايگاه توليد محصولات باغي در دنيا جزء كشورهاي برتر و داراي مقام هشتم است. فتوحي افزود: توليد محصولات باغي در سال 86 به رقم 16 ميليون و 200 هزار تن رسيد كه اين رقم در سال گذشته با توجه به خشكسالي و سرمازدگي به 14 ميليون و 500 هزار تن كاهش يافت.

وي ادامه داد: با وجود خشكسالي ، سرمازدگي و ديررسي در فصل بهار سال جاري كه باعث خسارت به بخشي از محصول بهاره شد، پيش بيني مي‌شود رقم توليد محصول باغي به 15 ميليون تن برسد. مدير كل دفتر امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي افزود: هيچ‌گونه كمبودي از نظر توليد محصولات باغي وجود ندارد.

فتوحي افزود: سرانه توليد ميوه در جهان بر اساس آمار 85 كيلوگرم و در ايران 220 كيلوگرم است، بنابراين سرانه توليد در ايران حدود 3 برابر دنياست و ايران از قديم مهد توليد محصولات باغي و باغباني بوده است. وي افزود: ايران در بخشي از محصولات مقام‌هاي اول تا هفتم را دارد، به عنوان مثال در توليد پسته مقام اول، توليد خرما مقام دوم، انار رتبه اول و در توليد گيلاس، انگور، سيب، بادام مركبات و انجير رتبه‌هاي اول تا هفتم دنيا را به خود اختصاص داده است.

فتوحي افزود: ايران به عنوان يكي از كشورهاي عمده توليد كننده ميوه جهان شناخته شده‌است و از نظر تنوع از حدود 100 نوع محصول باغي دنيا 50 محصول در ايران توليد مي‌شود و از نظر تنوع توليد در دنيا رتبه بسيار قابل توجهي دارد. مدير كل دفتر امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي افزود: يكي از بحث‌هاي ضرورري در اين بخش اصلاح و احياي باغهاي قديمي است، زيرا باغباني مزيت شناخته شده كشاورزي ايران است كه هم از نظر اقتصادي براي كشاورز درآمد دارد و هم از نظر اشتغال‌زايي و ارز آوري براي كشور منحصر به فرد است. وي با بيان اينكه بيكاري مهمترين دغدغه كشور است، گفت: با احداث و ايجاد باغ و توليد محصول مي‌توان بخشي از اين مشكل را حل كرد و مسئولان كشور با مشاركت مردم آينده مناسبي براي كشور از طريق توسعه باغباني ترسيم كنند. فتوحي تصريح كرد: يك مزيت اساسي در باغباني وجود دارد كه بازدهي اقتصادي محصولات اين رشته به ازاء مصرف هر متر مكعب آب نسبت به ساير زيربخشهاي كشاورزي بي‌نظير است.وي افزود: حتي سرمايه‌گذاري در باغباني نسبت به زيربخشهاي خدمات و صنعت جايگاه برتري دارد. مدير كل دفتر امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي توسعه باغباني را با مباني توسعه پايدار كشور هماهنگ دانست و گفت: وجود عرصه‌هاي گوناگون و مستعد براي احداث باغ و توسعه باغ در اراضي شيب‌دار و دشت‌هاي حاشيه كوير مزيت منحصر به فردي در زيربخش باغباني ايجاد كرده است.

فتوحي در مورد شناسايي عرصه‌هاي شيب‌دار گفت: كشور ايران با توجه به موقعيت كوهستاني بودن عرصه‌هاي شيب‌دار فراواني دارد، به گونه‌اي كه سال گذشته 17 هزار هكتار احداث باغ در اين عرصه‌ها انجام شد و پيش بيني مي‌شود، اين رقم در سال جاري به 2 تا 3 برابر افزايش يابد. وي افزود: اجراي اين طرح با استقبال استانهاي كرمانشاه، اردبيل، چهارمحال و بختياري و فارس همراه بوده و به عنوان يك سياست اساسي در توسعه باغ و ايجاد محصولات مختلف دنبال مي‌شود.

فتوحي با بيان اينكه مديريت عرصه‌هاي منابع طبيعي با سازمان جنگلها و مراتع است، گفت: تا كنون بيش از يك ميليون هكتار از عرصه‌هاي شيب‌دار مستعد براي احداث باغ در كشور شناسايي شده كه در طول يك برنامه پنج ساله قابل كشت خواهد بود.

وي در مورد ميزان درجه شيب مناسب براي احداث باغ گفت: بستگي به آب و هواي مناطق و شرايط اقليمي دارد و محصولاتي مانند انگور بادام، انجير، گل محمدي، در اين عرصه‌ها كاشته مي‌شود و هدف افزايش بهره‌وري از منابع پايه توليد و عوامل انساني ايجاد اشتغال و آباداني روستاها و افزايش درآمد روستائيان است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

 

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal