ساخت واکسن بیماری لکه سفید میگو با استفاده از فناوری هسته ای و پرتو گاما
1391/10/24

رييس پژوهشكده ميگوي كشور گفت: براي نخستين بار در كشور مرحله تحقيقاتي ساخت واكسن بيماري لكه سفيد ميگو با استفاده از فناوري هسته اي و پرتو گاما با موفقيت در بوشهر انجام شد.

خسرو آيين جمشيد در گفت و گو با ايرنا افزود: با پايان يافتن مرحله تحقيقاتي ساخت واكسن بيماري لكه سفيد ميگو كارهاي مقدماتي براي اجراي نيمه صنعتي آن آغاز مي شود.

وي بيان كرد: بروز بيماري ها يكي از مشكلات اصلي صنايع مرتبط با موجودات زنده بويژه آبزيان است، بطوري كه در سال هاي 80، 84، 87 و 89 در كشور بيماري لكه سفيد ميگو آسيب هاي بسياري به صنعت آبزيان كشور وارد كرد.

رييس پژوهشكده ميگوي كشور اظهاركرد: با توجه به اهميت اين موضوع، كنترل اين بيماري در برنامه هاي پژوهشكده ميگو و موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور قرارگرفت.

آيين جمشيد ادامه داد: يكي از كارهايي كه در اين زمينه انجام شده زمينه سازي براي توليد واكسن است و اين توليد واكسن به معناي تقويت سيستم ايمني ميگو است.

وي گفت: اين كار به روش هاي مختلف ممكن است انجام شود كه استفاده از مواد شيميايي يكي از راه هاي آن و روش ديگر استفاده از پرتوهاست.

رييس پژوهشكده ميگوي كشور اضافه كرد: ما با اين اطلاع كه امواج داراي انرژي مختلفي هستند و مي توان براي كنترل بيماري ها از آن ها استفاده كرد، استفاده از امواج پرتو گاما را براي كنترل بيماري لكه سفيد در برنامه تحقيقاتي قرارداديم.

آيين جمشيد يادآورشد: كار مشتركي با پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي كشور، پژوهشكده كشاورزي، پزشكي و صنعتي هسته اي كشور در اين باره آغاز شده است.

وي اضافه كرد: فاز اول اين كار با مقايسه روش هاي مختلف شيميايي و هسته اي آغاز شد و در ادامه بر روش هاي هسته اي و استفاده از پرتو گاما تمركز شد كه مراحل تحقيقاتي آن به پايان رسيده است.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal