اختصاص 30 ميليارد تومان اعتبار براي كنترل بيماري تب‌برفكي در كشور
1391/11/14

رئيس سازمان دامپزشكي گفت: اختصاص 30 ميليارد تومان اعتبار براي كنترل بيماري تب‌برفكي در كشور نشان از اهميت دولت براي كنترل و ريشه‌كن كردن اين بيماري دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس سيدمحسن دستور در مراسم افتتاح آزمايشگاه تخصصي تب‌برفكي در محل اداره كل دامپزشكي خراسان‌رضوي اظهار كرد: تب‌برفكي در كشور مي‌تواند مسائل زيان‌باري را به همراه داشته باشد و مراودات اقتصادي با كشورهاي همسايه را با مشكل مواجه كند.

دستور با اشاره به اينكه سازمان دامپزشكي كشور بيشترين اعتبار را براي ريشه‌كن كردن تب‌برفكي قرار داده است، خاطر نشان كرد: سالانه بيش از 30 ميليارد تومان اعتبار در ارتباط با بيماري تب‌برفكي به كل كشور اختصاص داده مي‌شود و تمامي واكسيناسيون‌هاي دام‌ها به صورت رايگان انجام مي‌شود.

رئيس سازمان دامپزشكي افزود: در حال حاضر دام‌هاي روستايي در 2 فاز و دام‌هاي صنعتي در 3 فاز سالانه واكسيناسيون مي‌شوند كه در 10 ماهه نخست سال جاري حدود 6 ميليون واكسيناسيون دام سنگين و 15 ميليون واكسيناسيون دام سبك انجام شده است.

وي در ادامه عنوان كرد: سازمان دامپزشكي تمام تلاش خود را در راستاي سلامتي دام‌هاي صنعتي انجام مي‌دهد و اقدامات بسياري براي كاهش كانون‌هاي بيماري در دام‌هاي صنعتي شده است.

دستور با تاكيد بر اينكه تعداد كانون‌هاي بيماري نسبت به سال 90 كاهش چشمگيري داشته است، اظهار كرد: در سال جاري نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد كانون‌هاي بيماري كاهش داشته و در حال حاضر در دام‌هاي صنعتي تنها 25 درصد كانون بيماري را شاهد بوده‌ايم كه نشان از موفقيت اقدامات صورت گرفته است.

رئيس سازمان دامپزشكي با تاكيد بر اينكه يكي از اقدامات مؤثر در كنترل و پيشگيري از بيماري تب‌برفكي در كشور درگير كردن دامداران و تشكل‌هاي دامداري است، بيان كرد: تفاهم‌نامه‌ همكاري با اتحاديه دامداران كشور به امضا رسيده است كه مي‌تواند كمك شاياني به اين بخش در سازمان دامپزشكي كشور انجام دهد.

وي با اشاره به اينكه بيشترين مشكلات بيماري تب‌برفكي از مراكز خريد و فروش دام صورت مي‌گيرد، خاطر نشان كرد: ساماندهي ميادين عرضه دام بايد به شدت تحت كنترل و نظارت اداره‌هاي دامپزشكي قرار گيرد و تمامي مسائل بهداشتي و مبارزه با بيماري‌هاي دامي در اين مراكز به صورت مستقيم انجام شود.

دستور عنوان كرد: يكي از اقدامات مؤثر در ارتباط با كنترل بيماري تب‌برفكي در كشور واكسيناسيون است و اقداماتي كه مي‌توان از اين مسير به آنها سريع‌تر رسيد  دنبال كردن تحقيقات علمي و رسيدن به اكتشافات مورد نظر براي كنترل اين بيماري است.

رئيس سازمان دامپزشكي خاطر نشان كرد: اقداماتي كه در آزمايشگاه تخصصي تب‌برفكي در خراسان‌رضوي و مشهد قرار است پس از افتتاح اين آزمايشگاه صورت بگيرد بسيار با ارزش است و مي‌توان گام‌هاي مؤثري را در ارتباط با پيشگيري و كنترل اين بيماري برداشت.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
گزارش.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal