برگزاري مراسم روز جهاني غذا با شعار «تعاوني هاي كشاورزي : راهگشاي تغذيه جهان»
1391/07/25

مراسم روز جهاني غذا با شعار «تعاوني هاي كشاورزي : راهگشاي تغذيه جهان»در سازمان مركزي تعاون روستايي و با حضور مسئولان وزارت جهادكشاورزي برگزار شد.

به گزارش واحد مركزي خبر ، نورالدين مونا نماينده سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) در ايران گفت : مراسم روز جهاني غذا هر سال در سراسر جهان در روز 16 اكتبر ( 25 مهر) به مناسبت روز تاسيس سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) در سال 1945 برگزار مي شود و ايران نيز در اين رويداد به ساير كشورهاي جهان ملحق مي شود.

وي با اشاره به موضوع روز جهاني غذا براي سال 2012 « تعاوني هاي كشاورزي: راهگشاي تغذيه جهان » گفت :اين موضوع براي برجسته سازي نقش تعاوني ها در بهبود امنيت غذايي و مشاركت در ريشه كني گرسنگي انتخاب شده و همزمان توجه به تعاوني ها و سازمان هاي روستايي در تصميم مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيز با انتخاب سال 2012 به عنوان سال بين المللي تعاوني ها منعكس شده است.

مونا با اشاره به پيام مديركل سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) گفت: روش هاي عملي متعددي كه از طريق آنها تعاوني هاي كشاورزي و سازمان هاي توليدي به كمك هم مي شتابند تا امنيت غذاي را تامين كنند تجربه شده است تا اشتغال زايي كنند و مردم را از فقر نجات دهند .

نماينده فائو در ايران تصريح كرد : تعاوني هاي كشاورزي براي فائو و شركاي آن، متحدان بالقوه در مبارزه عليه گرسنگي و فقر شديد هستند. اهميت آنها نيز از طريق اعلام سال 2012 در سازمان ملل به عنوان سال بين المللي تعاوني ها پذيرفته شده است.

نورالدين مونا افزود : در سه دهه كاهش در سرمايه گذاري هاي ملي در بخش كشاورزي و مساعدت توسعه اي رسمي، ميليون ها توليدكننده خرد جهت پاسخگويي و انطباق با تغييرپذيري و بحران هاي شرايط جوي، بازارها و قيمتها به سختي تلاش كرده اند.

وي گفت: از زمان بحران غذايي سال 8 - 2007 بسياري از كشورها تعهد خود در چارچوب ريشه كني گرسنگي در جهان و بهبود معيشت را تجديد كردند اما در برخي موارد، تعهدات شفاهي بيش از حمايتهاي مالي، برنامه اي و سياسي لازم است.

نورالدين مونا گفت: فرصتي كه جهش قيمت موادغذايي در سال 2008 - 2007 مي توانست به عنوان راهي جهت رهايي از فقر براي توليدكنندگان خرد فراهم كند، به تحقق نپيوست. همه روزه توليدكنندگان خرد در سراسر جهان با موانعي مواجه هستند كه آنان را از بهره مندي از منافع كار و كمك به امنيت غذايي نه تنها براي خود، بلكه براي همگان از طريق مشاركت فعال در بازارها بازمي دارد. هرچند كه زيرساختهاي ضعيف و دسترسي محدود به خدمات و اطلاعات، دارايي ها و بازارهاي مولد و همچنين حضور ضعيف در مراحل تصميم گيري بدين معناست كه اين قابليت مورد توجه قرار نگرفته است.

نماينده فائو در ايران تاكيد كرد: شواهد نشان مي دهد كه آن تعاوني هاي مقتدر و سازمان هاي توليدي توانايي غلبه بر اين محدوديتها و كاهش اثار منفي بر بحران هاي موادغذايي و ساير مواد را دارند. سازمان هاي توليدكننده قوي در پركردن خلاء موجود ياري رسان بوده اند. آنها با ارائه طيفي از دارايي ها و خدمات به اعضاي خود قادر به غلبه بر محدوديتهاي بازار و سياستها شدند. به عنوان مثال، آنها مي توانند با فراهم كردن امكان خريد گروهي براي كشاورزان قيمت ها را براي آنان كاهش دهند تا آنها از قيمت مناسب تري جهت خرده فروشي نهاده هاي كشاورزي بهره مند شوند. آنها همچنين اين امكان را براي اعضا فراهم مي آورند تا نگراني ها و علايق خود را بيان كنند و در روند تصميم گيري و سياستگذاري به ايفاي نقش نمايند.

نورالدين مونا گفت : نمونه هاي متعددي از سازمان هاي قوي و فراگير وجود دارند كه مشوق اقدام جمعي كساني هستند و براي معيشت خود وابسته به كشاورزي، ماهيگيري، جنگلداري، امور دام و مشاغل مرتبط هستند. اين سازمان ها در سطوح محلي، ملي يا بين المللي جهت تلفيق اهداف اقتصادي و اجتماعي اعضاي خود فعاليت مي كنند.

وي افزود : بارها بيان شده كه ابزار لازم جهت ريشه كني گرسنگي و سوء تغذيه را در اختيار داريم. آنچه مورد نياز است، ايجاد يك محيط مستعد براي توليدكنندگان خرد جهت حداكثر استفاده از فرصت هاي موجود است. تعاوني هاي قوي و سازمان هاي توليدكننده، بخش ضروري چنين محيط مستعدي هستند.

نماينده فائو در ايران گفت: فائو از طريق توسعه سياستهاي مناسب، چارچوب هاي قانوني، انگيزه هاي اقتصادي و محافل گفتگو براي سياست گذاري به دولتهاي عضو در رونق تعاوني ها و سازمان هاي توليدكننده ياري مي رساند.

علاوه بر اين، فائو از ايجاد تعاوني ها و سازمان هاي توليدكننده خود متكي، فراگير، متناسب از لحاظ جنسيتي و بازارگرا حمايت مي كند.

نورالدين مونا افزود : فائو به همراه سازمان ملل و ساير شركاء از جمله كميته ارتقاء و پيشرفت تعاوني ها (COPAC) و كارگزاري هاي مستقر در رم، تعاوني ها را به عنوان ذينفعان كليدي، حمايت و تقويت خواهد كرد تا از اين طريق در را به روي فرصت هاي جديد باز كند و هدف مشترك خود را كه همانا جهاني با امنيت غذايي بيشتر و پايدارتر است فراهم كند.

وي اطمينان داد مشاركت و ياري فائو در ارائه كمك هاي فني، اطلاعات و آموزش كه مي تواند درسطح ملي جهت ارتقاء دانش و مهارت همه كساني كه در تمام زمينه هاي مرتبط با توليد غذا درگيرند، از جمله توليدكنندگان اصلي و تعاوني ها در دسترس خواهد بود.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal