برنامه 10 ساله وزارت جهاد کشاورزی برای تامین 70 درصد روغن خوراکی در داخل کشور
1393/03/03

معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی گفت: باید با اتخاذ سیاست های کارشناسانه در سال های آتی، نیاز کشور به روغن های خوراکی وارداتی کاهش یابد.

عباس کشاورز درحاشیه بازدید از مزارع گندم، جو و کلزا در شهرستان تویسرکان در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه بیش از 90 درصد روغن خوراکی کشور وارداتی است افزود:بزرگترین وابستگی کشورمان در بحث مواد غذایی، واردات روغن خوراکی است.

وی اظهار کرد: ایران ششمین کشور وارد کننده روغن خوراکی دنیاست و به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی اجرای یک برنامه مدون 10 ساله برای تامین 70 درصد روغن خوراکی در داخل کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

کشاورز گفت:هم اکنون 30 رقم دانه روغنی کلزا با توجه به اقلیم منطقه ای در کشور موجود است که به دلیل کشت پائیزه آن به رغم مصرف بسیار کم آب ، میزان تولید روغن این گیاه بالای 40 درصد است.

معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به خرید تضمینی دانه روغنی کلزا از کشاورزان در سال جاری افزود: قیمت تضمینی خرید این محصول در سال جاری 19 هزار ریال است و برای قیمت خرید تضمینی سال آینده در فصل پائیز تصمیم گیری می شود.

کشاورز گفت: در شش ماهه پایانی سال گذشته بیش از هفت هزار و 800 دستگاه تراکتور برای کشاورزان فراهم شده و در سال جاری نیز تعداد 350 دستگاه کمباین در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal