رییس سازمان امور عشایر کشور: ‪۵۰هزار خانوار عشایراسکان یافته‌اند
1385/09/18

اهواز، ايرنا ‪

 

داخلي. اجتماعي. عشاير.

 

رييس سازمان امور عشاير كشور گفت: از ابتداي اجراي برنامه اسكان عشاير تاكنون، ‪۵۰هزار خانوار اسكان يافته‌اند.

به گزارش ايرنا "جهانگير صديق" در گفت وگو با خبرنگاران در اهواز افزود: در اين مدت ‪۲۵هزارخانوار توسط مديريت عشاير و ‪۲۵هزارخانوار ديگر بصورت خودجوش اسكان داده شده‌اند.

وي جمعيت عشاير كشور را هم اكنون يك ميليون و ‪۴۰۰هزار نفر در قالب ‪۲۰۰هزار خانوار عنوان كرد و گفت: آمار دقيق عشاير به دنبال سرشماري سال جاري اعلام خواهد شد.

صديق در خصوص تامين سوخت مورد نياز عشاير كشور گفت: ‪۵۰درصد عشاير از سوخت فسيلي استفاده مي‌كنند و توزيع گاز و نفت به منظور پخت و پز غذا و استفاده‌هاي ديگر نيز درحال انجام است.

رييس سازمان امور عشاير كشور اعتبارات امور عشاير در كل كشور را در سال جاري ‪۴۰۰ميليارد ريال ذكر كرد و افزود: با همكاري و ارايه خدمات از سوي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، راه و ترابري ، آموزش وپرورش و ديگر دستگاهها اين اعتبارات يك هزار ميليارد ريال خواهد رسيد.

وي اجراي بيمه عشاير كشور را مناسب ارزيابي و اظهارداشت: حدود ‪۳۰درصد عشاير زير پوشش خدمات بيمه قرارگرفته‌اند و ‪۴۰درصد دام آنها نيز بيمه شده است.

صديق با بيان اينكه تعداد دامهاي عشاير ‪۹۰ميليون راس است، گفت: مراتع كشور جوابگوي ‪۳۰درصد از دامها است و ظرفيت ‌سازي دام عشاير يكي از اولويتهاي سازمان عشاير مي‌باشد و در همين رابطه طي برنامه ‪۱۵ساله اغلب دامداريهاي عشاير به دامپروري تبديل خواهد شد و دام سنگين نيز جايگزين دام سبك مي‌شود.

وي موقعيت جغرافيايي استان خوزستان را براي بالابردن آمار اسكان عشاير مناسب دانست و افزود: هر ساله ‪۱۵درصد از خدمات و تسهيلات عشاير كشور در اختيار عشاير استان خوزستان قرار مي‌گيرد.

رييس سازمان عشاير كشور در سفر به استان خوزستان از شهرستانهاي عشاير پذير لالي، مسجدسليمان، رامهرمز، شوش، ايذه و اهواز بازديد داشت.

سالانه ‪۲۰۰هزار نفر از عشاير كشور به همراه دو ميليون و ‪۴۰۰هزار دام كوچك از شش استان مجاور وارد استان خوزستان مي‌شوند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal