افزايش ۱۰درصد ي بودجه تحقيقاتي بخش كشاورزي در سال آينده
1386/11/13

معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: بودجه تحقيقاتي پيشنهادي بخش كشاورزي در سال آينده از حدود ‪۱۰درصد رشد نسبت به سال جاري برخوردار خواهد شد.

دكتر "جعفر خلقاني" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا،ميزان ريالي افزايش بودجه تحقيقاتي بخش كشاورزي را در سال آينده ‪۱۱۰ميليارد تا ‪۱۲۰ ميليارد ريال اعلام كرد.

وي با بيان آنكه بودجه تحقيقاتي بخش كشاورزي در سال جاري نيز از رشد مناسبي برخوردار بوده‌است،افزود: آنچه كه در بودجه بخش تحقيقات كشور اتفاق افتاده است، تابع فرمان مقام معظم رهبري بود كه پارسال ابلاغ فرمودند بايد ‪۲/۵تا سه درصد توليد ناخالص ملي تا پايان برنامه چهارم توسعه كشور سهم تحقيقات باشد.

اين مقام مسئول سپس سهم تحقيقات در كشور از توليد ناخالص ملي را در سال گذشته ‪۰/۵درصد اعلام و پيش بيني كرد كه سهم تحقيقات از توليد ناخالص ملي در بخش كشاورزي امسال به رقم ‪۱/۵درصد افزايش يابد.

رييس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي با بيان آنكه اين سازمان متشكل از يكسري موسسه‌ها به عنوان يك سازمان ماده ‪۴۹محسوب شده و داراي قانون و مقررات مستقلي است كه توسط مجلس شوراي اسلامي لحاظ شده و از رديف بودجه مستقلي نيز برخوردار است، گفت: اين سازمان رديف درآمدي خود را از ‪۸۰ميليارد تا ‪۱۰۰ميليارد ريال در سال گذشته به ‪۳۵۰ميليارد ريال در سال جاري افزايش داده است.

به گفته وي ، ‪۲۰۰ميليارد ريال از اين رديف درآمدي با تصويب هيات امنا به منظور رفع كمبود بودجه‌هاي تملك دارايي و تجهيز ساير ايستگاه‌ها و نيز تامين اعتبارات لازم براي انجام تحقيقات بايد از محل فروش برخي ايستگاه‌ها تامين شود ، ضمن آنكه پيش بيني مي‌شود ‪۱۵۰ميليارد ريال باقيمانده رديف درآمدي تحقيقات بخش كشاورزي نيز تا پايان امسال تحقق يابد.

اين مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي به دليل برخورداري از ويژگي‌هاي يك سازمان ماده ‪۴۹اين امكان را دارد كه يكسري ساز و كارهاي تامين بودجه نه فقط ازطريق بودجه دولتي، بلكه از طريق تحقيقات سفارشي را بكار گيرد كه اين ساز و كارها در چند سال اخير تقويت شده است.

دكتر خلقاني در پايان تصريح كرد، به عنوان مثال، موسسه فني و مهندسي وابسته به اين سازمان از ‪۲۳۰درصد رشد تحقيقات سفارشي برخوردار بوده و موسسه‌هايي نظير موسسه تحقيقات شيلات و پژوهشكده مهندسي نيز از اين امتياز برخوردار بوده‌اند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal