9 میلیارد تومان اعتبار به طرح‌های مرتعداری اختصاص یافت
1388/09/29

امسال 9 ميليارد تومان اعتبار به طرح‌هاي مرتعداري اختصاص يافت.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس نگهدار اسكندري مديركل دفتر مراتع با اعلام اين خبر افزود: از اين ميزان، نزديك به 4 ميليارد تومان اعتبار ملي و 5 ميليارد تومان اعتبار استاني است.

وي با بيان اين كه در طرح‌هاي مرتعداري، شيوه‌هاي اصلاح و احياي مرتع و نحوه مديريت مرتع تدوين شده است گفت : 50 درصد هزينه احياء و اصلاح مرتع به عهده دولت و مابقي توسط دامداران تامين مي‌شود.

مهندس اسكندري اظهار داشت: سال گذشته براي يك ميليون و 170 هزار هكتار طرح مرتعداري تهيه كرديم كه در سطح 700 هزار هكتار آن عمليات مرتعداري انجام شد.

به گفته وي در سال گذشته به منظور افزايش پوشش گياهي، حدود 4/5 ميليون هكتار از مراتع قروق و از ورود دام به مراتع جلوگيري شد.

مديركل دفتر مراتع ،كاشت 3 ميليون و 120 هزار اصله نهال، كودپاشي 20 هزار هكتار از مراتع، تبديل 8 هزار هكتار ديمزار كم بازده به يونجه كاري، احداث آبشخور براي 1700 چشمه به منظور تامين آب دام، مرمت 3 هزار چشمه و ذخيره نزولات آسماني در سطح 25 هزار هكتار مرتع را از اقدام هاي اين دفتر در راستاي احياء، تقويت پوشش گياهي و بازسازي مراتع نام برد.

وي تشكيل انجمن‌هاي صنفي مرتعداران در 11 استان كشور را از ديگر اقدام‌هاي مهم در برنامه چهارم توسعه عنوان و بر مشاركت هر چه بيشتر مردم در اجراي طرح‌هاي مرتعداري و حفظ مراتع كشور تاكيد كرد.

مهندس اسكندري همچنين گفت: طي دو سال اخير 5 ميليون هكتار علوفه مراتع نيز در مقابل خشكسالي، باران و تگرگ بيمه شده‌اند.

وي افزود: يك سوم هزينه بيمه توسط دامداران و مابقي از سوي صندوق بيمه كشاورزي پرداخت مي‌شود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal