فائو: خودکفایی ایران در تولید گندم امسال تکرار می‌شود
1388/04/30

فائو در جديدترين گزارش خود پيش بيني كرد توليد گندم ايران در سال زراعي جاري با رشد 38 درصدي در مقايسه با سال گذشته به 13.5 ميليون تن خواهد رسيد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بين الملل فارس سازمان جهاني خواروبار و كشاورزي(فائو) در جديدترين گزارش خود پيش بيني كرده است توليد غلات در ايران طي سال زراعي جاري بيش از چهار ميليون تن افزايش يابد. بر اساس اين گزارش موسوم به «دورنماي محصولات و امنيت غذايي» توليد غلات ايران در سال جاري با افزايش 4.4 ميليون تني نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد و به 19.7 ميليون تن خواهد رسيد. در سال گذشته و به دليل خشكسالي توليد غلات در ايران از 23.5 ميليون تن در سال قبل از آن به 15.3 ميليون تن كاهش يافت. تمامي انواع غلات در ايران با افزايش توليد طي سال جاري مواجه خواهند شد كه البته گندم در اين زمينه وضعيت شاخصي خواهد داشت. پيش بيني شده است توليد گندم در ايران طي سال زراعي جاري با رشد 38 درصدي نسبت به سال قبل مواجه شود و به 13.5 ميليون تن برسد. اين رقم 3.7 ميليون تن بيشتر از سال گذشته خواهد بود. توليد شلتوك برنج نيز در اين سال 200 هزار تن افزايش خواهد يافت و از 2.6 ميليون تن در سال گذشته به 2.8 ميليون تن در سال جاري خواهد رسيد.

فائو ميزان توليد غلات دانه درشت در ايران براي سال جاري را نيز 3.4 ميليون تن پيش بيني كرده كه نسبت به سال قبل نيم ميليون تن افزايش خواهد يافت. بر اساس اين گزارش ذخاير غلات ايران نيز طي سال جاري با افزايش 800 هزار تني نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد. در پايان سال گذشته حجم ذخاير استراتژيك غلات ايران 2.9 ميليون تن گزارش شده بود كه انتظار مي رود اين رقم در پايان سال جاري به 3.7 ميليون تن افزايش يابد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal