بیش از‪ ۱۸۰طرح تحقیقاتی سالانه دردستور کارموسسه تحقیقات شیلات قرار دارد
1386/08/19

 

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران گفت:سالانه بيش از ‪۱۸۰طرح تحقيقاتي و كاربردي در دستور كار اين موسسه قرار دارد كه با توجه به ميزان زمان در نظر گرفته شده براي طرح ، برخي از آنان به طرح‌هاي سال آينده مي‌پيوندند.

دكتر عباسعلي مطلبي روزشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: موسسه تحقيقات شيلات ايران تنها موسسه تحقيقاتي در توسعه شيلات آبزيان در كشور است كه مسئوليت تحقيقات كاربردي مختلف از جمله محيط زيست آبزيان ، تكثير و پرورش، بهداشت و بيماري ها، اكولوژي ، ارزيابي ذخاير و مسايل مربوط به تنوع محصولات شيلاتي را عهده‌دار است.

به‌گفته وي موسسه تحقيقات شيلات ايران داراي پنج پژوهشكده و زير مجموعه ، شش مركز تحقيقاتي مستقل و ايستگاه تحقيقاتي است.

وي با اشاره به دستاوردهاي تحقيقاتي اين موسسه طي دو سال گذشته اظهار داشت : گونه‌هاي متنوعي از آبزيان كه داراي ارزش اقتصادي زيادي هستند در خليج فارس و درياي عمان زيست مي‌كنند كه اين گونه‌ها به دلايل مختلف از جمله دست كاري‌هاي بشر و مسائل مربوط به اختراع و اكتشاف نفت، كشتيراني و مقولات ديگر در معرض تهديد و نسل آنها در حال انقراض هستند.

وي ادامه داد: دراين راستا يكي از اقدامات بسيار مهمي كه در حوزه آبهاي خليج‌فارس و درياي عمان انجام شد دستيابي به بيوتكنيك تكثير و پرورش تعدادي از گونه‌هاي مهم اقتصادي از جمله صبيتي، شانك ، حلوا، سفيد و هامور بوده است.

همچنين در حوزه آبهاي شيرين، موسسه تحقيقات شيلات ايران توانست به بيوتكنيك تكثير ، پرورش و تغذيه گونه‌هاي ذكر شده در شرايط استخرهاي خاكي دست يابد.

دستيابي به علم تكثير و بيوتكنيك توليد پنج گونه ماهيان خاوياري در حوزه شمال كشور نيز از ديگر دستاوردهاي اين مركز است كه برنامه تكثير و رهاسازي سه گونه ديگر از ماهيان خاوياري در دستور كار است.

مطلبي در ادامه دست يابي به بيوتكنيك تكثير و پرورش ماهي سفيد فرم پاييزه، خرچنگ آب شيرين، گربه ماهي، اسبله، ماهي مركب و خيار دريايي را از ديگر دستاوردهاي اين موسسه عنوان كرد.

به گفته رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران دستيابي به بيوتكنيك تكثير و پرورش ميگو و معرفي گونه وانامي از جمله ديگر دستاوردهاي اين موسسه در بخش سخت پوستان است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal