بذرهاي عمل‌آوري شده تا ‪۶۴درصد توليد گندم را افزايش مي دهند
1386/04/26

رييس موسسه تحقيقات كشاورزي ديم ايران گفت: در صورت استفاده از بذرهاي گندم عمل‌آوري شده اين موسسه توسط كشاورزان در اراضي ديم، ميزان توليد محصول در هكتار ‪۶۰تا ‪۶۴درصد افزايش مي‌يابد.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، دكتر محمد غفاري روز سه‌شنبه در بازديد از اراضي ديم گندم استان آذربايجان شرقي افزود: هم‌اكنون متوسط توليد گندم در مزارع ديم كشور بين يك هزار تا يك هزار و ‪۸۰۰كيلوگرم در هكتار در نوسان است كه در صورت استفاده از ارقام تحقيقي و ارايه شده توسط اين موسسه ميزان توليد تا ‪۲/۵تن در هكتار قابل افزايش است.

به گفته‌ي وي، در صورت استفاده كشاورزان از ارقام عمل‌آوري شده توسط كارشناسان موسسه تحقيقات كشاورزي ديم ايران، علاوه بر افزايش راندمان كمي ، بر ميزان كيفيت محصول توليد شده نيز افزوده مي‌شود.

تاكنون چندين رقم بذر گندم متناسب با آب و هوا و اقليم مناطق مختلف كشور توسط موسسه تحقيقات كشاورزي ديم ايران معرفي شده است.

وي يادآور شد: ارقام بذرهاي معرفي شده حاصل تلاش حداقل هفت ساله محققان اين موسسه مي‌باشد.

براساس اعلام كارشناسان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي در استان در زمان حاضر در سطح ‪۸۰درصد از مزارع ديم ارقام بذور معرفي شده توسط موسسه مزبور كشت مي‌شود.

در استان آذربايجان شرقي ‪۸۱۵هزار هكتار اراضي ديم و ‪۴۰۸هزار هكتار اراضي آبي وجود دارد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal