کشاورزان استان مرکزی عملکرد دولت را بسیارعالی توصیف کردند
1385/07/26

اراك ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۲۵

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي

" بسيار عالي ، بي‌نظير ، استثنايي ". اينها كلماتي هستند كه كشاورزان استان مركزي براي توصيف عملكرد دولت در زمينه خريد تضميني گندم مازاد بر نيازشان به كار گرفتند.

كشاورزان در پاسخ به سووال خبرنگار ايرنا ، ابتدا كمي مكث مي‌كردند و در ذهن خود به جستجوي واژه‌اي مي‌گشتند ، بعد مي‌گفتند ، عالي ، هيچ نقصي نداشت ، استثنايي ، بي‌نظير.

آنان با گفتن اين كلمات بلافاصله ماجراي سالهاي قبل را كه ناچار بودند پول گندم خود را با هزار دردسر و بعد از گذشت مدت زيادي دريافت كنند ، به يادآورده و گوشه‌هايي از آن را شرح مي‌دادند.

حاج حسين شهبازي كشاورز اراكي مي‌گويد: از سال ‪۵۳تاكنون هيچ گاه كمتر از ‪۵۰۰تن گندم به دولت تحويل نداده ولي به جز امسال هيچ گاه پولش را به موقع دريافت نكرده است .

 وي كه عشق به توليد و كشاورزي را سرمايه زندگي خود مي‌داند ، افزود:

امسال علاوه بر پرداخت به موقع قيمت گندم تحويلي كشاورزان ، سهل‌ترين روشها نيز براي اين پرداخت به كار گرفته شد، به طوريكه پول گندم به‌طور خودكار به حساب كشاوزان واريز شد.

اين كشاورز با سابقه اراكي در خصوص تاثيرات اقدام دولت گفت :" مسلم است ، وقتي كه كشاورز را اذيت نكنند ، پول محصول و كود را به موقع بدهند ، كشاورز تشويق مي‌شود و توليد افزايش مي‌يابد.

 "محمد تقي شهبازي" نيز كه پدرش را در اداره مزرعه‌اي ‪۱۰۵هكتاري ياري مي رساند ، معتقد است : امسال كشاورزان هيچ مشكلي در زمينه فروش محصول گندم خود نداشتند .

 وي مي‌گويد : چنانچه در مورد ساير محصولات نيز همانند گندم اقدام شود ، كشاورزي با يك جهش مواجه مي‌شود.

 حاج‌احمد غلامي كشاورز روستاي مهرآباد نيز گفت : برنامه امسال دولت واقعا عالي بود و پول كشاورزان ظرف ‪۲۴ساعت توسط بانك ملت به حسابشان واريز شد.

وي كه حدود ‪۲۰۰تن گندم مازاد بر نياز را به دولت تحويل داده افزود:

در سالهاي قبل در مواردي تا شش ماه بعد از تحويل محصول، پول آن را نمي دادند.

وي نيز اين اقدام دولت را موجب دلگرمي و تشويق كشاورزان مي‌داند و مي گويد : تدوام آن در گسترش كشاورزي موثر است .

 "محمدرضاساري " كشاورز كه مزرعه‌اش در روستاي كارچان واقع شده نيز گفت :امسال كشاورزان بي‌هيچ مشكلي پول محصول تحويلي به دولت را دريافت كردند.

 او كه حدود ‪۳۰تن گندم مازاد بر نياز خود را به سيلو تحويل داده است افزود: دولت روحيه كشاورزان را براي توليد بهتر و بيشتر تقويت كرده‌است .

رييس‌هيات مديره تعاوني كشاورزي هفتاد قله اراك نيز گفت : وضعيت خريد گندم در سال جاري واقعا استثنايي بود.

محمد سجادي افزود: امسال به‌سهل‌ترين روش با كشاورز معامله شد و پول گندم خريداري شده بلافاصله پرداخت شد.

 وي، ضمن تشكراز مسوولان به‌خاطر تعامل مناسب باكشاورزان گندمكار، خواستار تداوم اين حركت و تعميم آن به ساير محصولات شد.

 مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي استان مركزي گفت: بر اساس توافق وزارت جهاد كشاورزي و سازمان مديريت وبرنامه‌ريزي درسال جاري بهاي گندم خريداري شده از كشاورزان در كمتر از ‪۲۴ساعت پرداخت شد.

 مهندس مسعود هاشمي طباطبايي افزود: پرداخت قيمت گندم خريداري شده به كشاروزان در سالهاي قبل گاه تا سه ماه هم به طول مي‌انجاميد .

 هاشمي طباطبايي با بيان اينكه ميزان خريد گندم در سال جاري حدود ‪۹۵ تن از سال قبل بيشتر بوده ، گفت : امسال ‪۴۲۹هزار تن گندم با قيمت تضميني از ‪۸۷هزار كشاورز استان خريداري شده‌است.

 وي گفت : قيمت خريد گندم در سال جاري هركيلو دوهزار و ‪۵۰ريال ذكركرد.

 هاشمي طباطبايي در خصوص خريد تضميني محصول كلزا نيز گفت : در استان مركزي براي خريد هفت هزار تن محصول كلزا برنامه ريزي شده بود كه ‪۷هزار و ‪۲۰۵تن خريداري شد.

وي گفت به رغم اينكه قرار شده بود قيمت كلزا نيز يك روزه به كشاورزان پرداخت شود ولي در مواردي بيست روز هم طول كشيده است .

 وي گفت : در ساير محصولات كشاورزي نظير حبوبات ، پياز و سيب زميني به دليل اينكه نرخ تضميني از بازار آزاد كمتر است ، كشاورزان استقبالي از آن نمي‌كنند .

كشاورزان استان مركزي معتقدند : اقدام مناسب دولت در زمينه خريد گندم كشاورزان ، تجربه موفقي است كه در صورت تسري به ساير محصولات نقش به سزايي در رونق و شكوفايي بخش كشاورزي خواهد داشت .

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal