مطالعات طرح جامع بنادر ماهيگيري امسال به پايان مي رسد
1387/09/23

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: انجام مطالعات طرح جامع بنادر ماهيگيري كشور به منظور تدوين برنامه عمليات اجرايي طرح تا پايان سالجاري به اتمام مي رسد.

وحيد زارع در گفتگو با مهر در خصوص تدوين برنامه عمليات جامع بنادر ماهيگيري گفت: برنامه عملياتي براي طي كردن فاصله موجود تا وضع مطلوب و ارتقاي بهره وري بر اساس استراتژي هاي توسعه پايدار شيلاتي در هر يك از بنادر و مراكز تخليه صيد با توجه به سند چشم انداز و برنامه هاي ميان مدت تهيه مي شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اهداف  تدوين برنامه عمليات جامع بنادر ماهيگيري كشور بيان كرد: در تدوين اين برنامه بانك اطلاعات مناسب بنادر ماهيگيري و مراكز تخليه صيد به منظور اجراي برنامه ريزي هاي مشخص براي رسيدن به وضعيت مطلوب تهيه خواهد شد.

وي تصريح كرد: علاوه بر تهيه بانك اطلاعات بنادر و مراكز ماهيگيري و صيد، براي فعاليتهاي صيادي و سرمايه گذاري ها در اين بخش نيز بانك اطلاعاتي تهيه مي شود.

زارع اظهارداشت: در تدوين طرح جامع بنادر ماهيگيري ايجاد امكان اعمال مديريت لازم به منظور حفظ  و نگهداري تاسيسات، امكانات و اداره سرمايه گذاري هاي موجود همچنين ايجاد امكان اعمال استانداردها، ضوابط و مقررات بندري ويژه بنادر صيادي و مراكز تخليه صيد دنبال مي شود.

وي با اشاره به افزايش بهره وري و استفاده مطلوب از امكانات و تجهيزات صيد خاطر نشان كرد: در اين برنامه دستورالعملهاي لازم در راستاي ارتقاي كيفيت محصولات و تسهيل در عمليات صيد تدوين و اعمال مي شود، ضمن اينكه همكاري با ساير بخشهاي مرتبط به منظور اعمال مديريت ماهيگيري مسئولانه، بهره برداري پايدار از ذخاير آبزيان، به حداقل رساندن خسارات وارده به زيستگاهها و بازسازي ذخاير مورد نظر است.

رئيس سازمان شيلات ايران با اشاره به ايجاد پايانه هاي صادراتي در طرح جامع بنادر ماهيگيري عنوان كرد: ايجاد ظرفيتهاي جديد، بهره برداري بهينه و متناسب از ظرفيت موجود بنادر و بهسازي آنها از برنامه هاي توسعه اي اين برنامه است، ضمن اينكه مقررات و آيين نامه ها و نيز دستورالعملهاي مناسب براي دستيابي به اهداف مورد نظر در اين طرح تدوين مي شود.

وي اظهارداشت: شناخت و دستيابي به وضعيت موجود  بنادر ماهيگيري و مراكز تخليه صيد با پشتيباني بانك اطلاعات و سيستم اطلاعات جغرافياييGIS  محقق مي شود، ضمن اينكه كليه اطلاعات صيد، صيادي و بندري در تهيه بانك اطلاعاتي جامع بنادر ديده شده است.

زارع افزود: پس از تهيه برنامه عمليات جامع در مورد هر بندر به صورت موردي طرح پايلوت تهيه و اجرا خواهد شد.

وي با اعلام اينكه طبق برنامه زمانبندي اوليه مطالعات طرح جامع بنادر ماهيگيري و مراكز صيد ظرف مدت 18 ماه بايد پايان يابد گفت: از شهريور ماه سال گذشته به صورت رسمي مطالعات آغاز شده و تا پايان سالجاري بايد به اتمام رسد كه با توجه به پيچيدگي كار و زمان بر بودن گردآوري اطلاعات از مناطق و حوزه هاي خارج از زير بخش شيلات ممكن است مدت انجام مطالعات چند ماه اطاله شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه فصول اول تا سوم مطالعات در حال بازنگري است افزود: گزارش فصل سوم مطالعات طرح جامع بنادر ماهيگيري و مراكز صيد در حال آماده سازي براي ارايه است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal