صعود كوهنوردان وزارت جهاد كشاورزي به قله كوه‌سفيد كهگيلويه و بويراحمد
1391/11/23

 

گروه كوهنوردي وزارت جهاد كشاورزي به همراه كوهنوردان تعاون روستايي در دهه اول بهمن ماه سال جاري به قله 3 هزار و 150 متري كوه‌سفيد استان كهگيلويه و بويراحمد صعود كردند.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، در اين صعود، كه به سرپرستي مسعود صالحي‌فر و راهنمايي محمدرضا عسگرپور اجرا شد، 12 نفر از كوهنوردان ستاد وزارت و سازمان تعاون روستايي در روز دوشنبه 9 بهمن ماه از ترمينال جنوب به سمت بهبهان و در فرداي آن روز براي صعود به قله، به سمت روستاي سرآسياب حركت كردند.

گروه براي رسيدن به اين قله كه در منتهي‌اليه جنوب غربي رشته‌كوه زاگرس و در مرز استان‌هاي خوزستان و كهگيلويه قرار دارد، از بهبهان پس از گذشتن از بخش ليكك و عبور از تنگ‌ماغر با پيچ و خم‌هاي زياد، به روستاي سرآسياب رسيده و سپس براي اتراق به سمت امامزاده‌اي با نام منگزور با ارتفاع تقريبي حدود 1600 متر در نزديكي اين روستا حركت كردند.

در روز چهارشنبه ساعت 5:20 كوهنوردان در صفي منظم با جلوداري آقاي خوش‌زبان و عقب‌داري آقاي شاه‌حسيني برنامه صعود زمستانه خود را آغاز كردند و در ساعت 8:20 دقيقه به دشت ريزك كه پوشيده از برف بود، رسيدند. كوهنوردان با گذر از اين دشت و در انتهاي جويبار زيباي آن، در بالادست و روبروي قله قرار گرفتند. افراد در يك استراحت كوتاه براي صرف صبحانه، ساعت 8:50 بعد از پيمودن يك شيب نسبتا تند و گذر از يك دره، ادامه مسير دادند.

سه بلندي با شيب زياد قبل از شيب زير قله وجود داشت. رسيدن به بالاي بلندي اول با وجود شيب زياد و صخره‌اي بودن ديواره، تنها از طريق شكاف‌هاي درون سنگ‌ها ميسر بود. بر بالاي دومين بلندي، گروه براي تجديد قوا لحظاتي توقف كرده و پس از آن براي رسيدن به بالاي سومين بلندي به تلاش خود ادامه دادند. به دليل تابش افتاب سطح برف كمي نرم شده بود كه در قسمت‌هايي از مسير باعث فرو رفتن افراد تا نيم‌تنه در برف مي‌شد. كوهنوردان پس از بالا رفتن از شيب زير قله در ساعت 14 روي قله كوه‌سفيد قرار گرفتند.

كوهنوردان به دليل سردي هوا، به سمت پايين سرازير شدند كه به دليل برفكوبي سنگين و خيس شدن كفش‌ها، حركت به كندي صورت مي‌گرفت. با اين وجود، كوهنوردان بعد از بالا رفتن از بلندي مشرف به دشت در ساعت 16:30 دقيقه به محل به جا گذاشتن كوله‌ها رسيدند. گروه پس از صرف ناهار، در ساعت 17 به سمت امامزاده حركت كرده و در ساعت 19 به امامزاده رسيدند و بلافاصله با برداشتن كليه وسايل سوار بر ميني‌بوس راهي مهمانسرا شدند و در فرداي آن روز، راهي تهران شدند.

            گفتني است؛ در اين صعود مسعود صالحي‌فر، محمد جلالي، علي صادقيان، داود كيانزاد و ابوالقاسم شاه‌حسيني از ستاد وزارت و غلامرضا خوش‌زبان، پرويز عبدالملكي، سيداحمد طباطبايي، سريه محمد‌نژاد، پري پروازي، معصومه مشهدي لطفعلي از سازمان تعاون روستايي، محمدرضا عسگرپور به عنوان راهنما، امرا... چينگلوايي و اكبر قنواتي به عنوان همنورد شركت داشتند.

تعداد مشاهده خبر22 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
کرمان.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal