استراتژی بخش کشاورزی بازنگری می‌شود
1386/02/31

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

استراتژي بخش كشاورزي كه توسط شوراي راهبردي وزارت جهاد كشاورزي در حال بازنگري است، ظرف يك ماه آينده نهايي مي‌شود.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا از روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، دكتر صادق خليليان معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي در نشست مديران طرح و برنامه سازمان جهاد كشاورزي استان‌ها معاونت‌ها و سازمان‌هاي تخصصي وزارتخانه ضمن بيان اين مطلب بازنگري در استراتژي كلان اقتصادي ازجمله بخش كشاورزي را با توجه به اهداف و سياست‌هاي دولت نهم و روند تحولات در برنامه‌هاي وزارتخانه ضروري خواند.

وي تداوم سياست خودكفايي در محصولات اساسي كشاورزي را از اولويت‌هاي وزارت جهاد كشاورزي در سال 86 اعلام كرد و گفت: براساس اصل سوم و چهل و سوم قانون اساسي سياست خودكفايي محصولات اساسي يك تكليف ملي است و مخالفت با خودكفايي اين محصولات مخالفت با قانون اساسي محسوب مي‌شود.

خليليان كه خود رياست شوراي راهبردي وزارت جهاد كشاورزي را برعهده دارد، افزود: نتايج تحقيقات مختلف ازجمله تحقيقات موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي و اقتصادي حاكي از آن است كه خودكفايي محصولات اساسي كشاورزي در كشور ما داراي مزيت‌هاي اقتصادي و طبيعي است.

وي با اشاره به اين كه ضريب خودكفايي محصولات اساسي كشاورزي در كشور از نظر دسترسي فيزيكي به غذا طبق تعريف امنيت غذايي 93 درصد است، اين ميزان ضريب امنيت غذايي را پشتوانه‌اي براي چانه زني‌هاي سياسي در سطح بين الملل دانست.

او در ادامه تلفيق دو سياست كاهش واردات و توسعه صادرات را بهترين راهكار براي دستيابي به اهداف كلان بخش كشاورزي و اقتصادي كشور و همچنين خودكفايي محصولات اساسي كشاورزي عنوان كرد و گفت: تلفيق‌ سياست‌هاي كاهش واردات توسعه صادرات به عنوان يك استراتژي در بخش كشاورزي دنبال مي‌شود و سبب مي‌شود از تمام ظرفيتها و مزيتهاي بخش كشاورزي ايران به نحوه مطلوب بهره برداري شود.

معاون برنامه ريزي و اقتصادي فعاليت‌هاي آبخيز داري را از ديگر سياست‌هاي اولويت دار عنوان كرد و گفت: استفاده از آب ذخيره شده در پشت سدهاي احداث شده نيز سريعترين راه براي افزايش توليد محصولات كشاورزي و رونق مناطق روستايي است و از اين رو روند احداث كانال‌هاي آبياري و زهكشي به منظور انتقال آب سدها به زمين‌هاي كشاورزي بايد با سرعت بيشتري ادامه يابد.

دكتر خليليان ابراز داشت: در حال حاضر براي عمليات آبخيزداري تامين اعتبار يك ميليارد دلاري را در قالب يك لايحه دنبال مي‌كنيم و براي احداث كانالهاي آبياري و زهكشي نيز اختصاص اعتبار 3 ميليارد دلاري به صورت فاينانس از طرف دولت مورد تاييد قرار گرفته است.

وي گفت: طبق تبصره 3 بند الف قانون بودجه86 براي نخستين بار ما مي‌توانيم اراضي پاياب سدها را طبقث شرايطي براي سرمايه‌گذاري و احداث كانال‌هاي آبياري و زهكشي در اختيار بخش خصوصي قرار دهيم.

او در همين حال توسعه روش‌هاي آبياري در راستاي افزايش راندمان آبياري در مزارع را از برنامه‌هاي مهم وزارت جهاد كشاورزي برشمرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal