تشريح اقدامات وزارت جهاد كشاورزي براي حل مشكل درياچه اروميه در جلسه مشترك دولت و مجلس
1390/08/04

جلسه مشترك دولت و مجلس به منظور تنظيم طرح مدوني براي حل معضل درياچه اروميه با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي، وزراي نيرو و جهاد كشاورزي، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور، رئيس سازمان حفاظت از محيط ‌زيست و نمايندگان استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي برگزار شد. به گزارش اداره اخبار مجلس شوراي اسلامي، دكتر علي لاريجاني در اين جلسه‌ ، با اشاره به اهميت سرعت عمل در انتقال آب به درياچه اروميه گفت: آبياري تحت فشار راه حل مناسبي براي مشكل به وجود آمده درياچه است كه نياز به اين دارد كه سالي ۱۵۰ ميليارد به اين بخش ظرف ۳ سال اضافه كنيم تا در مدت‌زمان كوتاهي به نتيجه برسيم. رئيس مجلس افزود: دولت با تامين منابع به‌هنگام بايد سرعت رسيدگي به درياچه را از برنامه ۵ ساله به ۳ سال و كمتر كاهش دهد و اگر مشكلات قانوني هم وجود دارد، مجلس تمام تلاش خود را معطوف به حل آن خواهد كرد.

 اين گزارش حاكي است، در ابتداي اين جلسه محمدي‌زاده رئيس حفاظت از محيط‌زيست از تشكيل كارگروهي به رياست معاون اول رئيس‌جمهور و ساير اعضاي هيأت دولت به منظور مطالعه مديريت يكپارچه زيست‌محيطي جهت حل مشكلا ناشي از كم‌آبي درياچه اروميه خبر داد. وي اظهار داشت: يكي از دلايل عمده وقوع اين مشكل، برداشت‌هاي غيرمجاز است كه با اصلاح روش‌هاي آبياري مي‌توان آورد آب به اين درياچه را افزايش داد، همچنين راه حل ديگر بارور كردن ابرهاست كه تاحدودي اين كار جواب داده و بارش را در آن منطقه افزايش داده است. نامجو وزير نيرو نيز در اين جلسه ضمن ارائه گزارشي از كارهاي در دست اقدام اظهار داشت: طرحي در كميسيون كشاورزي به تصويب رسيد و سپس به كميسيون برنامه و بودجه رفت و در آنجا روي چند رديف مصوبه مهمي داشتند كه يكي از آنها بودجه يك ميليارد دلاري بود كه براي سه موضوع ريزگردها، تالاب‌ها و رودخانه‌هاي مرزي در نظر گرفته شده بود. وي افزود: چون از محل مازاد است و در رديف‌هاي آخر در نظر گرفه شده بود مصوب شد كه جزو اولويت‌هاي يك باشد و درخواست ما از مجلس اين است كه اين موضوع را هرچه سريع‌تر مصوب كند.

 وزير جهاد كشاوري در ادامه اين جلسه گفت: موضوع مصرف آب‌هايي كه از حوزه‌هاي آبخيز به درياچه اروميه سرازير مي‌شود مربوط به اين وزارتخانه است و ما با استفاده از ظرفيت‌هاي وزارتخانه كار را شروع كرديم و با صرف اعتبارات براي انتقال آب با لوله، توسعه آبياري تحت فشار، تجهيز و نوسازي اراضي و مرمت قنوات كه همه باعث صرفه‌جويي در مصرف آب براي كشاورزي مي‌شود، اميدواريم به نتايج خوبي دست يابيم.

 دكتر عزيزي معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور نيز در گزارش جداگانه‌اي به بودجه‌هاي اختصاص يافته به حوزه‌هاي مختلف جهت حل معضل خشك شدن درياچه اروميه اشاره كرد.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal