اجراي طرح بهره‌وري و كارآيي مديريت آب در 5 استان كشور
1388/03/19

ميدركل دفتر ترويج و بهبود نظام‌هاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي از اجراي طرح بهره‌وري و كارايي مديريت آب خبر داد و گفت: در اين طرح از همه روش‌ها و مديريت‌هاي جديد و بومي آب در پنج استان كشور براي محصولات ذرت، گندم وچغندر قند استفاده مي‌كنيم.

مهندس محمدعلي نوروززاده در گفت‌وگو با (ايسنا)، اذعان كرد: اين طرح در قالب چهار پروژه توانمندسازي منابع انساني، ارتقا ظرفيت‌پذيري خاك، ارتقا حاصلخيزي خاك و غني‌سازي آب در ارتباط با گياه و خاك اجرايي مي‌شود. وي افزود: درارتباط با توانمندسازي منابع انساني دستورالعمل‌هايي به بهره‌برداران داده مي‌شود كه شركت در مدارس مزرعه‌اي يكي از اين موارد محسوب مي‌گردد و در اين سايت‌ها دانش بومي و نوين را تلفيق كرده و در اختيار بهره‌برداران قرار مي‌دهيم.

او تاكيد كرد: با توانمند كردن بهره‌برداران نگاه دوباره‌اي به خاك صورت گرفته و حاصلخيزي و ظرفيت خاك را از لحاظ نگهداري آب و مواد غذايي بالا مي‌بريم و به بذور گندم، چغندرقند و ذرت چهار عنصر غذايي و آب غني شده بدهيم كه در نتيجه ميزان مصرف آب را كاهش داده و دو سوم تقليل آب مصرفي را خواهيم داشت ضمن اينكه بهره‌برداران را نيز توانمند مي‌كنيم.

نوروززاده با اشاره به اينكه در محصول سيب زميني و پياز قرار است ارتقاء ميانگين توليد رعايت شود، ادامه داد: بايد توسعه بخش كشاورزي همراه با پايداري توليد انجام شود كه براي پايداري و ثابت نگه داشتن توليد سيب زميني قصد داريم از طريق رايزني‌هاي مناسب با متوليان ديگر، حدود 22گام را از زمان قبل از كاشت تا مصرف محصول برداريم. وي با بيان اينكه در توليد سيب زميني و پياز در حال رسيدن به تعادل هستيم، بر پايداري و ثابت نگه داشتن توليد در اين محصولات تاكيد كرد و گفت: در سال آينده قصد داريم افزايش توليد اين محصولات را به فرآورده‌هاي مناسب تبديل كرده تا براي اين كار ارزش افزوده ايجاد كنيم.

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظام‌هاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه خاطرنشان كرد: به‌طور مثال توليد نان از آرد سيب زميني و آرد گندم يكي از راه‌هايي است كه در برنامه پنجم توسعه به صورت جدي دنبال خواهد شد كه به اين ترتيب علاوه بر ثابت كردن توليد سيب‌زميني و نداشتن كمبود توليد، در توليد گندم نيز به خودكفايي رسيده و حتي صادرات داشته باشيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal