1500میلیارد ریال تسهیلات توسط صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی پرداخت شده است
1386/04/12

 

مدير عامل صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي كشور گفت: اين صندوق در طول دو سال فعاليت يك هزار و ‪۵۰۰ميليارد ريال تسهيلات به كشاورزان پرداخت كرده است.

" عوض عليزاده مقدم " روز دوشنبه در آيين آغاز فعاليت صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري كشاورزي استان كردستان در سنندج افزود: اين در حاليست كه سرمايه صندوق توسعه كشاورزي ‪۴۰۰ميليارد مي‌باشد.

به گزارش ايرنا،وي پرداخت يك هزار و ‪۵۰۰ميليارد ريال تسهيلات با توجه به ميزان سرمايه را نشانه توان گردش مالي بالاي صندوق توسعه دانست، گفت : صندوق توسعه در همين مدت ‪۳۵۰هزار تن نهاده‌هاي مورد نياز كشاورزان كشور را تامين كردند.

وي در ادامه كشاورزي را محور توسعه كشور دانسته و ارزش توليدات كشاورزي را ‪۳۰۰هزار ميليارد ريال اعلام كرد و گفت: بخش كشاورزي ‪۲۰درصد از توليد ناخالص كشور و ‪۵۰درصد از صادرات غير نفتي و ‪۲۵درصد اشتغال كشور را مديريت مي‌كند.

وي با اشاره به‌اينكه به رغم ظرفيت بالاي كشاورزي اين بخش با مشكلات اساسي مواجه است افزود: سال گذشته حجم كمي توليدات كشاورزي بالغ بر ‪۱۰۰ميليون تن بود كه متاسفانه در يك فرايند ناكارآمد بنحوي به مصرف‌كننده مي‌رسد كه نمي تواند تامين‌كننده منافع توليدكننده و مصرف‌كننده باشد.

وي تشريفات دست و پاگير، زمانبندي و وثيقه را از موانع اصلي بي‌بهره ماندن توليدكننده كشاورزي دانست و گفت: بين توليدكننده و مصرف‌كننده خلايي وجود دارد كه در مسير آن توليدكننده براي تامين منابع مالي به واسطه‌ها كه روند اقتصاد سالم اخلال مي‌كنند روي مي‌آورد.

وي افزود: مجموع اعتبارات سرمايه در گردش بخش كشاورزي كشور در سال گذشته ‪۱۲۰هزار ميليارد ريال بوده كه شش هزار ميليارد ريال آن توسط بانك كشاورزي، ‪۲۰درصد ساير بانكها و ‪۳۵درصد منابع مورد نياز از بازارهاي غير رسمي تامين شده است.

وي گفت: صندوق توسعه با رويكرد پذيرش بخشي از تصديگري بخش كشاورزي و تامين منابع مالي مورد نياز كشاورزان تاسيس شده و تسهيلات خود را با نرخ سود چهار درصد پرداخت مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه تاكنون ‪۱۷صندوق توسعه بخش كشاورزي در استانهاي كشور راه اندازي شده، گفت: اين صندوق در اجراي سياستهاي دولت مبني بر موظف نمودن بانكها براي كاهش و تعديل نرخ سود بانكي در بخش كشاورزي پيشرو مي باشد.

وي افزود: صندوق توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي كه‪ ۵۱درصد از سرمايه آن توسط تشكلهاي كشاورزي و ‪۴۹درصد آن توسط دولت تامين مي‌شود، با تامين منابع مالي مورد نياز توليدكنندگان كشاورزي نقش موثري در حفظ و تامين منافع توليدكننده و مصرف‌كننده را داشته باشد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal