وزير جهاد كشاورزي:بخش آموزش و اجرايي كشاورزي بايد هماهنگ شود
1386/04/25

وزير جهاد كشاورزي گفت: تحقيقات و پژوهش مراكز علمي بايد با اهداف بخش كشاورزي همسو باشد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اسكندري وزير جهاد كشاورزي در جمع روساي دانشگاههاي كشاورزي و منابع طبيعي كشور گفت: متاسفانه فارغ التحصيلان اين بخش با كار عملي آشنايي نداشته و توان ورود به عرصه توليد را ندارند.

وي با اشاره به محدوديت جذب فارغ التحصيلان در بدنه دولت افزود: چون فارغ التحصيلان كشاورزي از لحاظ عملي از توانايي سطح پاييني برخوردارند از حضور در مراكز توليد واهمه داشته و درخواست اجراي طرحهاي كارآموزي براي آشنايي با مسائل عملي را دارند.

وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: با توجه به اينكه 80 درصد بهره برداران بخش كشاورزي بي سواد و يا كم سواد هستند فقط 8/0 درصد از آنها از تحصيلات كشاورزي و رشته هاي مرتبط با آن برخوردارند كه اين ناشي از ناهماهنگي بخش اجرا و عملي كشور است.

اسكندري توسعه بخش كشاورزي مبتني بر دانايي را فقط در سايه همكاري بخش اجرا و دانشگاه هاي كشاورزي ميسر دانست و تصريح كرد: با توجه به منابع نامحدود كشور با بودن علم به مزارع و توليد علمي مي توانيم بهره وري منابع را افزايش دهيم.

وي با اشاره به اينكه از منابع كنوني 300 ميليون تن محصولات كشاورزي مي توان توليد كرد گفت: به علت همكاري نادرست بخش كشاورزي و دانشگاهي عملكرد توليد در واحد سطح در همه محصولات پائين تر از استاندارد جهاني است و حتي از ميانگين توليد كشاورزان نمونه كشوري هم پائين تر است.

وزير جهاد كشاورزي تدوين استراتژي براي بخش كشاورزي را امري ضروري خواند و افزود: هم اكنون 75 كميته تشكيل شده تا راههاي علمي و عملي تدوين استراتژي بخش كشاورزي را بررسي كند تا با اجراي آن از توانايي علمي كشور در بخش كشاورزي به طور مناسب استفاده شود.

اسكندري با بيان اينكه هدفمند شدن آموزش مانع از هدر رفتن بودجه هاي پژوهشي مي شود ادامه داد: به منظور بهبود وضعيت علمي و پژوهشي اين بخش ممكن است برخي از بخشهاي دولت نيز تعطيل شود.

وي با رد اين ادعا كه در وزارتخانه تنها به گندم توجه مي شود تصريح كرد: با توجه به اينكه مزارع گندم 53 درصد مزارع كشور را تشكيل مي دهد ولي متاسفانه با گندم هم علمي برخورد نشده چرا كه در خود كفايي اين محصول فقط 30 درصد از يافته هاي علمي به مزارع منتقل شده كه بر اين اساس هنوز با استاندارد جهاني فاصله بسياري داريم.

همچنين زالي، رئيس دانشگاه پرديس تهران نيز در اين نشست با اشاره به ضرورت افزايش سواد توليد كنندگان محصولات كشاورزي گفت: با همكاري با بخش دولتي بايد زمينه افزايش بهره وري در كشور فراهم شود تا به توسعه ي كشاورزي دست يابيم.

وي مركزيت دستگاههاي علمي در كارهاي اجرايي را ضروري دانست و تصريح كرد: از زمان تدوين طرح تا مراحل آخر اجراي آن بخش علمي بايد مركزيت خود را حفظ كند.

رئيس دانشگاه پرديس تهران افزود: دانشگاههاي كشاورزي هميشه بايد در كنار وزارت جهاد كشاورزي حضور داشته باشند تا بتوانند در تدوين استراتژي هاي اين بخش موثر واقع شوند.

زالي با شاره به اينكه توليدكنندگان بخش كشاورزي توليد كننده جزء محسوب مي شوند ادامه داد: كشاورزان حتي هزينه زندگي خود را نمي توانند تامين كنند ولي همكاري دولت با بخش علمي مي تواند اين خلاء را پر كرده و وضعيت توليد كنندگان مطلوب تر شود.

 وي گفت: خصوصي سازي در بخش كشاورزي امري ضروري است و نياز به دقت و بررسي زيادي دارد، تا وظايف دولت و توليد كننده خصوصي به طور كامل مشخص شود.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal