گفت وگو با رییس سازمان دامپزشکی کشور: فروردین 86؛ ممنوعیت صادرات میگو در اجلاس اتحادیه اروپا مجددا بررسی می شود
1385/12/20

تهران- خبرگزاري كار ايران

 

31مارس (فروردين ماه سال 86) ممنوعيت صادرات ميگوي پرورش ايران به اتحاديه اروپا در نشستي كه كميسيون بهداشت،‌ ‏مواد غذايي و آبزيان اتحاديه اروپا برگزار مي‌‏كنند بررسي مي‌‏شود. 

دكتر مجتبي نوروزي، رييس سازمان دامپزشكي كشور، درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران، ايلنا، در رابطه با ممنوعيت صادرات ميگوي پرورشي به اتحاديه اروپا، گفت: به دنبال به وجود آمدن مشكلات صادراتي و ممنوعيت ورود ميگوي پرورشي به اتحاديه اروپا از سه الي چهارماه گذشته تاكنون 90 درصد مدارك و اطلاعات درخواستي از سوي اتحاديه اروپا براي بررسي و صدور مجوز آماده و ارسال شده است.

وي، اظهارداشت: طي مذكرات به عمل آمده؛ مقرر شد در نشستي كه كميسيون بهداشت مواد غذايي و آبزيان اتحاديه اروپا در31 مارس (10 فروردين 86) برگزاري مي‌‏شود ممنوعيت صادرات ميگوي پرورشي ايران مجددا مورد بررسي قرار بگيرد.

نوروزي، مهلت ارسال اطلاعات و مدارك درخواستي اتحاديه اروپا را جهت حذف ممنوعيت ميگوي صادراتي 31 مارس اعلام كرد وگفت: روال بازگشت و برقراري صادرات به اتحاديه اروپا به طور معمول فرايندي طولاني را در بر مي‌‏گيرد؛ اما با رايزني‌‏‏هاي متعدد و فشرده‌‏اي كه انجام شده در اولين نشت اتحاديه اروپا اين امر بررسي مي‌‏شود ضمن آن كه هم‌‏اكنون قسمت اعظم مدارك و اطلاعات به اتحاديه اروپا ارسال شده و ايران يك ماه جلوتر از مهلت داده شده جلوتر است.

وي، تصريح كرد: در حال حاضر ايران از ليست صادركنندگان ميگوي پرورشي به اتحاديه اروپا خارج شده كه در صدديم مجددا به اين ليست وارد شويم كه اين امر در فروردين سال آتي در اجلاس اتحاديه اروپا مطرح و بررسي مي‌‏شود.

رييس سازمان دامپزشكي كشور، در پايان از حضور هياتي متشكل از رييس سازمان دامپزشكي معاون و مديركل قرنطينه سازمان در اجلاس 31 مارس خبر داد.

همچنين، دكتر سبحاني، مديركل امور قرنطينه و امور بين المللي سازمان دامپزشكي، در رابطه با حذف ممنوعيت صادرات ميگوي ايران به اتحاديه اروپا پس از برگزاري اجلاس 31 مارس در اتحاديه اروپا، عنوان كرد: با توجه به افزايش توليد ميگوي پرورشي به دليل ورود گونه جديد وانامي در سال جاري حذف اين ممنوعيت به افزايش صادرات منتهي مي‌‏شود.

وي، اظهارداشت: از زمان اعلام ممنوعيت صادرات ميگو به اتحاديه اروپا طي حدود 4 ماه اخير تاكنون اقدامات و رايزني‌‏هاي زيادي با آنان صورت گرفته و درحال حاضر با اتمام اين اقدامات طي 5/1 ماه اخير هفته گذشته آخرين مدارك و اطلاعات درخواستي به اتحاديه اروپا صادر شده است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal