پيش بيني توليد 527 هزار تن كلزا در كشور
1387/06/25

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي اظهار كرد: به دليل وابستگي كشور به روغن‌هاي وارداتي، اين اطمينان را مي‌دهيم كه با اجراي طرح جامع دانه‌هاي روغني و حمايت‌هايي كه توسط دولت خواهد شد و همچنين با شرايط اقليمي و منابع پايه‌اي موجود، دانه‌هاي روغني توان دستيابي به خودكفايي نسبي را دارند و مي‌توان اين وابستگي را به حداقل رساند.

مهندس اسماعيل نگارش در گفت‌وگو با (ايسنا)، با اشاره به اينكه وزارت جهاد كشاورزي برنامه راهبردي خود را براساس سند چشم‌انداز 20 ساله و سياست‌هاي كلي نظام جمهوري اسلامي ايران و برنامه‌هاي دولت نهم تدوين كرده است و با تاكيد براينكه ايجاد تعامل بين وزارتخانه‌هاي مرتبط ، در قالب طرح جامع پنبه و دانه‌هاي روغني محقق خواهد شد، افزود: اين طرح براساس استراتژي‌هاي تدوين شده‌ وزارت جهاد كشاورزي در زمينه توليدات گياهي تهيه شده است و ساماندهي آن نيز توسط اين وزارتخانه و متناسب با شرايط موجود، نقاط قوت و نقاط ضعف و تهديد‌ها صورت گرفته و براي تدوين و تكميل در اختيار وزارتخانه‌هاي صنايع و بازرگاني قرار گرفته است كه اميدواريم در آينده‌اي نزديك اجرايي شود و البته الزامات و فراهم كردن ضمانت اجرايي اين طرح در قالب برنامه پنجم توسعه است.

وي با اشاره به اينكه پديده خشكسالي و سرمازدگي سال زراعي 87 ـ 86 مشكلاتي را در توليد دانه‌هاي روغني به وجود آورد، تصريح كرد: سال زراعي جاري را با انسجام بسيار مطلوب بين بخش صنعت، كشاورزي و توليدكنندگان آغاز كرديم.

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي برنامه كشت پاييزه كلزا را رقمي معادل 300 هزار هكتار ذكر كرد و گفت: از اين سطح زيركشت، 527 هزار و 600 تن دانه كلزا توليد خواهد شد كه البته كشت پاييز كلزا در مناطق سرد آغاز شده است.

او با بيان اينكه70 تا 85 درصد توليد سويا در كشت دوم بدست مي‌آيد، خاطرنشان كرد: امسال با توجه به شرايط خشكسالي سطح زيركشت سويا هشت درصد افزايش داشته است و پيش‌بيني مي‌كنيم در سويا حداقل به 180 هزار تن محصول دست يابيم.

نگارش 35 تا50 درصد توليد آفتابگردان را مربوط به كشت دوم دانست و با اشاره به اينكه امسال در اراضي ديم مشكلاتي وجود داشت، افزود: در مجموع امسال سطح زيركشت آفتابگردان مشابه سال گذشته است و پيش‌بيني مي‌كنيم امسال 20 هزارتن آفتابگردان توليد شود.

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني با اشاره به اينكه دانه‌ روغني كنجد مقاومت بسياري در مقابل تنش خشكسالي دارد، گفت: امسال تلاش بسياري شده كسري توليد آفتابگردان و كنجد سال گذشته را جبران كنيم.

وي اضافه كرد: گلرنگ يكي از محصولاتي است كه به دليل مقاومت بسيار بالاي آن به خشكي و قابليت كشت در خاك‌هاي فقير، به شدت به دنبال توسعه آن در اراضي ديم هستيم و اميدواريم با كشت اين محصول در اراضي ديم و آيش كسري روغن كشور را تامين كنيم.

نگارش با تاكيد بر اينكه نبايد از رابطه دانه‌هاي روغني با قيمت‌هاي بازار جهاني دور شد و با اشاره به اينكه در سال گذشته قيمت دانه كلزا 682 تومان و ميانگين قيمت توافقي 575 تومان بود، اضافه كرد: سال گذشته تمامي دانه‌هاي روغني با قيمت توافقي در بازار معامله شده و واحدهاي صنعتي نيز در جهت خريد و ايجاد انگيزه توليدكنندگان مشاركت بسيار مطلوبي داشتند كه اين اقدامات مي‌تواند بر افزايش سطح زيركشت و عملكرد در واحد سطح دانه‌هاي روغني تاثير داشته باشد.

وي به طرح‌هاي آرماني دانه‌هاي روغني اشاره كرد و با بيان اينكه از مجريان طرح‌هاي آرماني در هر هكتار با مبلغ 100 هزار تومان حمايت مي‌كنيم، افزود: در طرح‌هاي آرماني كشاورزاني را انتخاب مي‌كنيم كه ميزان عملكرد آنها كمتر از متوسط كشور است بطوري كه پس از شناسايي اراضي آنها، در مراحلي كه مسائل فني را رعايت نكرده باشند از آنها حمايت مي‌كنيم تا اصول فني و دستورالعمل‌ها و روش‌هاي علمي را رعايت كنند.

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه سيستم اجرايي توليد بذر دانه‌هاي روغني را به صورت خصوصي هدايت مي‌كنيم، اضافه كرد: اين توليد با وجود پنج شركت فني و تخصصي كه تاييديه موسسه ثبت و گواهي بذر را دارند انجام مي‌شود و سال گذشته با حضور مستمر و نظارت بر كيفيت توسط موسسات ذي‌ربط ، مقداري بذر به سرمايه‌گذاران ايراني كه تمايل به كشت دانه‌هاي روغني داشتند، داديم و ازآنها درخواست كرديم كه با توجه به سرمايه‌گذاري كه انجام مي‌دهند توليدات را به كشور ما صادر كنند كه در اين زمينه حمايت‌هاي فني نيز از سرمايه‌گذاران ايراني صورت مي‌گيرد.

 

 

او اضافه كرد: در زمينه خريد بذر سويا در سال جاري سازمان مركزي تعاون روستايي را به دليل توانايي اجرايي و نقدينگي مناسب وارد سيستم تهيه بذر كرديم كه با همكاري شركت‌هاي توليدكننده بذر سويا اين اقدام را انجام بدهند و شركت خدمات حمايتي نيز با مشاركت شركت‌هاي توليدكننده بذر نياز بذري پنبه، كلزا، كنجد و آفتابگردان را تامين خواهد كرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal