یک مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:پیش‌بینی تولید 260 تن زعفران تا پایان سال برآورد 6300 هکتاری از سطح گلخانه‌های کشور
1385/07/08
 
امسال نيز از محل يك درصد تملك دارايي استان‌ها، اعتباراتي براي انجام امور زيربنايي و مجتمع‌هاي گلخانه‌يي در نظر گرفته شده است.
مهندس سيدمحمد كيايي ـ مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ‌هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با برآورد توليد 260 تن زعفران، 73 هزار تن گياهان دارويي و حدود 14 هزار تن گل محمدي تا پايان امسال به وضعيت صادرات در پنج ماهه اول سال 85 اشاره كرد و گفت: در پنج ماهه نخست سال 84 صادرات زيره 2 هزار تن بود كه اين رقم با 20 درصد افزايش به 4/2 هزار تن با ارزش سه هزار و 200 هزار دلار در پنج ماهه اول امسال رسيد؛ هم‌چنين ميزان صادرات گلاب و عرقيات در سال گذشته (پنج ماهه اول) 4/1 هزار تن به ارزش يك هزار و 954 دلار بود كه با 23 درصد افزايش، صادرات امسال به 7/1 درصد و با ارزش 2 هزار و 36 دلار رسيده است.
او افزود: صادرات گل و گياه از 2/1 هزار تن در پنج ماهه اول سال 84، امسال به 6/2 هزار تن رسيده در خصوص صادرات زعفران تغيير محسوسي نسبت به سال گذشته (60 تن) ايجاد نشد ولي از جهت ارزشي از 6/29 ميليون دلار، امسال به 3/34 ميليون دلار رسيده كه رشد ارزشي 7/15 درصدي را از خود نشان مي‌دهد.
كيايي سطح زير كشت گل و گياه كشور را در فضاي باز و بسته چهار هزار و 710 هكتار ذكر كرد و افزود: در سال گذشته ميزان گلخانه‌هاي كشور 2435 هكتار برآورد شد كه از اين ميزان 84 هكتار گلخانه شيشه‌يي و بقيه چوبي و فلزي است. او ادامه داد: در سال گذشته حدود يك ميليارد و 230 گل شاخه بريده، 36 ميليون گلدان، 139 ميليون اصله درخت و درختچه و حدود 840 ميليون بوته گياهان فصلي و نشايي توسط هشت هزار و 540 نفر بهره‌بردار توليد شده است.
مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ‌هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي سطح گلخانه‌هاي كشور را در سه ماهه نخست امسال، حدود 6 هزار و 300 هكتار دانست و گفت: سه ماهه اول امسال در گل و گياهان زينتي 2 هزار و 600 هكتار و در سبزي و صيفي حدود 3580 هكتار سطح گلخانه‌هاي موجود در كشور برآورد شده كه يك هزار هكتار هم شامل توت فرنگي، قارچ‌هاي خوراكي و ساير محصولات را تحت پوشش مي‌گيرد.
وي بر توجه خاص دولت به محصولات گلخانه‌يي تاكيد كرد و گفت: امسال نيز از محل يك درصد تملك دارايي استان‌ها، اعتباراتي براي انجام امور زيربنايي و مجتمع‌هاي گلخانه‌يي در نظر گرفته شده كه برحسب مورد در استان‌هاي مختلف اين اعتبارات توزيع مي‌شود؛ هم‌چنين يارانه 5/8 درصدي كه امسال به تسهيلات بانكي گلخانه‌ها پرداخت مي‌شود به ايجاد گلخانه‌هاي مناسب براي صادرات و مصرف داخل كمك مي‌كند.
كيايي به وقفه ايجاد شده در ساخت پايانه‌هاي صادرات گل تهران، استان مركزي و خوزستان اشاره كرد و گفت: اميدواريم با تامين مابقي اعتبارات و يارانه‌هاي دولت در زمينه اين پايانه‌ها كه مدتي با وقفه روبه‌رو شده ساخت اين پايانه‌ها ادامه پيدا كند.
او بر پيگيري بحث دانش فني فارغ التحصيلاني كه وارد عرصه توليد مي‌شوند تاكيد كرد و گفت: ضرورت گذراندن دوره‌هاي آموزشي براي اين افراد قطعي است.
كيايي خاطرنشان كرد: در ارتباط با گلخانه‌ها يكي از مشكلاتي كه فارغ التحصيلان با آن روبه‌رو هستند قرار دادن وثيقه است كه خوشبختانه امسال در مجتمع‌هايي كه بانك زمين وارد آن شده گلخانه‌هايي كه احداث مي‌شود به صورت اجاره به شرط تمليك و بدون نياز به وثيقه در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد كه اين طرح شروع شده و اميدواريم در آينده نزديك به مرحله اجرا برسد.
مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ‌هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي درباره بيمه گل و گياهان زينتي گفت: در حال حاضر سه گل رز، ميخك و گلايل بيمه شده‌اند و براي بيمه تعداد ديگري از محصولات نيز مذاكراتي با صندوق بيمه انجام شده كه لازمه آن توجه بيش‌تر توليدكنندگان است.
تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal