آسیب باغ های هلو و شلیل گلستان و مازندران ناشی از استفاده نادرست از قارچ کش بوده است
1393/02/16

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات وزارت کشاورزی با بیان اینکه گستردگی تخریب باغ های در استان های گلستان و مازندران بسیار کمتر از مقدار مطرح شده در رسانه هاست ، گفت: آسیب باغ های هلو و شلیل گلستان و مازندران ناشی از استفاده نادرست سم (قارچ کش) بوده است.

یحیی ابطالی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر، با اشاره به اینکه در مجموع باغ های دو استان گلستان و مازندران کمتر از 100 هکتار به علت استفاده از قارچ کش کاپیتان خسارت دیده است ، افزود: قارچ کش کاپیتان یکی از قدیمی ترین قارچ کش هایی است که علیه بیماری های قارچی به ویژه در باغات هلو و شلیل توصیه می شود.

وی گفت: این قارچ کش ویژگی های خاصی دارد و حتما باید طبق دستورالعمل توصیه شده بهره برداری شود.

ابطالی اضافه کرد: قارچ کش کاپیتان به هیچ وجه نباید همراه آفت کش ها، ترکیبات افزودنی یا عناصر غذایی دیگر استفاده شود.

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ترکیب این قارچ کش با مواد دیگر عوارض های مختلفی بر درختان ایجاد می کند ، تاکید کرد: حتی استفاده این قارچ کش پس از عوارض طبیعی مثل سرمازدگی یا گرمای هوا سبب تشدید عوارض بیماری روی درختان می شود.

ابطالی گفت: پس از حادثه استان های گلستان و مازندران دستور پیگیری صادر کردیم و نمونه های سم استفاده شده را از محل جمع آوری و ابتدا در آزمایشگاه مرکز نباتات و براساس استانداردهای فائو آزمایش کردیم.

وی اضافه کرد: پس از آزمایش، حالت خاص و غیر عادی در این نمونه ها یافت نشد اما برای اطمینان نمونه هایی را هم به سه آزمایشگاه مرجع در سطح ملی ارسال کردیم.

ابطالی تصریح کرد: این نمونه ها را در سه استان گلستان، مازندران و تهران به صورت بیولوژیکی هم مورد آزمایش قرار داده ایم که هفته آینده نتایج آن را به کشاورزان اعلام می کنیم.

معاون سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این قارچ کش (کاپیتان) از نوع تماسی است و باید در سطح گیاه و اپیدرم گیاه باقی بماند تا مانع از ورود قارچ حامل بیماری در درخت شود ، گفت: بنا به دلایل مختلف از جمله ترکیب با مواد غذایی دیگر یا سرمازدگی درختان ، قارچ کش می تواند وارد نسج گیاه و موجب بیماری شود.

وی تاکید کرد:‌به هیچ وجه کشاورزان خودسرانه از سموم استفاده نکنند و حتما بر اساس نسخه گیاه پزشک اقدام شود.

تعداد مشاهده خبر264 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal