آمادگي ايران براي توليد و صدور 10ميليون نهال گواهي شده زيتون
1386/03/06

"مجيد دهقان‌شعار" رييس شوراي بين‌المللي زيتون، آمادگي ايران را براي صدور ده ميليون نهال گواهي‌شده و استاندارد زيتون به كشورهاي ديگر ظرف سه سال آينده اعلام كرد.

دهقان شعار در حاشيه  نشست شوراي بين‌المللي زيتون كه مقر آن در مادريد پايتخت اسپانيا قرار دارد، گفت:ايران مصمم است تا از طريق شورا، كشورهاي مستعد براي كشت زيتون را شناسايي و در اين زمينه با آنان همكاري كند.

رييس موسسه تحقيقات،ثبت و گواهي بذر و نهال  وزارت جهادكشاورزي خاطرنشان كرد كه ايران ظرف سه سال گذشته اقدام به ثبت و گواهي رسمي نهال در كشور به منظور صدور شناسنامه براي آنان و حفاظت از ذخاير ژنتيكي در اين زمينه كرده است.

وي افزود: امسال ۴۰ميليون نهال از ۲۰گونه درخت ميوه در ايران شناسه دار مي‌شوند كه زيتون نيز بخشي از آنها است.

رييس موسسه تحقيقات، ثبت و گواهي بذر و نهال، ايران را داراي ۱۲ رقم زيتون بومي شناسايي‌شده دانست و گفت كه هم‌اكنون وزارت جهادكشاورزي با همكاري شوراي بين‌المللي زيتون در حال ثبت مشخصات ظاهري و رفتارهاي بيولوژيكي اين نهالها است.

وي گفت كه پس از تاييد نهايي اين اطلاعات، انواع ارقام زيتون ايراني ظرف يكسال آينده در دايره‌المعارف بين‌المللي آن به نام كشور ثبت خواهد شد.

رييس شوراي بين‌المللي زيتون با بيان اين نكته كه شوراي مذكور وظيفه توسعه باغات با هدف اشتغالزايي و كمك به پيشرفت كشورهاي ديگر و نيز، كمك به مصرف بهينه آن را در جهان بر عهده دارد، تاكيد كرد كه ايران تلاش دارد تا اين شورا را در جهت رسيدن به اهداف خود، فعالانه ياري دهد. دهقان‌شعارتاكيد كرد: ايران در نشست اخير شورا اعلام كرد كه از طريق تعامل با سازمانهاي بين‌المللي همچون فائو، يونيدو و شوراي بين‌المللي زيتون آماده است كمكهاي فني و كارشناسي خود را در زمينه اين محصول به كشورهاي ديگر منتقل كند.

وي افزود: روغن زيتون نقشي مهمي در حفظ سلامت جامعه و امنيت غذايي بين المللي دارد و ايران از تحقق اهداف شورا در زمينه گسترش توليد و مصرف آن كاملا پشتيباني مي‌كند.

رييس شوراي بين‌المللي زيتون در همين راستا از اعلام آمادگي ايران براي برگزاري كارگاههاي منطقه‌اي و بين‌المللي اين شورا در كشور خبر داد.

دهقان شعار گفت كه در اين زمينه مقرر شد كارگاه منطقه‌اي ويژه زنان و نقش آنان در توسعه زيتون با همكاري اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران برگزار شود.

وي همچنين از رياست ايران بر شوراي بين‌المللي زيتون ابراز خرسندي كرد و آن را نشانه حضور موثر ايران در اين شورا، ظاهرشدن آن به عنوان يك كشور موثر در عرصه زيتون، ارايه راهكارهاي كارشناسي و تعامل با ديگر كشورهاي عضو براي ارتقاي بهره‌وري از منابع با هدف نيل به امنيت غذايي و نيز، آينده روشن صنعت زيتون در جهان دانست.

ايران در سال ۲۰۰۷ميلادي براي نخستين‌بار رياست دوره‌اي شوراي بين‌المللي روغن زيتون را بدست گرفته‌است. ايران سه سال پيش به عضويت اين شورا درآمد.

شوراي يادشده در سال ۱۹۵۶ميلادي به عنوان يك نهاد وابسته به سازمان ملل متحد تشكيل شده و در حال حاضر، اتحاديه اروپا و كشورهاي ايران، الجزاير، كرواسي، مصر، فلسطين اشغالي، اردن، لبنان، ليبي، مغرب، صربستان سوريه و تونس در آن عضويت دارند.

ميزان توليد سالانه روغن زيتون در جهان دو ميليون و ۵۵۰هزار تن است كه اسپانيا با توليد سالانه بيش از ۸۸۰هزار تن، جايگاه نخست را در اين عرصه دارد.

هم‌اكنون ۱۷كشور از توليدكنندگان مطرح در زمينه روغن زيتون در جهان به شمار مي‌روند كه ايران هنوز در ميان آنان قرار ندارد اما در سالهاي اخير سطح زير كشت اين محصول در ايران به يكصدهزار هكتار رسيده و ميزان توليد دانه آن نيز در حال حاضر به ۷۰هزار تن مي‌رسد.

اين ميزان محصول، سال گذشته بيش از پنج هزار تن روغن زيتون در كشور به همراه آورده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal