توليد محصولات كشاورزي از مرز 101 ميليون تن فراتر رفت
1387/11/20

وزير جهاد كشاورزي گفت: در حال حاضر بيش از 94 درصد ضريب خودكفايي در كشور تحقق يافته است كه اين امر ضمن تأمين امنيت غذايي در كشور به طور قطع استقلال سياسي را بيمه خواهد كرد.

مهندس محمدرضا اسكندري وزير جهاد كشاورزي در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان با بيان اينكه بيش از 94 درصد از ضريب خودكفايي در كشور تحقق يافته و همين امر تأمين امنيت غذايي و استقلال سياسي كشور را در پي خواهد داشت، اظهار داشت: امروزه ايران اسلامي در بخش كشاورزي سرآمد بسياري از كشورهاي منطقه و برخي از كشورهاي دنيا شده كه اين موفقيت را مديون فرهنگ انقلاب است.

مهندس اسكندري اظهار داشت: در اوايل پيروزي انقلاب اسلامي جمعيت كشور 34 ميليون نفر بود كه كل توليد در بخش كشاورزي 23 ميليون و 400 هزار تن بوده است.

وي ادامه داد: 19 ميليون تن از كل توليدات كشاورزي به بخش زراعت اختصاص يافته بود كه كشاورزان بنا به وضعيت خود و بدون كمك دولت به فعاليت در اين بخش مي‌پرداختند.

مهندس اسكندري با بيان اينكه كل توليدات كشاورزي كشور از مرز 101 ميليون تن هم گذشته و در بسياري از محصولات كشاورزي به استقلال و خودكفايي رسيده‌ايم، اضافه كرد: كل توليدات بخش كشاورزي استان همدان در اوايل انقلاب نيز 900 هزار تن بوده كه در حال حاضر به 5/4 ميليون تن افزايش يافته است.

وي با تأكيد بر لزوم ارائه تسهيلات به مردم براي ايجاد سرعت در توليد گفت: دولت نهم با اعتماد به مردم، ارتباط با آنها و ارائه تسهيلات توانسته در سرعت بخشيدن به امر توليد نقشي اساسي ايفا كند.

مهندس اسكندري با اشاره به تشكيل تعاوني‌هاي توليد در كشور تصريح كرد: قبل از انقلاب فقط يك تعاوني توليد در استان همدان وجود داشت كه بعد از انقلاب تعداد آن‌ها به 70 تعاوني رسيد .

وي با بيان اينكه در اوايل پيروزي انقلاب در پنج هزار هكتار از اراضي كشور آبياري تحت فشار انجام شده بود گفت: در 30 سال بعد از انقلاب اين مقدار به 732 هزار هكتار رسيده كه 251 هزار هكتار آن در دولت نهم محقق شده است.

وزير جهاد كشاورزي اظهار داشت: بعد از انقلاب 37 هزار پروژه تحقيقاتي در بخش كشاورزي انجام شده كه پنج هزار و 700 مورد آن در دولت نهم عملياتي شده است.

اسكندري ضمن تأكيد بر لزوم خودكفايي كشور در همه بخش‌ها افزود: ما بايد بتوانيم علاوه بر تأمين نياز داخل كشور نسبت به صادرات محصولات كشاورزي به خارج از كشور نيز برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام دهيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal