وزیر جهادکشاورزی: برای اصلاح نظام بهره‌برداری، اجرای ‌٦٠٠ مجتمع تولیدی را پیگیری می‌کنیم
1385/07/30

‌‌٢خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: مجلس

 

وزير جهادكشاورزي در ادامه‌ي دفاع از خود در بحث استيضاح، گفت: براي توسعه‌ي مبتني بر دانايي و دستاوردهاي يكساله در تحقيقات و سازماندهي در اين مساله ما توانسته‌ايم كار تدوين برنامه راهبردي محصولي را در 42 محصول شروع كنيم كه 21 محصول آن به پايان رسيده است.

 به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، محمدرضا اسكندري افزود: در بحث تقويت زيرساخت‌ها از قبيل توسعه شبكه‌ي آبياري‌هاي نوين هم وقتي بحث از آبياري نوين در كشور مي‌شود، اين افتخار را دارم از سال قبل از وزارت خود به عنوان مجري طرح گندم، بحث توسعه‌ي آبياري قطره‌اي را در زراعت به عنوان يك حركت جديد شروع كنيم قطعا وقتي حركت جديدي شروع مي‌شود بايد جا بيفتد.

 به گفته‌ي اسكندري، بسياري از متخصصان آبياري به ما مي‌گفتند مگر مي‌شود در زراعت آبياري قطره‌اي را داشته باشيم و اين كار شروع شده و در اصل در عرض يك سال حدود هزار هكتار از مزارع گندم و كلزا تحت اين نوع آبياري قرار گرفته‌اند و در مزارع چغندر و سيب زميني نيز در حال جا افتادن است. قطعا اين مساله از روند رو به رشدي در سال‌هاي آينده برخوردار مي‌شود.

 وزير جهادكشاورزي، تصريح كرد: در خصوص اصلاح ساختار اجرايي وزارت جهادكشاورزي ما از لحاظ قانون موظف بوديم 20 درصد از تشكيلات خود را كوچك كنيم. باز اين افتخار را داريم علي‌رغم اين كه وزارت جهاد كشاورزي 5 سال از زمان مصوبه‌ي قانوني‌اش مي‌گذرد، در دولت جديد آن تكليف قانوني كه مجلس به ما عهده ما گذاشته بود را در همين يكساله انجام دهيم و با سازمان مديريت نسبت به تشكيلات توافق كنيم و تشكيلات وزارت جهادكشاورزي با لحاظ كردن آن الزامات قانوني، ابلاغ شود.

 اسكندري گفت: قاعدتا در اينجا برخي از تشكيلات حذف مي‌شود. در حالي كه وظيفه حذف نشده است و قاعدتا وزارتخانه مسووليت و وظيفه را انجام مي‌دهد. اتفاق ديگري كه افتاده سالم‌سازي محيط اداري و توسعه‌ي تعامل با بخش غيردولتي و كاهش هزينه‌هاي زايد و صرفه‌جويي در مصرف منابع طبيعي بوده است.

 وي با تاكيد بر تقويت نظارت بر عملكرد مديران و دستگاه‌هاي تابعه در طول سال گذشته، گفت: اين مساله به شكلي بوده كه مجموعه‌ي سيستم نظارتي ما بيش از 150 شهرستان را مورد نظارت قرار داده است و گزارش‌هاي نظارتي از آنها تهيه كرده است. در همين گزارش‌هاي نظارتي با تخلفات برخورد شده است. موارد مختلفي از تخلفات وجود داشته كه با آنها برخورد شده كه صرفه‌جويي‌هاي چند صد ميليوني را براي بيت‌المال داشته است.

 اسكندري ادامه داد: الگوي كشتي را كه ما قول داده بوديم تدوين شده و آثار آن در استان‌ها در حال نشان داده است، هم‌اكنون آرامشي در خيلي از محصولات مي‌بينيم كه نمايندگاني كه چند دوره سابقه‌ي نمايندگي دارند، اين مساله را تاييد مي‌كنند. در خيلي از محصولات ما در استان‌ها تنش‌هايي در طول سال‌هاي گذشته وجود داشت كه اين قضيه با توجه به اين كه با برنامه‌ريزي در حال پيش رفتن است در سال زراعي 84 و 85 به حداقل رسيده است و قطعا اين برنامه‌ريزي با شدت بهتري ادامه پيدا مي‌كند.

وي تصريح كرد: اصلاح نظام بهره‌برداري را داشته‌ايم. در اين راستا مجتمع‌هايي تدوين و برنامه‌ريزي شده است. در واقع طبق برنامه‌ريزي ما در حال پيگيري 600 مجتمع توليدي در شهرهاي مختلف هستيم تا اجرايي شود.

 وزير جهادكشاورزي ادامه داد: بر اساس تحولي كه در سيستم بانكي ايجاد شده نظام‌هاي خريد تضميني تغيير كرده است، و اين مساله تنها در بحث گندم نبوده بلكه در بحث برنج، برگ سبز چاي و كلزا و چغندر قند وجود داشته و تقريبا همه محصولات در حال حاضر به روز خريداري مي‌شود.

 وي به سازماندهي صندوق‌هاي حمايتي اشاره كرد و گفت: در حال حاضر در حال راه‌اندازي 8 صندوق ديگر هستيم. صندوق بيمه‌ي محصولات كشاورزي 15 محصول جديد را در يكسال گذشته زير پوشش برده است و هم‌چنين صندوق حمايت از زنان روستايي براي اولين بار در 4 نقطه‌ي كشور آن هم در استان‌هاي محروم كرمان، هرمزگان، خراسان جنوبي و بوشهر تشكيل شده است.

 وي خاطرنشان كرد: استراتژي بخش كشاورزي هم تدوين و براي تصويب نهايي ارايه شده است.

اسكندري در مورد انتصاب‌ها و مديران نيز، گفت: خوشبختانه اين افتخار را داريم كه هم‌اكنون اعلام كنيم براي اولين بار است كه مديريت‌ها با توجه به تخصص انتخاب شده‌اند. سال‌ها رييس موسسه‌ي اصلاح بذر كشور يك فوق ليسانس آبياري بود كه در حال حاضر دكتراي ژنتيك برق رييس اين موسسه است. همه موسسات به اين شكل است.

 وي ادامه داد: اگر اين مسووليت به ما سپرده شده مجلس اين راي را به ما داده است و خود اين مجلس هم اگر باز اعتماد كند كه ادامه دهيم، مي‌توانم تيم بگذارم تا بيايند بررسي كنند، چون در اصل در اين موضوع فعاليت‌هاي وزارتخانه خيلي بررسي نشده است. بسياري از مسائلي كه امروز از سوي نمايندگان مطرح شده ناشي از تغييراتي بوده كه در وزارتخانه اتفاق افتاده و برخي از افرادي كه به دليل عدم كارايي حذف شده بودند بعضا اطلاعات نادرستي را به بيرون داده‌اند كه اينها قابل بررسي است.

 اسكندري گفت: ما چه در بخش تحقيقات و چه در بخش مديريت‌هاي استاني اين افتخار را داريم كه بگوييم كه ما بهينه‌سازي مديريت را انجام داده‌ايم و بحث را متخصصي‌تر و جوان‌تر كرده‌ايم. متوسط سن خدمتي مديران ما 20 سال و نيم است كه قبلا 24 سال بوده است و حال جوان‌تر شده با توجه به شرايطي كه بايد گذاشته شود اين لازمه‌ي كار است.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal