راهکارهای کاهش قیمت فراورده های دامی
1391/04/03

به دنبال انتشار مطلبي در روزنامه شرق مورخ20/3/91 با عنوان "بازار داخلي گوشت گرفتار بي برنامگي"روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به  اين شبهات پاسخ داده است .متن جوابيه به شرح ذيل است :

 در ابتدا بايد گفت علت گراني گوشت نه به خاطر صادرات دام بلكه تغييرات شديد و افزايش در قيمت نهاده هاي دامي بوده است. لازم به ذكر است كه بيش از 70 درصد هزينه هاي توليد شير و گوشت مربوط به تغذيه دام و خوراك مصرفي آنها است و ميزان صادرات دام (دام پروار شده) سهم كوچكي (كمتر از 7 دهم درصد) از توليد كل گوشت كشور را شامل مي‌شود كه قطعا اين ميزان تأثيري بر بازار نخواهد گذاشت. لازم به ذكر است عدم صدور مجوز صادرات دام باعث افزايش قاچاق دام به كشورهاي همسايه مي‌گردد كه تبعات منفي بسياري دارد و نژادهاي در حال انقراض كشور را تحت تاثير قرار مي‌دهد. ضمن اينكه بايد گفت صادرات دام از بهمن ماه سال گذشته قطع گرديده و اين موضوع تاكنون ادامه داشته است. در سال جاري نيز زمينه لازم براي صادرات دام پروار شده تاكنون فراهم نگرديده است و مطالب مندرج در روزنامه شرق از جمله ادامه صادرات در سال جاري كذب محض مي‌باشد و صحت ندارد.

همچنين با توجه به نامگذاري سال 1391 توسط مقام معظم رهبري با عنوان سال توليد ملي، صادرات تليسه گاو شيري ( تليسه هاي مازاد گله هاي شيري) به عنوان يك توليد ملي در دستور كار قرار دارد. لذا با توجه به مازاد بودن اين دسته دام‌ها صادرات قسمت كوچكي از آنها (كمتر از يك درصد) خللي در توليد شير و گوشت كشور ايجاد نمي‌كند و به دامداران در استفاده بهينه از فضاي پرورش دام كمك مي‌نمايد و دام‌هاي اصلاح شده كشور را به كشورهاي همسايه براي ايجاد بازارهاي صادراتي معرفي مي‌نمايد.

لازم به ذكر است واردات گوشت كه متأسفانه اين روزها به عنوان راه حل كاهش قيمت گوشت در محافل مختلف مطرح مي‌گردد تنها مسكني مي‌تواند باشد كه تاكنون اثري هم نداشته است. بديهي است تنها راه شكستن قيمت ها، فراهم آوردن امكانات لازم براي كاهش قيمت تمام شده شير و گوشت و اجراي دقيق مفاد قانون هدفمندي يارانه‌ها و سوق دادن يارانه به توليد كننده مي‌باشد. چراكه اثرات سوء واردات بي رويه شير خشك و گوشت منجمد در سال 1389 هنوز در خاطر توليد كنندگان فرآورده هاي دامي باقيمانده است. بنابراين مناسب است به جاي واردات ، خريد تضميني شير و گوشت كه در قانون هدفمندي يارانه ها پيش بيني شده است و تزريق فرآورده هاي ذخيره شده به بازار در مواقع كمبود توليد، بيشتر مورد توجه قرار گيرد كه براي تنظيم بازار مناسب و مؤثر است.

بدون شك تنها در صورت كمك به توليد كنندگان و قطع دست واسطه ها است كه مي‌توان قيمت فرآورده هاي دامي را كاهش داد لذايك بارديگرتاكيد مي شودكه نتيجه كاهش 30 درصدي قيمت گوشت (برپايه واردات ) ادعا شده در مطلب مذكوربدوراز واقعيت كارشناسي مي باشد.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal