ایران بااستفاده از دانش هسته‌ای بارمیکروبی میگوی پرورشی را به صفر رساند
1386/03/23

مسوول اداره آبزيان دامپزشكي هرمزگان گفت: براي نخستين بار در ايران با استفاده از پرتودهي هسته‌اي، آلودگي ميكروبي ميگوهاي پرورشي صادراتي به صفر رسيد.

به گزارش ايرنا ، رضا افشاريان اظهار داشت: تا قبل از اجراي اين طرح عمليات ميكروب زدايي از ميگوهاي پرورشي صادراتي در مراكز عمل‌آوري بوسيله "هيپوكلريد كلسيم" (كلر) انجام مي‌شد كه هيچگاه ميزان آلودگي را به صفر نمي‌رساند.

وي استشمام بوي كلر را از معايب طرح ميكروب زدايي ميگوها به روش كلرزني دانست كه با استفاده از روش پرتودهي بوسيله اشعه گاما مي‌توان گفت كه صنعت عمل‌آوري ميگوي صادراتي ايران در آستانه تحول بزرگي قرارگرفته‌است.

افشاريان مدت زمان اجراي اين طرح تحقيقاتي را ۳۴ماه عنوان كرد و افزود: طي اين مدت در فاصله‌هاي زماني متفاوت ميگوهاي پرتوداده شده بوسيله اشعه گاما و پرتو داده نشده براي پي بردن به ميزان پروتئين، طعم، رنگ، بو، و آناليزهاي مختلف (تي.بي.ان)، آلودگي، چربي، رطوبت و ديگر فاكتورها، مورد آزمايش قرار گرفتند.

مسوول اداره بهداشت و مبارزه با بيماريهاي آبزيان اداره كل دامپزشكي هرمزگان در اين زمينه ابراز داشت: هيچ تغيير و تفاوتي از نظر ميزان موارد ذكر شده در ميگوهاي پرتو داده شده بوسيله اشعه‌گاما و نوع نداده شده آن مشاهده نشد.

وي هزينه پرتودهي دو هزار تن محصول ميگوي پرورشي استان هرمزگان را در مجموع ۲ميليارد ريال عنوان كرد و افزود: روش كلرزني نياز به هزينه بيشتري دارد.

گزارش ايرنا به نقل ازاطلاعات دريافتي حاكي است كه مراكز عمل‌آوري ميگو بابت تهيه هر كيلوگرم "كلر" مبلغ ۱۳هزار ريال پرداخت مي‌كنند.

مسوول اداره بهداشت و مبارزه با بيماريهاي آبزيان اداره كل دامپزشكي هرمزگان گفت: هم اكنون اين طرح آماده اجرا در مراكز عمل‌آوري ميگو است.

افشاريان يادآور شد: هرچند عمليات پرتودهي ميگو در تعداد معدودي از كشورها انجام مي‌شود اما تكنيك بومي‌سازي شده ايراني در فرآيند پرتودهي با توجه به محدوديت‌هاي موجود دستاورد مهمي بشمار مي‌آيد.

به گفته وي هم اكنون كشورهاي واردكننده در زمينه "دوز" پرتودهي جهت ميكروب زدايي ميگو حساسيت و تاكيد ويژه‌اي دارند كه آن را به كشور مبداء اعلام مي‌كنند.

مسوول رشته بهداشت آبزيان دانشكده علمي كاربردي جهادكشاوري هرمزگان به ايرنا گفت: از روش پرتودهي بوسيله اشعه گاما روي گوشت نيز استفاده مي‌شود كه نتايج مهمي در زمينه افزايش كيفيت و هم چنين بسته‌بندي آن دارد.

طرح استفاده از پرتودهي گاما جهت كاهش بار ميكروبي در ميگوهاي پرورشي بوسيله افشاريان، دكتر نيكبخت و خانم معتمدي با حمايت همه جانبه پژوهشكده تحقيقات كشاورزي، پزشكي و صنعتي سازمان انرژي اتمي كشور در كرج و مراكز عمل‌آوري ميگوي هرمزگان طي مدت ۳۴ماه انجام شد. استان هرمزگان داراي۲هزارو۵۰۰هكتار مزرعه پرورش ميگو در ميناب و بندرلنگه با توليد ۲هزارتن محصول است كه ۸۰درصد آن پس از عمل‌آوري به اروپا و آسيا صادر مي‌شود.

تا سال۸۴همه ساله بالغ بر ۸ميليون دلار از بابت صادرات ميگوي پرورشي ارز عايد پرروش‌دهندگان و صادركنندگان ميگوي اين استان مي‌شد كه بنا به دلايلي از جمله نداشتن آزمايشگاه ويژه تشخيص مانده دارويي در ميگوهاي صادراتي و همچنين انجام نشدن ميكروب زدايي كامل و ديگر مشكلات صادرات آن با كاهش چشمگيري مواجه شد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر30 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal