مراحل حذف یارانه سموم کشاورزی اعلام شد
1387/01/27

 

وزارت جهاد كشاورزي از مراحل حذف يارانه سم كشاورزي و توسعه روشهاي غير شيميايي مبارزه با آفت خبر داد.          

به گزارش خبرگزاري فارس ، در راستاي هدفمند كردن يارانه سموم و به منظور توسعه روشهاي غير شيميايي با محوريت كودهاي بيولوژيك، سازمان حفظ نباتات با بررسي‌هاي همه جانبه فني و اقتصادي موفق شد، در مرحله اول با تصويب شوراي اقتصاد در سال 1383 سموم كنه كش و 11 قلم از ساير سموم (در مجموع 22 قلم) و در مرحله دوم در سال 1385 حشره‌كشها را از سبد يارانه خارج و سال 1386در مرحله سوم 120 قلم سموم علف‌كش و قارچ را از سبد حمايتي خارج و مشمول قيمت‌گذاري آزاد كند.

در اين گزارش آمده است: اين سازمان كه از سالها پيش توسعه روشهاي غيرشيميايي و كاهش مصرف سموم را در دستور كار خود قرار داده بود، ولي يارانه‌اي بودن سموم به عنوان يكي از موانع اصلي اجراي برنامه‌هاي ياد شده تلقي مي‌شد، فرصت را براي اصلاح وضعيت موجود كنترل آفات، بيماريها و علفهاي هرز به دست آورده و با تخصيص 340 ميليارد ريال و اعتبارات مربوط به يارانه سموم به دو بخش تسهيلات و خريد خدمات كارشناسي فني و توسعه مبارزه بيولوژيك، برنامه‌ريزي‌هاي لازم را معمول نمود.

در اين گزارش مي خوانيم: در بخش اول با پيش‌بيني تخصيص اعتبار 100 ميليارد ريال تسهيلاتي برابر با 2/31 ميليارد ريال براي ايجاد و تجهيز 170 آزمايشگاه گياه پزشكي، 10 مركز توليد مواد بيولوژيك، 47 مركز توليد عوامل بيولوژيك، توسعه و تجهيز 145 شركت دفع آفات و ضدعفوني و همچنين تجهيز 1198 بهره‌بردار به ادوات و ابزارهاي كنترل عوامل خسارت زاي گياهي را فراهم نموده و در بخش دوم با اختصاص 240 ميليارد ريال از اعتبارات مربوط به يارانه سموم به توليد كنندگان بخش كشاورزي، اين سازمان نسبت به برنامه‌ريزي، سازماندهي و نظارت بر اجراي 3 پروژه اقدام كرد.

سازمان حفظ نباتات در اين رابطه اعلام كرد: راه‌اندازي شبكه‌هاي مراقبت و پيش آگاهي و رديابي و نظارت بر كاربرد عوامل بيولوژيك شامل دو بخش خريد خدمات فني كارشناسي از بخش غيردولتي

به منظور انجام مبارزه به موقع، موثر و هدفمند و توسعه و استقرار روشهاي مديريت تلفيقي IPM با تكيه بر روشهاي غير شيمايي و به حداقل رساندن تعداد دفعات و سطح مبارزه شيميايي و در نهايت توليد محصول سالم در سطح حدود 2 ميليون هكتار از اراضي زراعي و باغي و گلخانه‌ها كه مشكل گياهپزشكي داشته و امكانات دولتي هم پاسخگو نبود.

در ادامه آمده است اين سازمان نسبت به طراحي سيستم شبكه‌هاي مراقبت بخش خصوصي اقدام نموده و در اين راستا با به كارگيري بيش از 4387 نفر از كارشناسان رشته گياه پزشكي و با اعتباري در حدود 128 ميليارد ريال اقدام نمود كه در اين راستا بيش از 30 دستورالعمل مبارزه تلفيقي با آفات محصولات مختلف و همچنين دستورالعمل قراردادها و ضوابط و شرح خدمات بخش غيردولتي تهيه و در اختيار كليه مديريتهاي استان قرار گرفت.

در اين گزارش آمده است: طبق اهداف كمي و اعتبارات تخصيصي استانها بلافاصله اقدام به فراخوان عمومي و برگزاري آزمون و انتخاب افراد نمودند و در بسياري از نقاط شبكه‌ها در مناطق تحت پوشش خود مستقر و مشغول انجام كار شدند.

به منظور اجراي بهينه اين امر نظارت همه جانبه بر تمام مراحل فعاليت شبكه‌هاي مراقبت و پيش آگاهي و همچنين ساير فعاليتها، ستاد راهبري و نظارت در سطح مركزي و استاني پيش‌بيني تا در راستاي اهداف تعيين شده بر رعايت دقيق مفاد شرح خدمات بخش غيردولتي، استانداردها و دستورالعملها و قراردادها نظارت جامع داشته باشند.

در ادامه گزارش آمده است: آموزش و سازماندهي و نظارت بر بخش غيردولتي شامل طراحي آموزشي است كه براي هر شبكه يك دوره 6 روزه شامل 24 ساعت آموزش نظري و 12 ساعت آموزش عملي بر اساس اولويت‌هاي محصول و مسائل گياه پزشكي منطقه در نظر گرفته شد و جهت وحدت رويه در كل مناطق سرفصلهاي آموزشي تعيين و به استانها ابلاغ شد.

در اين بخش از آموزش به تعداد 26 هزار و 322 نفر روز تحت آموزش قرار گرفته و در پايان دوره نسبت به برگزاري آزمون و صدور گواهينامه پايان دوره اقدام خواهد شد و در بعضي از استانها آموزشي تكميلي هم بر حسب ضرورت انجام مي‌گيرد.

در بخش استاندارد سازي و بررسي كارائي سموم در مرحله اول 32 قلم سم در مرحله دوم 20 قلم سم ديگر در قالب طرحهاي آزمايشي كاربردي به منظور بررسي كارائي آنها در باغ و مزرعه به اجرا مي‌آيد.

نظارت بر توليد و توزيع و فروش سموم، با توجه به لزوم رديابي دقيق واردات، توليد و توزيع سموم دفع آفات نباتي مقرر گرديد نرم افزاري جامع كه در برگيرنده كل اطلاعات مربوط به آفت كشها بوده براي دسترسي به كليه سطوح طراحي گردد كه در اين خصوص از مراكز علمي كشور كه توان اجرائي اين پروژه را دارند استعلام به عمل آمده است.

جهت دستيابي به اهداف پيش‌بيني شده در زمينه كنترل بيولوژيك سطحي معادل 728/130 هكتار در نظر گرفته شده كه اولويت به محصولات گلخانه‌اي با توجه به مصرف تازه خوري محصولات آنها بعلت مصرف بيش از حد سم داده شده است و سطحي حدود 2000 هكتار از گلخانه‌ها با اختصاص حدود 80% از كل اعتبارات (40 ميليارد ريال) را شامل مي‌شود.

خريد مواد، فرمونها، جلب كننده‌ها، تله‌ها و تجهيزات كنترل غير شيميايي، به منظور استفاده از كليه روشهاي غير شيميايي و حمايت از روش بيولوژيك سطحي معادل 171 هزار هكتار تحت‌پوش اين بخش قرار مي‌گيرد كه در اين قسمت مهمترين اهداف جلوگيري از آلودگي محيط زيست تقويت عوامل بيولوژيك در طبيعت ، كاهش مصرف سموم شيميايي و در نهايت توليد محصول عاري از باقيمانده سم مي‌باشد كه اين عمليات در محصولاتي كه از نظر باقيمانده سم M.R.L مخاطراتي براي مصرف كننده داشته نظير محصولات گلخانه‌اي و يا سبزي و صيفي و ميوه‌جاتي كه مصرف تازه خوري دارند اعمال مي‌گردد.

در پايان معروض مي‌دارد 90 درصد اعتبارات مصوب توزيع استاني گرديده است و عمليات اجرايي در استانها هم اكنون با تمام توان و با همكاري و نظارت مديريتهاي حفظ نباتات، طرح و برنامه و امور مالي در حال اجرا است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر69 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
salateen 8 teer.DOC فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal