وزير جهاد كشاورزي: بخش كشاورزي امروز بيش از هر زمان ديگري بر پايه علم و پژوهش اداره مي‌شود
1386/09/28

در ايام بزرگداشت پژوهش و فناوري اعضاي شوراي تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي كشور متشكل از معاون وزير و رييس سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي، معاونان آن سازمان و روساي موسسات و مراكز ملي تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي با وزير جهاد كشاورزي ديدار كردند.

به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين نشست وزير جهاد كشاورزي با ابراز خشنودي از موفقيت‌ها و دستاورد‌هاي علمي‌ و پژوهشي جديد كه با تلاش و زحمات محققان و اعضاي هيات علمي‌ موسسات و مراكز تحقيقاتي و منابع طبيعي به دست آمده است، تصريح كرد: بخش كشاورزي امروزه بيش از هر زمان ديگري بر پايه علم و پژوهش اداره مي‌شود و دستاورد‌هاي علمي‌ بخش، افزايش قابل توجهي نسبت به قبل داشته است.

وي همچنين بر لزوم انعكاس و ارائه گزارش‌ها و دستاورد‌هاي تحقيقاتي به توليدكنندگان و بهره‌برداران بخش كشاورزي و برگزاري سمينار‌هاي علمي‌ و فعاليت‌هاي رسانه‌اي به منظور اطلاع‌رساني صحيح و به موقع از يافته‌هاي علمي‌ تاكيد كرد.

مهندس اسكندري از راه‌اندازي پايگاه ملي مقابله با خشكسالي به همت مركز تحقيقات حفاظت خاك و آبخيزداري كشور ابراز خشنودي و با اشاره به وجود بعضي خشكسالي‌ها در كشورمان به دليل نوع اقليم و تجربيات گذشته، بر اهميت و ضرورت راه‌اندازي پايگاه مذكور تاكيد و حمايت خود را از تجهيز و تكميل آن اعلام كرد.

وي همچنين توليد ارقام جديد زراعي و باغي در سال‌هاي اخير را از ديگر دستاورد‌هاي علمي‌ موثر در بخش برشمرد و از پژوهشگراني كه در اين زمينه تلاش كرده‌اند، قدرداني كرد.

وزير جهاد كشاورزي از حضور فعال موسسات تحقيقاتي و كارشناسان و محققان بخش كشاورزي و منابع طبيعي كشور در مجامع علمي‌ بين‌المللي ابراز خرسندي كرده و حضور جدي‌تر تحقيقات در اين مجامع را خواستار شد و افزود: عليرغم عزم مستكبران جهاني براي بايكوت كردن ايران در مجامع بين‌المللي، ما موفق شديم براي دومين سال پي در پي مقام دوم سازمان موثر و مهم FAO (سازمان جهاني غذا و كشاورزي) را براي يكي از شخصيت‌هاي علمي‌ كشورمان با راي قاطع اعضاي فائو كسب كنيم.

وي همچنين نمايندگي سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي را از طرف جمهوري اسلامي‌ ايران به عنوان نماينده كشور‌هاي آسياي ميانه، مركزي و كشور‌هاي شمال آفريقا در شوراي مركزي مجمع بين‌الملل تحقيقات كشاورزي و احراز كرسي نايب رييسي انجمن بين‌المللي مهندس كشاورزي آسيا توسط موسسه تحقيقات فني و مهندسي كشاورزي را توفيق مهمي‌ برشمرد.

اسكندري تصريح كرد: در گذشته عليرغم كار زياد محققان، كشاورزي هوشمند نبود، اما اكنون گام‌هاي مثبتي برداشته شده و بايد تحقيقات در هوشمند كردن بخش كشاورزي جلودار باشد و بخش اجرا نيز از آن تبعيت كند. همچنين بخش تحقيقات بايد با بخش اجرا در تعامل باشد و آن را به روز كند و نحوه و فرآيند عمل را بگويد.

وي همچنين اظهار كرد: بخش‌هاي اجرايي وزارتخانه بايد با بخش تحقيقات همسو باشند و اطلاعات و مدارك لازم را براي هرگونه تصميم‌گيري اجرايي از تحقيقات بگيرند، كه البته اين اتفاق مهم هم اكنون جاري است. به ويژه اينكه با تاسي به فرمايشات و رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري نقشه جامع علمي‌ كشور در حال تهيه است و اين امر در بخش كشاورزي به طور جدي و با تدوين برنامه‌هاي راهبردي بخش توسط تحقيقات و مشاركت سايرين در دست عملياتي شدن بوده و ما تا هر جا كه بر پايه نتايج علمي‌ و تحقيقاتي باشد، براي اجراي آن ايستاده‌ايم.

وزير جهاد كشاورزي در پايان ضمن تشكر و قدرداني از محققان، آن‌ها را مايه آبروي وزارت جهاد كشاورزي خواند و از آن‌ها خواست كه با محوريت مجموعه سازمان تات از طريق تعامل و مباحثه علمي‌ درخصوص مسائل مبتلابه بخش و دفاع از زحمات بي‌دريغ علمي‌ و پژوهشي خود، ضمن برشمردن و انعكاس فعاليت‌هاي تحقيقاتي و يافته‌هاي علمي‌ بخش كشاورزي، در جهت انجام فعاليت‌هاي علمي، تحرير مقالات، حضور در سمينار‌ها و انجمن‌ها و تلاش در جهت انتقال يافته‌ها به عرصه، بيش از پيش كوشا باشند.

شايان ذكر است قبل از سخنراني وزير جهاد كشاورزي، دكتر جعفر خلقاني معاون وزير و رييس سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي گزارش مبسوطي از عملكرد تحقيقاتي و فعاليت‌هاي علمي‌ را در طول خدمت دولت نهم ارائه كرد. خلقاني در اين گزارش به دستاورد‌هاي تحقيقاتي بخش كشاورزي و منابع طبيعي در زمينه افزايش تعداد مقالات و انتشارات علمي، افزايش حضور در مجامع بين‌المللي و منطقه‌اي، دستيابي به واكسن‌هاي جديد انساني و دامي، دسترسي به ارقام بذري جديد در محصولات كشاورزي، تهيه نقشه‌هاي پايه كشوري براي برنامه‌ريزي توليد و حفاظت پايدار منابع توليد و همچنين اقدامات موثري در آموزش و توسعه منابع انساني در موسسات و مراكز تحقيقاتي اشاره كرد.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal