طرح جامع بيمه كشاورزي از سال 93 اجرا مي شود
1392/11/27

مديرعامل توسعه جهاد استقلال وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح جامع بيمه كشاورزي تدوين و از سال آينده اجرايي خواهد شد.

به گزارش واحد مركزي خبر، محمدرضا شافعي نيا در جلسه خبري امروز با اشاره به اين كه سرمايه اوليه اجراي طرح بيمه جامع كشاورزي 40 ميليارد تومان است ، افزود : براي اجراي طرح حداقل به 400 ميليارد تومان سرمايه نياز است كه تشكل ها و اتحاديه هاي كشاورزي قادر به تأمين تمام اين سرمايه نيستند و تلاش مي كنيم از محل درآمد و سود موسسه و حمايت وزارت جهاد كشاورزي تأمين شود.

وي گفت: بيمه عمر ، بيمه تكميلي درماني ، بيمه ماشين آلات و تجهيزات كشاورزي و بيمه تضمين درآمد كشاورز مواردي است كه در طرح جامع بيمه كشاورزي تدوين شده است.

مديرعامل موسسه جهاد استقلال وزارت جهاد كشاورزي افزود: در برخي موارد كشاورز محصولي را كشت مي كند كه بازاري براي فروش اين محصول وجود ندارد و اين بيمه مي تواند درآمد كشاورز را تضمين و از ضرر و زيان جلوگيري كند.

شافعي نياز گفت: در طرح جامع بيمه كشاورزي امكاناتي هم براي ارائه خدمات درماني ايجاد شده است.

وي افزود: طرح جامع بيمه كشاورزي نوعي بيمه تخصصي است كه تمام مراحل كشت محصول ، ابزار ، ماشين آلات و خود كشاورز را زيرپوشش قرار مي دهد.

مديرعامل موسسه جهاد استقلال با اشاره به اين كه ورود فناوري هاي نوين و ماشين آلات و تجهيزات پيشرفته كشاورزي تضمين كننده توسعه پايدار كشاورزي است ، گفت: در چهار ماه اخير با پيگيري وزير جهاد كشاورزي و اختصاص اعتبار براي واردات ماشين آلات و تجهيزات كشاورزي موفق شديم شانزده دستگاه كمپاين ويژه برداشت برنج را وارد كنيم.

شافعي نيا درباره روند اجراي برنامه توسعه مكانيزاسيون كشاورزي افزود: به علت كمبود ارز و اعتبارات ، طرح به كندي اجرا شده است به طوري كه سال گذشته براساس برنامه توسعه قرار بود ، 200 دستگاه تراكتور سنگين وارد شود كه 18 دستگاه وارد شد.

وي تاكيد كرد: واردات ماشين آلات و تجهيزات با انتقال فناوري طراحي و ساخت انجام مي شود.

مديرعامل موسسه جهاد استقلال گفت: فناوري طراحي و ساخت ماشين آلات و تجهيزات كشاورزي از آلمان ، ايتاليا ، اتريش و ژاپن وارد مي شود.

شافعي نيا افزود: از 400 هزار دستگاه تراكتور و كمباين 200 هزار دستگاه عمر بالاي 20 سال دارد و بايد نوسازي شود.

وي افزايش توليد موارد پروتئيني و لبني را از ديگر برنامه هاي اين موسسه دانست و گفت: براي افزايش توليد و بهره وري به ويژه در دام هاي سنگين به اصلاح نژاد نياز است و سال آينده يك ميليون دز مواد ژنتيكي براي توليد دام هاي سنگين با ميزان توليد بالاي گوشت و شير در اختيار دامداران قرار مي گيرد.

مدير عامل موسسه جهاد استقلال افزود: سال گذشته 800 هزار دز مواد ژنتيكي در اختيار دامداران قرار گرفت.

شافعي نيا افزايش بهره وري و توليد اقتصادي را مهمترين محور فعاليت موسسه جهاد استقلال دانست و گفت: اين موسسه با عرضه بذرهاي استاندارد و اصلاح شده ، كودهاي مناسب ، اجراي طرح هاي نوين آبياري ، بكارگيري ماشين آلات و تجهيزات پيشرفته و جوان سازي جمعيت فعالان عرصه كشاورزي در تلاش است با افزايش بهره وري از منابع توليد شاهد افزايش محصولات كشاورزي باشيم.

وي با بيان اين كه تنظيم بازار با تكيه بر حمايت از توليد داخل مهمترين اولويت موسسه جهاد استقلال است ، افزود: امسال توليد مركبات و سيب بسيار مطلوب است و كمبودي در تأمين نياز بازار شب عيد وجود ندارد.

مدير عامل موسسه جهاد استقلال گفت: توليدات داخلي پاسخگوي نياز بازار شب عيد است و به واردات ميوه هم نيازي نداريم.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal