توليد سالانه 160 هزار تن گوشت قرمز توسط عشاير
1388/06/22

رئيس سازمان امور عشاير كشور گفت: جامعه توليدي عشاير سالانه 160 هزار تن گوشت قرمز تقديم كشور مي‌كند.مهندس جهانشاه صديق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با بيان اين كه جامعه عشاير حدود 24 تا 24.5 ميليون واحد دام كوچك در اختيار دارد، گفت: اين جامعه براي گذران زندگي خود نياز دارد سالانه يك سوم اين دام‌ها را به بازار عرضه كند، بنابر اين سالي 8 ميليون واحد دامي وارد بازار مصرف مي‌كند. وي افزود: اگر ميانگين وزن هر لاشه گوسفند ذبح شده 20 كيلوگرم در نظر گرفته شود، سالانه 160 هزار تن گوشت قرمز يعني حدود 25 درصد توليد گوشت كشور توسط جمعيت عشايري توليد مي‌شود.

رئيس سازمان امور عشاير كشور خاطر نشان كرد: امسال با توجه به بارندگي مناسب بهار و تامين علوفه از طريق مراتع از طرف عشاير، كاهش توليد دام و عرضه به بازار مشاهده نشده و اگر افزايش قيمت گوشت در سطح جامعه ديده مي‌شود، مربوط به كاهش عرضه دام يا مربوط به افزايش قيمت از طرف توليد‌كنندگان و عشاير نيست.

صديق تصريح كرد: در حال حاضر ميانگين فروش دام زنده در كشور كيلويي 4 هزار تا 4500 تومان است كه به اين معنا حداكثر قيمت گوشت بايد 8 تا 9 هزار تومان باشد، در حالي كه در تهران و برخي شهرهاي بزرگ مانند اهواز، اصفهان ، كرمانشاه و تبريز به دلايل متعدد قيمت گاهي بيش از اين عرضه مي‌شود كه اين افزايش قيمت به دست توليد‌كننده و يا عشاير نمي‌رسد. وي افزود: توليدكنندگان هيچ گونه كاهشي در عرضه دام به بازار نداشته‌اند و همچنين افزايش قيمت نصيب آنها نمي‌شود. صديق افزود: جامعه عشاير در طول ساليان متمادي متوسط 150 تا 160 هزار تن گوشت در سراسر كشور عرضه مي‌كنند كه از طرق مختلف مانند شركت‌هاي تعاوني عشايري ، شركت پشتيباني امور دام فروش به صورت آزاد و همچنين از طريق دلالان به كشور عرضه مي‌كنند.

رئيس سازمان امور عشاير كشور با اشاره به اينكه سال گذشته به دليل خشكسالي ،كمبود علوفه در مراتع مشاهده شد، گفت: شركت پشتيباني امور دام براي جلوگيري از زيان عشاير و توليد‌كنندگان 800 هزار راس دام مازاد عشاير را به قيمت حداقلي و براي جبران زيان عشاير خريداري و پرواربندي كرد و بخشي از گوشت عرضه شده در سال جاري از محل دام‌هاي پرواربندي شده عشاير در سال گذشته تامين مي‌شود. صديق افزود: به دليل حضور دلالان برخي افزايش قيمت ‌گوشت مربوط به آنها است و به توليد‌كننده نمي‌رسد و اگر شركت پشتيباني امور دام به عنوان نماينده دولت وارد خريد دام مازاد مي‌شود، چون در حداقل قيمت‌ها و براي جلوگيري از زيان دامدار خريداري مي‌كند، اين تقاضا باعث افزايش قيمت نمي‌شود. صديق افزود: در حالت عادي ميزان علوفه مورد نياز در مناطق قشلاقي با توجه به كمبود علوفه در مراتع بخشي به عنوان علوفه دستي تامين مي‌شود كه هر سال يك ميليون تن از اين طريق در جامعه عشايري مصرف مي‌شود كه معمولا جو و كنسانتره دو قلم اصلي علوفه دستي به شمار مي‌روند.

رئيس سازمان امور عشاير كشور با بيان اينكه سالانه 100 تا 150 هزار تن علوفه دستي بين عشاير توزيع مي‌شود، گفت: سال گذشته به دليل خشكسال 400 هزار تن علوفه با تخصيص يارانه در اختيار عشاير دامدار قرار گرفت كه از توليد پايدار حمايت و از زيان آنها جلوگيري شود.

صديق با بيان اينكه وضعيت مراتع در سال جاري مناسب است، گفت: خود عشاير نيز به دليل تجربه خشكسالي در سال‌هاي قبل نسبت به ذخيره كردن علوفه اقدام كردند، اما در عين حال 400 هزارتن علوفه در اختيار عشاير با كمك دولت قرار داده مي‌شود. وي افزود: توزيع بيش از 400 هزار تن علوفه يارانه‌دار خارج از توان سازمان است از طرفي بنا نيست دولت كل امور مربوط به عشاير را انجام دهد، بلكه آنها نيز در تامين نياز دام خود تلاش مي‌كنند. صديق افزود: خود جامعه عشاير در اين زمينه 600 هزار تن علوفه به طور مستقيم خريداري كرده از جمله خريد پس‌چر مزارع از مواردي است كه براي تامين علوفه دام از طريق قرارداد عشاير با كشاورزان تامين مي‌شود.

صديق در پاسخ به اين سوال كه آيا عرضه دام توسط عشاير به دليل خشكسالي سال گذشته و افزايش كيفيت علوفه مراتع در سال جاري كاهش يافته گفت: چنين مطلبي صحت ندارد و تكذيب مي‌شود زيرا در سال گذشته با همه مشكلات خشكسالي و خالي بودن مراتع از علوفه 90 درصد دام مازاد جامعه عشاير دام غير مولد و تنها 10 درصد دام مولد بود كه آن هم اجتناب‌ناپذير بود. صديق افزود: خود عشاير ارزش دام مولد را مي‌دانند و به آساني آن را روانه كشتارگاه نمي‌كنند. رئيس سازمان امور عشاير كشور افزود: 100 هزار راس دام توسط شركت‌هاي تعاوني و اتحاديه‌هاي عشايري در سال گذشته خريداري و پرورابندي شد و بقيه دام توسط شركت پشتيباني امور دام خريداري و پرواربندي شد. صديق افزود: يكي ديگر از نشانه‌هاي ناصحيح بودن ادعاي كاهش دام در جامعه عشاير اين است كه در حال حاضر بيش از دو برابر ظرفيت مراتع كشور دام متكي بر مرتع وجود دارد و سياست دولت تشويق دامداران به دامپروري و تبديل دام سبك به دام سنگين است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal