ضرورت تصويب برندهاي ملي در صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي
1387/11/26

مديركل دفتر حمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي گفت: به منظور حل مشكلات صنايع تبديلي و تكميلي بايد برندهاي ملي در اين صنايع تصويب شود.

عليرضا پوربصير در گفتگو با مهر در خصوص راهكارهاي پيش بيني شده جهت حل مشكلات در بخش صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي گفت: برنامه هاي ارايه شده در اين زمينه در قالب برنامه هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت اجرا مي شود و درصورت تحقق آنها ايران در زمينه صنايع تبديلي و تكميلي در منطقه و جهان داراي جايگاه رفيعي خواهد شد، ضمن اينكه تامين نيازهاي داخلي ميسر و كمك به افزايش صادرات غيرنفتي امكانپذير مي شود.

مديركل دفتر حمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اجراي برنامه هاي كوتاه مدت يكساله در زمينه صنايع تبديلي و تمكيلي بيان كرد: ساماندهي كشتارگاههاي دام و طيور، اصلاح ساختار واحدهاي شاليكوبي، ساماندهي فرآورده هاي خرما، درجه بندي و بسته بندي محصولات كشاورزي، اتمام طرحهاي نيمه تمام و ايجاد سردخانه در دستور كار قرار دارد.

وي عنوان كرد: تحقق برنامه هاي FAO  مبني بر زنجيره ارزش شامل مراحل كاشت، داشت و برداشت و فرآوري محصولات كشاورزي از مزرعه تا مصرف و برون رفت از مشكلات و تنگناهاي فعلي، تنها با تمركز سياستگذاري و برنامه ريزي صنايع تبديلي و تكميلي در بخش كشاورزي امكانپذيراست.

پوربصير با تاكيد بر فرآوري محصولات كشاورزي به منظور كاهش ضايعات بي رويه در توليدات اظهارداشت: صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي بايد از تسهيلات و مزاياي بخش كشاورزي بهره مند شوند، ضمن اينكه برندهاي ملي از طريق همكاري بين بنگاهي اعم از پيمانكاري فرعي، خوشه سازي و ترويج مشتري محوري در صنايع تبديلي و تكميلي بايد توسعه و تصويب شود.

وي تامين تسهيلات بانكي مورد نياز صنايع مربوط  به بخش كشاورزي را به منظور تحقق سرمايه گذاري هاي جديد دراين صنايع ضروري خواند و افزود: با توجه به اينكه قيمت مواد اوليه حدود 70 درصد قيمت تمام شده محصول فرآوري شده را تشكيل مي دهد، كاهش قيمت تمام شده مواد اوليه مورد نياز صنايع تبديلي و تكميلي از طريق توسعه مكانيزاسيون، يكپارچه سازي اراضي، اصلاح واريته هاي محصولات كشاورزي نقش موثري در بهره برداري بهينه از سرمايه گذاري هاي انجام شده، خواهد داشت.

مديركل دفتر حمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي با تاكيد بر اصلاح و نوسازي ساختار واحدهاي توليد فرسوده عنوان كرد: هم اكنون در صنعت دام بالغ بر 400 واحد سنتي وجود دارد كه بايد مورد بازسازي و نوسازي قرار گيرند.

وي اظهارداشت: گسترش صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي در قطبهاي عمده توليد بر اساس طرحهاي داراي توجيهات اقتصادي، فني و مالي ضروري است، ضمن اينكه بايد برنامه ريزي براي صدور مجوز تاسيس و توسعه سرمايه گذاري در اين صنايع مطابق با برنامه هاي توليد محصولات كشاورزي به منظور حضور در بازارهاي جهاني و افزايش صادرات صورت گيرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal