سازمان دامپزشکی بر سلامت ‪۷۰تریلیون ریال ثروت دامی کشور نظارت می‌کند
1386/02/10

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. دامپزشكي.

رئيس سازمان دامپزشكي ايران، سرمايه بخش دام كشور را ‪۷۰تريليون ريال اعلام كرد و گفت: كنترل و نظارت بر سلامت اين سرمايه عظيم برعهده سازمان دامپزشكي كشور است.

به‌گزارش ايرنا، "مجتبي نوروزي" در گفت و گو با خبرنگاران، بخش دام را پس از ثروت نفت دومين سرمايه ملي دانست و افزود: مسئوليت حفظ و حراست از اين منابع دردو بعد بهداشتي و اقتصادي برعهده سازمان دامپزشكي است.

وي، جمعيت دامي ايران را حدود ‪۱۲۰ميليون واحد دامي، بيش از ‪۷۰۰ميليون قطعه طيور گوشتي و افزون بر ‪۴۵ميليون قطعه مرغ تخمگذار و مادر عنوان كرد و اظهار داشت: بخشي از پروتئين مورد نياز كشور نيز در چهار هزار و ‪۲۰۰ مزرعه پرورس ماهي و ميگو توليد مي‌شود.

نوروزي با بيان آنكه زير بخش دام و طيور و شيلات قسمت عمده‌اي از نياز جمعيت ايران را به پروتئين تامين مي‌كند، تصريح كرد: از ديدگاه دامپزشكي و بهداشت عمومي، سلامت جوامع انساني و ارتقاي سطح بهداشت بدون نگرش به سلامت دام و محيط استحصال آن، ممكن نيست و اين كمبود مي‌تواند حلقه اساسي انتشار بيماري‌ها را ميان مجموعه‌هاي جمعيتي فراهم كند.

به‌گفته نوروزي، همگام با سلامت دامها و توليدات دامي سالم و بهداشتي مي‌توان جوامعي تندرست و به دور از فقر غذايي ، ايجاد كرد.

وي اظهار داشت: اگرچه بسياري از بيماريهاي جوامع انساني نظير بيماريهاي قلبي و عروقي به عنوان يك پديده پزشكي محسوب مي‌شود ،اما واقعيت اين است كه بخش عمده‌اي از عوامل بروز اين بيماريها را مي‌توان در گام اول توليد، تحت كنترل درآورد و نقش دامپزشكي در اين فرآيند انكارناپذير است.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، نوروزي تصريح كرد، بسياري از مشكلات تغذيه‌اي در سطح جهان را مي‌توان از طريق نظارت در توليد و فرآوري محصولات خوراكي و دامي و استفاده دام از تغذيه مطلوب ، برطرف كرد.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با اشاره به مرگ سالانه ‪۱۲تا ‪۱۳ميليون كودك در جهان بر اثر سوء تغذيه، افزود: باتوجه به اين آمار، تامين نياز غذايي بشر و تحقق امنيت غذايي، توسعه پايدار، تضمين پايداري محيط زيست، ريشه‌كني فقر، كاهش مرگ و مير و ... ، بايد از برنامه‌هاي اصلي كشورهاي جهان باشد.

وي، سهم سازمانهاي دامپزشكي را در اين هدفگذاريها بسيار موثر خواند و گفت: در ايران و براساس برنامه چهارم توسعه، فصلهايي براي دستيابي به اين اهداف از جمله ارتقاي سلامت و بهبود كيفي زندگي ، تدارك ديده شده است.

نوروزي در ادامه با اشاره به گستردگي حوزه بهداشتي و پيشگيري دامپزشكي، اظهار داشت: در سالهاي اخير اقدامهاي مناسبي در اين زمينه صورت گرفته كه اجراي سامانه "جي آي اس" (‪ (GISدر سطح سازمان و اداره‌هاي كل دامپزشكي استانها از آن جمله است.

به گزارش ايرنا ، وي با بيان آنكه اين سامانه مجموعه‌اي از سخت‌افزارها و نرم‌افزارها است، گفت: اين سامانه اطلاعات مفيدي را در خصوص روند و وضعيت بيماريهاي دامي در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.

به گفته نوروزي، سامانه "جي آي اس" دامپزشكي ايران در سطح منطقه منحصر بفرد است و فقط تعدادي از كشورهاي پيشرفته جهان از اين سامانه استفاده مي‌كنند.

رئيس سازمان دامپزشكي سپس با اشاره به موفقيتهاي اين سازمان در كنترل بيماريهاي دامي، از كنترل بيماري ويروسي و واگيردار تب برفكي در سطح تمام دامهاي "زوج سم" خبر داد و افزود: با ريشه‌كني بيماري طاعون گاوي، هم‌اكنون ايران از وجود اين بيماري نيز پاك شده است.

وي، كنترل ‪۸۶درصدي بيماري آبله در بين جمعيت گوسفند و بز، كنترل ‪۷۴ درصدي بيماري شاربن يا سياه زخم و كاهش بيماري مشترك بروسلوز يا تب مالت در سطح ‪۰/۲۹درصد جمعيت گاوي و ‪۱/۸درصدي جمعيت گوسفند و بز رااز توفيق - هاي سازمان دامپزشكي در سالهاي اخير برشمرد.

به‌گفته وي، موارد آلودگي به بيماري سل گاوي نيز در سالهاي اخير به ‪۰/۱۱ درصد كاهش يافته ، ضمن آنكه در سال گذشته ‪۲۶۰ميليون "نوبت سر" واكسن عليه بيماريهاي مختلف در جمعيت دامي تزريق شده است.

وي تصريح كرد، بخش عمده‌اي از فعاليتهاي واكسيناسيون توسط بخش خصوصي انجام گرفته و سازمان دامپزشكي در نظر دارد در راستاي اجراي اصل ‪،۴۴تمام فعاليتهاي واكسيناسيون را به بخش خصوصي واگذار كند.

وي همچنين درخصوص فعاليتهاي اين سازمان براي مقابله با آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان، اظهار داشت: از ابتداي مقابله با اين بيماري تاكنون نوار مرز هوايي كشور تا عمق ‪۱۰كيلومتري (عمق ‪۳۳كيلومتري نوار مرز زميني) از تمام طيور بومي پاكسازي شده است . ضمن آنكه طيور بومي روستاهاي حاشيه باتلاقها و بركه‌ها كه محل رفت و آمد پرندگان وحشي محسوب مي‌شود، معدوم‌سازي و خسارت به روستاييان پرداخت شده است.

اين مقام مسئول با بيان آنكه ايران همچنان از نظر ابتلا به آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان پاك است، افزود: براي پيشگيري از شيوع اين بيماري تاكنون حدود ‪۲۰۹هزار و ‪۹۴۱مورد بازديد از تاسيسات صورت گرفته است.

نوروزي بااشاره به فعاليت حدود ‪۱۲۰كارخانه توليد دارو، واكسن، سم و مواد ضد عفوني‌كننده ، يكهزار و ‪۳۲۶داروخانه دامپزشكي، ‪۴۵۵واحد كشتارگاه دام سنتي و صنعتي، ‪۱۸۲واحد كشتارگاه طيور، بيش از ‪۱۳هزار واحد دامداري صنعتي، حدود ‪۲۰هزار واحد مرغداري و ‪۱۳۲كارخانه خوراك دام ونيز ‪۵۹اسكله صيادي، گفت :نظارت وكنترل فعاليت اين واحدها برعهده سازمان دامپزشكي است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal