وزیر جهاد کشاورزی با همتای مالزی خود دیدار و گفت‌وگو کرد
1386/03/29

 

وزيرجهادكشاورزي ايران و وزير كشاورزي و صنايع وابسته مالزي در آستانه امضاي تفاهم‌نامه در زمينه كشاورزي ميان دو كشور طي چند روز آينده، در وزارت جهاد كشاورزي ديدار و گفت‌وگو كردند.

 

به گزارش ايرنا ، مهندس محمدرضا اسكندري، وزير جهاد كشاورزي در اين ملاقات با اشاره به سابقه ديرينه روابط سياسي و فرهنگي ميان مالزي و ايران گفت روابط بازرگاني دو كشور نيز طي دو سال گذشته گسترش يافته است.

وي با اشاره به اينكه حجم مبادلات تجاري دو كشور در سال گذشته از يك ميليارد دلار فراتر رفته است، يادآور شد: در بخش كشاورزي نيز بعضي از محصولات كشاورزي بين دو كشور مبادله مي‌شود ولي در زمينه تبادل دانش فني تبادل زيادي ميان دو كشور وجود نداشته كه تلاش مي‌كنيم افزايش يابد.

اسكندري با اشاره به سفر وزير كشاورزي و صنايع وابسته مالزي به ايران اين سفر را نخستين سفر رسمي اين مقام و هيات همراه به ايران عنوان كرد و افزود: هيات مالزيايي طي چهار- پنج روزي كه در ايران هستند از بخشهاي مختلف صنايع كشاورزي كشور بازديد مي‌كنند و در روز پاياني سفر نخستين تفاهم‌نامه همكاري ميان دو كشور در زمينه كشاورزي امضا مي‌شود.

وي موضوعاتي نظير تبادل مسائل تكنولوژيكي و فني ميان دو كشور در زمينه‌هاي مختلف نظير زراعت، باغباني، شيلات، دام و صنايع تبديلي كشاورزي، تبادل هياتهاي كارشناسي و تشكيل گروه كاري مشترك براي پيگيري مفاد تفاهم نامه را از جمله موضوعات متخلف برشمرد كه پيش بيني مي‌شود در اين تفاهم‌نامه گنجانده شود.

به گفته وي انتقال دانش فني در زمينه مكانيزاسيون كشاورزي، مباحث زراعي بويژه كشت گندم و برنج، صنايع مربوط به فرآوري شير، شيلات و پرورش دامهاي مختلف بومي در ‪۲كشور نيز از ديگر زمينه‌هايي است كه دو كشور علاقه‌مند گسترش همكاري و امضاي تفاهم‌نامه در مورد آن هستند.

وزير كشاورزي و صنايع وابسته مالزي نيز با تشكر از دولت ايران براي ترتيب دادن اين ديدار تصريح كرد، مباحث مطرح و بررسي شده در اين جلسه مقدماتي مفيد و بسيار بيشتر از انتظارات ما از اين مذاكرات بودند.

"محي‌الدين بن محمد ياسين" ايران را كشور دوست و برادر خواند و تاكيد كرد، "طي بازديدها و مذاكرات خود با وزير كشاورزي تحت تاثير موفقيتها و توسعه كشاورزي در ايران قرار گرفتم."

وي تاكيد كرد، ايران در زمينه‌هاي مختلف كشاورزي بويژه بيوتكنولوژي با سرعت زيادي به خودكفايي رسيده و در ساير حوزه‌هاي نيز موفقيتهاي چشمگيري داشته است و با همكاري بيشتر مي‌توانيم به موفقيتهاي بهتري در راستاي منافع دو كشور دست يابيم.

وي اظهار اميدواري كرد با امضاي يادداشت تفاهم ميان دو كشور در چند روز آينده فرصت مناسبي براي انتقال تجربيات فراهم شود و متخصصان حوزه بيوتكنولوژي در بخشهاي دامي، ماهيگيري، صنايع تبديلي و همچنين در ساير حوزه‌هايي كه ايران به خودكفايي رسيده، تجربيات خود را به مالزي منتقل كنند.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
گزارش.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal