طرح مبارزه بیولوژیک و غیرشیمیایی با آفات امسال در سطح 1 میلیون و 520 هزار هکتار از اراضی اجرا می شود
1393/03/28

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، افزایش تعرفه واردات سموم پرخطر و تجویز سموم با نسخه‌های گیاهپزشکی را از رویکردهای این سازمان به منظور کاهش مصرف سم در بخش کشاورزی در سال جاری اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی، دکتر باغستانی در نشست مطبوعاتی که امروز چهارشنبه به مناسبت هفته جهادکشاورزی در محل سازمان حفظ نباتات برگزار شد گفت: امسال تعرفه واردات سموم پرخطر بیش از 15 درصد و تعرفه سموم کم‌خطر 4 درصد در نظر گرفته شده در حالی که تعرفه سموم پرخطر و کم خطر در سال های گذشته کم و زیر 8 درصد بود.

وی با بیان این که سموم در کشور بدون تجویز نسخه‌های گیاهپزشکی مصرف می‌شود، افزود: در راستای تجویز سموم با نسخه‌های گیاهپزشکی، زیرساخت‌هایی را تعریف خواهیم کرد که یکی از این زیرساخت‌ها توسعه سامانه سموم کشور است تا سموم از لحظه ورود به کشور تا مزرعه پایش شود.

دکتر باغستانی، میزان ورود قاچاق سموم کشاورزی به کشور را 5 درصد اعلام کرد و گفت: سموم قاچاق معمولاً جزء سمومی هستند که از فهرست سازمان حفظ نباتات حذف شده‌اند و خطرناک هستند و ما با مصرف‌کنندگان این سموم بر خورد خواهیم کرد.

وی ارایه کد رهگیری 16 رقمی به کشاورزان را از جمله اقدام‌ها برای پایش سموم و توسعه سامانه سموم نام برد و تصریح کرد: مشخصات محصولات کشاورزی با این که 16 رقمی از مرحله تولید درمزرعه، شهر، استان تعیین می‌شود و کشاورزان زیرنظر کلنیک‌های گیاهپزشکی کد  16 رقمی را دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که تاکنون چه تعداد از بهره‌برداران کد 16 رقمی را دریافت کرده اند و چه میزان اعتبار نیاز است، ابراز داشت: تاکنون 240 هزار بهره‌بردار کد رهگیری را دریافت کرده‌اند و طبق برنامه‌ها تاپایان امسال این تعداد به 700 هزار نفر خواهد رسید.

وی افزود: 80 میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا تمام کشاورزان کد رهگیری را دریافت کنند.

این مقام مسوول از راه اندازی سامانه جدید با عنوان سامانه ملی الکترونیک کلنیک‌های گیاهپزشکی موسوم به سماک خبر داد و گفت: این سامانه به طور پایلوت در استان کرمان راه‌اندازی شده که شامل توصیه‌های گیاهپزشکی به صورت دستورالعمل سازمان در مورد 400 محصول است.

وی اضافه کرد: این سامانه در صورت نتیجه بخش بودن در کل کشور راه‌اندازی خواهد شد.

دکترباغستانی در همین حال با اذعان به اینکه 90 درصد سموم مصرفی در کشور از کیفیت خوبی برخوردارند، اظهار داشت: ما به دنبال کنترل کیفیت سموم کشاورزی هستیم و در این راستا قصد داریم از بخش خصوصی استفاده کنیم به طوری که اگر بخش خصوصی توانمندی لازم را برای کنترل کیفیت سموم داشته باشند ما کار کنترل را به آنها واگذار می‌کنیم.

وی با بیان این که بیشترین نگرانی جامعه در مورد باقیمانده سموم در محصولات سبزی و صیفی و محصولات جالیزی است، گفت: سطح زیرکشت محصولات سبزی و صیفی و جالیزی 517 هزار هکتار است که از این سطح 18 میلیون تن محصول تولید می‌شود.

دکتر باغستانی افزود: از این سطح 485 هکتار با 400 هزار تن محصول مربوط به تولیدات گلخانه‌ای است و محصولات گلخانه‌ای رقم بزرگی را در بر نمی‌گیرد ضمن آن که در اغلب گلخانه‌ها مبارزه غیر شیمیای با آفات و بیماری‌ها صورت می‌گیرد.

وی اشاره به این اکنون 700 هزار بهره‌بردار زیر پوشش شبکه‌های مراقبت هستند، ابراز داشت:1094 کلنیک گیاهپزشکی با سازمان حفظ نباتات همکاری دارند و 4500 کارشناس در شبکه مراقبت و زیر نظر این کلینیک‌ها برای حمایت از تولید محصول سالم فعالت می‌کنند.

رییس سازمان حفظ نباتات بر توسعه شبکه‌های مراقبت به منظور تولید محصول سالم تاکید و پیش‌بینی کرد: طی چهارسال آینده تعداد کارشناسان گیاهپزشکی به 7 هزار نفر برسد.

وی ادامه داد: در دنیا به ازای هر 300 هکتار یک کارشناس ناظر وجود دارد و در کشور ما هر 600 هکتار زیر پوشش کارشناس ناظر است.

دکتر باغستانی در همین حال حقوق کارشناسان ناظر بر تولیدات را ناچیز دانست و گفت: میانگین درآمد هر ناظر شبکه مراقبت بین 150 هزار تومان تا 250 هزار تومان است در حالی که برای تولید محصول با کیفیت و سالم باید امکانات آن فراهم شود.وی بر کنترل بیولوژیک آفات و بیماری‌ها به منظور حمایت از تولید محصول سالم در بخش کشاورزی تاکید کرد و اذعان داشت: اصلاح و بازنگری دستورالعمل‌های فنی سازمان با هدف بهبود روند ثبت عوامل بیولوژیک از راهبردهای سازمان حفظ نباتات است.

دکتر باغستانی بازنگری صدور پروانه‌ها به منظور تسهیل تولید عوامل بیولوژیک و راه‌اندازی سامانه ردیابی تولید، توزیع و مصرف عوامل بیولوژیک را از دیگر برنامه‌ها به منظور توسعه کنترل بیولوژیک آفات و بیماری‌ها عنوان کرد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره برنامه های امسال سازمان در خصوص مبارزه بیولوژیک و غیر شیمیایی با آفات و بیماری ها و اعتبارات مورد نیاز گفت: در برنامه امسال مبارزه غیر شیمیایی در سطح یک میلیون و 200 هزار هکتار و مبارزه بیولوژیک در سطح 320 هزار هکتار را داریم.

وی افزود: سالانه 34 میلیارد تومان از محل حذف یارانه سموم در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد که برای مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژیک استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: یکی از خدماتی که طی سه سال گذشته مغفول مانده بود و امسال آن را انجام داده ایم  افزایش 30 درصدی قیمت عوامل بیولوژیک است، زیرا عدم افزایش قیمت این عوامل موجب کاهش کیفیت آن شده بود.

دکتر باغستانی تسهیل ثبت عوامل بیولوژیک را از دیگر اقدام‌های این سازمان عنوان کرد و اظهار داشت: دستورالعمل جدیدی برای استانداردسازی و ثبت عوامل بیولوژیک تهیه می‌کنیم و قصد داریم  50 درصد هزینه ثبت عوامل بیو لوژیک را توسط سازمان حفظ نباتات پرداخت کنیم.

وی از تدوین طرح 4 ساله به منظور تولید و بهبود سلامت مصحولات کشاورزی خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان اجرا می‌شود.

رییس سازمان حفظ نباتات در ادامه به اقدام‌های این سازمان طی سه ماهه گذشته اشاره کرد و گفت: طی این مدت، مبارزه با پوره سن غلات در سطح یک میلیون و 40 هزار هکتار و سن مادر در سطح هزار هکتار و مبارزه با علف‌های هرز گندم در سطح 8/3 میلیون هکتار صورت گرفته است. وی سطح مبارزه زنگ زرد گندم را 12 هزار و 900 هکتار عنوان کرد.

دکتر باغستانی افزود: قرار است به منظور مبارزه با پوره سن، سم رایگان در سطح 150 هزار هکتار از مناطقی که کشاورزان رها کرده‌اند، توزیع کنیم.

وی اظهار داشت: طی سه ماه گذشته همچنین در سطح 140 هزار هکتار با ملخ صحرایی و 58 هزار هکتار با ملخ مراکشی مبارزه شیمیایی شده است.

دکتر باغستانی در پاسخ به پرسش درباره واردات گندم از هند و پاکستان نیز گفت: بیماری های قرنطینه‌ای خطرناک هستند و از این رو واردات گندم از این کشورها مورد تایید سازمان حفظ نباتات نیست.وی افزود: در دولت جدید، فشار سیاسی برای واردات گندم از این کشور بر این سازمان نبوده است.


تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal