گفت و گو با مشاور وزیر جهاد کشاورزی: تعیین راهبرد توسعه‌‏ای؛ مناقشات بر سر خودکفایی محصولات کشاورزی را مرتفع می‌‏کند
1386/01/28

تهران- خبرگزاري كار ايران

 

تعيين راهبرد توسعه بخش كشاورزي مناقشات موجود بر سر خودكفايي محصولات كشاورزي را قابل حل مي‌‏كند.

سيداميرعباس موذن, مشاور وزير جهادكشاورزي در امور طرح‌‏ها و برنامه‌‏هاي ملي, درگفت و گو با خبرنگار ايلنا, با بيان اين مطلب گفت: در سال 86 تشخيص مسايل مهم در بخش كشاورزي و استفاده از تكنيك‌‏هاي حل مساله و توصيه راه‌‏حل‌‏ها به منظور مرتفع كردن مسايل شناسايي شده به وزارت جهادكشاورزي در اتاق فكر اين وزارتخانه دنبال مي‌‏شود.

وي, با اشاره به پيگيري سطوح بررسي مسايل در سطح استراتژيك در سال جاري, عنوان كرد: استفاده از تكنيك‌‏هاي حل مسايل در مرحله اول منوط به يادگيري تكنيك‌‏ها است ؛ زيرا هم‌‏اكنون در كشور كساني كه به اين امر واقف باشند, بسيار محدودند ؛ لذا آموزش و ترويج تكنيك‌‏ها به عنوان گام نخست اين برنامه مدنظر قرار دارد.

موذن, با بيان آن‌‏كه بررسي مسايل در سطح استراتژيك وارد مسايل جزيي در بخش كشاورزي نمي‌‏شود, افزود: براي ورود به سطوح پايين‌‏تر در بخش كشاورزي ابتدا بايد مسايل عمده‌‏اي نظير فقدان استراتژيك در بخش تعيين تكليف شود, به طوري كه بخش كشاورزي علي‌‏رغم سابقه 70 ساله مديريتي هنوز استراتژيك مشخصي ندارد ؛‌‏ لذا بر مبناي استراتژيك مشخص مي‌‏توانيم به مابقي حوزه‌‏ها در اين بخش وارد شويم.

مشاور وزير جهادكشاورزي, ريشه اصلي اختلاف‌‏نظرهاي موجود در رابطه با خودكفايي محصولات كشاورزي را نامعلوم بودن راهبرد توسعه كشاورزي در كشور اعلام كرد و اظهارداشت: استراتژيك مشخص در بخش كشاورزي مي‌‏تواند به اين‌‏گونه‌‏ دعواها خاتمه دهد.

وي تصريح كرد: برنامه‌‏هاي استراتژيك پس از مشخص شدن از سوي اتاق فكر به حوزه‌‏ها اعلام مي‌‏شود ؛ لذا هر بخشي كه داراي مديريت كارشناسي بايد به توصيه‌‏هاي پيشنهادي جامه عمل بپوشاند.

موذن, با بيان آن‌‏كه استراتژي و استفاده از تكنيك‌‏هاي حل مساله در بخش كشاورزي به تثبيت مسايل با انجام كار كارشناسي كمك شاياني مي‌‏كند, ادامه داد: همچنين با توجه به بحث ورود به سازمان تجات جهاني و پيوستن به WTO بايد آنچه را كه براي اين سازمان ارزش تلقي مي‌‏شود, از سوي كشور ما مورد توجه قرار گيرد ؛ لذا يكي از موضوعات مهم در تجارت جهاني توليد محصولات سالم و ارگانيك بودن محصولات كشاورزي است كه در اين رابطه گزينه‌‏هاي مناسبي را به وزارتخانه پيشنهاد مي‌‏كنيم كه اميدواريم مورد تصويب قرار گيرد.

وي با بيان مطلب فوق, افزود: توليد محصولات ارگانيك و سالم از سال گذشته در اتاق فكر وزارت جهادكشاورزي در دستور كار قرار دارد كه پس از مشخص شدن استراتژي‌‏ها اين مساله در سال جاري دنبال مي‌‏شود.

مشاور وزير جهادكشاورزي, با اعلام آن‌‏كه ظرف چند هفته آتي نتايج تدوين راهبرد توسعه بخش كشاورزي و اصلاح نظام اطلاع‌‏رساني در بخش اعلام مي‌‏شود, تاكيد كرد: تدوين راهبرد توسعه در بخش كشاورزي سبب اتخاذ تصميمات مناسب و بهتري نسبت به زمان نبود اين راهبرد در بخش مي‌‏شود.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal