كاهش 50 درصدي مصرف آفت‌كش‌ها و جايگزيني سموم با منشاء گياهي
1391/08/30

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات‌ گفت: افزايش آگاهي كشاورزان،حذف سموم پرخطر و پايدار،جايگزيني سموم با منشاء گياهي، و كاهش 50 درصدي استفاده سموم باعث توليد محصول سالم در كشور شده است.

محمد جواد سروش در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس با تاكيد بر سلامت محصولات كشاورزي گفت: در حالي كه سال 81 ميزان مصرف سموم در كشور 37 هزار تن بود در سال 85 به 27 هزار تن و در حال حاضر به 20 هزار تن رسيده است.

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات‌ تصريح كرد: طي 5 سال گذشته 25 تا 30 درصد و 10 سال گذشته 50 درصد مصرف آفت‌كش‌ها در كشور كمتر شده است.

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات‌ ادامه داد:‌در كنار آن سموم پايدار مانند كلره، و سموم خطرناك ديگر حذف و در بيشتر موارد سموم با منشاء گياهي جايگزين شده است.

سروش افزود: طي ‌سالهاي گذشته سموم با منشاء صابوني، روغن نارگيل و ساير موارد جايگزين سموم شيميايي شده است.

سروش گفت:  از سوي ديگر دانش و آگاهي كشاورزان نيز طي سالهاي گذشته افزايش يافته و تمام ملاحظاتي كه براي سمپاشي و كوددهي ضروري است از سوي كشاورزان رعايت مي‌شود.

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات‌ تصريح كرد: انتخاب نوع سم، زمان سمپاشي، ميزان سم،‌ دستگاه سمپاشي و زمان كوددهي و ميزن آن از عوامل موثر در باقيمانده سموم در محصولات كشاورزي است كه طي سالهاي اخير كشاورزان آگاهي بيشتري نسبت به اين موارد پيدا كرده‌اند.

معاون مبارزه با سازمان حفظ نباتات‌ ادامه داد: طي سال جاري 18 سم با منشاء گياهي، ميكروبي و معدني به ثبت رسيده است.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal