تجهيز 666 هزار هكتار زمين كشاورزي به سيستم هاي آبياري تحت فشار در دولت نهم و دهم
1391/03/23

معاون آب ، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: طي فعاليت دولت نهم و دهم 666 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور به سيستم آبياري تحت فشار تجهيز شده است.

به گزارش ايرنا، "" رحيم سجادي "" در جمع خبرنگاران در كرج افزود: از اين ميزان فعاليت انجام شده 290 هزار هكتار در دولت نهم و مابقي در دولت دهم بوده است .

وي اضافه كرد: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده امسال نيز 270 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور به سيستم آبياري تحت فشار مجهز خواهند شد.

وي بيان داشت: تاكنون در مجموع يك ميليون و 157 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور به سيستم نوين آبياري مجهز شده كه 60 درصد اين ميزان فعاليت به صورت باراني و مابقي قطره اي است .

سجادي يادآور شد: طي برنامه پنجم توسعه بايد يك ميليون و 250 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور به روش نوين آبياري تجهيز شود كه به طور ميانگين سالي 250 هزار هكتار است.

وي تاكيد كرد: در صورت اعطاي به موقع تسهيلات بانكي به كشاورزان اين مهم تحقق پيدا خواهد كرد.

وي گفت : حدود 85 درصد هزينه هر هكتار تجهيز اراضي كشاورزي به سيستم آبياري از طريق تسهيلات بانكي به صورت بلاعوض پرداخت مي شود و مابقي آورده بخش خصوصي است .

سجادي افزود: اعتبارات تخصيص داده شده به بخش آب و خاك در زمينه آبياري تحت فشار، شبكه هاي آبياري ، انتقال آب و لايروبي قنوات در سال جاري شش هزار و 760 ميليارد ريال است كه اين ميزان نسبت به سال گذشته 5/17 افزايش يافته است .

وي يادآور شد: علاوه بر اين امسال پنج هزار ميليارد ريال اعتبار نيز به بخش آبخيزداري كشور اختصاص يافته كه نقش بسزايي در حفظ منابع آبي و سالم سازي چشمه سارها و قنوات كشور دارد. سجادي تصريح كرد: علاوه بر فعاليت هاي انجام شده طي دو سال اخير، 25 هزار 332 كيلومتر لوله گذاري براي انتقال آب از سر چاه تا مزرعه هم در كشور انجام شده است .

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal