نقشه بهره‌وري آب تدوين مي‌شود
1386/12/07

رييس موسسه تحقيقات فني و مهندسي كشاورزي افزايش كارايي و راندمان آب، كاهش ضايعات بخش كشاورزي و توسعه صنايع تبديلي و تكميلي را از سياست‌هاي كلي اين موسسه برشمرد و اظهار كرد: در برنامه چهارم توسعه كشور مكلف هستيم در بهره‌وري آب 25 درصد و در راندمان آب حدود 50 درصد رشد داشته باشيم. به گزارش (ايسنا)، دكتر ارژنگ جوادي در حاشيه برگزاري نمايشگاه توانمندي‌ها و دستاوردهاي اين موسسه در رابطه با بهبود آبياري گفت: هم اكنون با استفاده از روش‌هاي آبياري تحت فشار در محصولات مختلف، حدود دو برابر كارايي مصرف آب را افزايش داده‌ايم و محصولاتي همچون گوجه‌فرنگي، سيب‌زميني، خرما، مركبات، چقدرقند و غيره استفاده از اين سيستم آبياري در حال اجريي شدن است.

اين مقام مسوول تهيه نقشه جامع ملي راندمان آبياري را يكي از دستاوردهاي اين موسسه عنوان كرد وافزود: برنامه‌ريزي براي الگوي كشت يكي از قابليت‌هاي اين نقشه است. همچنين اين نقشه استان‌هاي كشور را به نوع خوب متوسط و ضعيف تقسيم مي‌كند و به راحتي مي‌توان از طريق آن مزايا و معايب و مشكلات در استان‌هاي ضعيف را دسته‌بندي و شناسايي كرد.

وي اضافه كرد: از ديگر خصوصيات اين نقشه آن است كه مطالعات مربوط به 10 سال گذشته كشور را چه در تزهاي دانشگاهي و چه در ساير مقالات علمي جمع‌آوري كرده و يك بانك اطلاعات قوي ايجاد مي‌كند؛ علاوه بر اين نقشه بهره‌وري آب نيز در حال تدوين است.

جوادي، شور بودن اراضي را يكي از چالش‌هاي آبياري در كشور عنوان كرد و افزود: بسياري از مناطق مثل خوزستان، كرمان، قسمت‌هايي از استان يزد و گلستان با مشكل مواجه شد است كه در اين زمينه فعاليت ما توليد يك بسته فني بوده كه براي مديريت آبياري بهينه در اراضي شور ارائه شده و اين طرح به صورت يك پايلوت در سوسنگرد با همكاري معاونت توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي در حال اجراست.

وي ادامه داد: از ديگر همكاران ما در اين پايلوت موسسه بين‌المللي ايكاردا است كه در پيشبرد طرح كمك مي‌كند و چنانچه طرح با موفقيت به انجام رسد تحول عظيمي در توليد صورت خواهد گرفت و نه تنها آب اضافي مصرف نخواهد شد بلكه در مقدار آب مصرفي نيز صرفه‌جويي خواهد شد و عملكرد نيز افزايش معني داري خواهد داشت.

به گفته‌ي جوادي از ديگر خصوصيات اين طرح همكاري خوب كشاورزان و اشتياق چشم‌گير آنان در اجرايي شدن طرح بوده است و حدود 220 هكتار از اراضي كرخه با اين محور مواجه هستند كه در صورت موفقيت سهم بزرگي در توليد استان خواهد داشت.

جوادي با اشاره به فعاليت‌هاي انجام گرفته در زمينه توليد غلات گفت: موسسه در زمينه غلات حدود سي درصد بهره‌وري آب را بالا برده است و روش‌هاي مختلفي چون انجام آبياري يك درميان- كاربرد لوله‌هاي آبرسان كم فشار- استفاده از فن‌آوري تسطيح ليزري و آموزش كشاورزي مورد استفاده قرار گرفته است.

وي با بيان اينكه در زمينه آب سه برنامه راهبردي براي موسسه وجود دارد، برنامه بهبود كارايي مصرف آب را به عنوان اولين برنامه عنوان كرد و با اشاره به اينكه اين برنامه 90 درصد پيشرفت كار داشته است، افزود:همچنين برنامه‌ي اصلاح و بهينه‌سازي شبكه‌هاي آبياري و زهكشي به عنوان دومين طرح پايان يافته و آماده ارايه به وزارت جهاد كشاورزي است، علاوه بر اين سومين برنامه تحقيقات آبياري تحت فشار برنامه‌اي جديد است كه30 درصد پيشرفت كار داشته است.

جوادي با اشاره به اينكه در زمينه ماشين‌هاي خاك‌ورزي و تهيه زمين از دو سال پيش كار به صورت علمي آغاز شده است، ادامه داد: در اين حوزه بيش از 1500 هكتار سطح زيركشت با نظارت فني بوده كه خاك ورزي حفاظتي در آن انجام و نتيجه كاملا موفقيت‌ آميز بود.

وي با بيان اينكه اين طرح در پنج استان فارس، همدان، اصفهان، گلستان و خوزستان انجام مي‌پذيرد، گفت:هر كدام از اين استان‌ها در مديريت بقاياي گياهي و كاشت محصول مشكل خاص خود را دارند و هر كدام كاشت را در رطوبت مختص به خود انجام مي‌دهند.

اين مقام مسوول افزايش راندمان كششي تراكتور را فعاليت ديگر اين موسسه ذكر كرد و ادامه داد: قبلا راندمان استفاده از تراكتور حدود 40 درصد بوده است كه ‌بايد به 70 درصد برسد. براي حل اين مشكل تراكتور سنگين و با قدرت بالاتر وارد بخش مي‌شده و تنها از 40 درصد راندمان آن استفاده مي‌شده است كه در اين زمينه موسسه توانسته با تنظيم‌هاي ساده و توصيه‌هاي فني حدود 20 درصد به اين راندمان اضافه كند كه مي‌تواند از ورود تراكتورهاي سنگين و خروج ارز جلوگيري كند.

جوادي در پايان خاطرنشان كرد: در زمينه صنايع غذايي سياست اصلي موسسه كاهش ضايعات و توسعه صنايع تبديلي و تكميلي بوده كه كارهاي زيادي در اين زمينه انجام شده و دو محور مورد توجه بوده است كه در اولين محور توليد، با توصيه‌هاي فني و اقدامات كوچكي همچون زمان برداشت، حمل و نقل، نحوه بسته‌بندي، انتقال و غيره سعي كرديم بدون اينكه به فناوري پيچيده‌اي نياز باشد ضايعات را كاهش دهيم.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal