طرح آبیاری تحت فشار امسال در سطح 240 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا می شود
1387/09/16

 معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: امسال 240 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور زير پوشش آبياري تحت فشار قرار مي‌گيرد كه تاكنون 25 هزار هكتار آن تحويل بهره‌بردار شده است.          

دكترفريد اجلالي در حاشيه سفر خود به گيلان در گفتگو با خبرنگار فارس در رشت افزود: امسال با تخصيص 300 ميليارد تومان بودجه خشكسالي و 600 ميليارد تومان تسهيلات ارزان‌قيمت، مي‌خواهيم 240 هزار هكتار از اراضي كشور را زير پوشش آبياري تحت فشار ببريم.

وي با اشاره به زمان كار آبياري تحت فشار اظهار داشت: به طور معمول كار آبياري تحت فشار از نيمه دوم سال آغاز مي‌شود و تاكنون 25 هزار هكتار تحويل بهره‌بردار شده است.

اجلالي با بيان اينكه تاكنون 700 هزار هكتار از كل اراضي كشور زير پوشش آبياري تحت فشار قرار گرفته است، تصريح كرد: از اين ميزان 210 هزارهكتار در مدت سه سال فعاليت دولت نهم انجام شده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي بخش كشاورزي را بسيار مقرون به‌صرفه دانست و اذعان داشت: زنده‌ترين و پوياترين بخش اقتصادي كشور، كشاورزي است و اين موفقيت مي‌طلبد كه سرمايه‌گذاري بيشتري در اين بخش داشته باشيم.

اجلالي رشد بخش كشاورزي در سه سال گذشته را 7/6 درصد عنوان كرد و افزود: در اين مدت براي 318 هزار نفر در بخش كشاورزي در كشور شغل فراهم شده است كه سالانه بيش از 100 هزار شغل ايجاد كرديم.

وي با اشاره به تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي خاطر‌نشان كرد: امسال 35 هزار هكتار اراضي كشور تجهيز و نوسازي شد كه 80 درصد آن از اعتبارات بلاعوض و 20 درصد ديگر با خودياري كشاورزان صورت گرفته است.

اجلالي از تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي گيلان با اولويت تعاوني‌هاي توليد خبرداد و تاكيد كرد: براي مكانيزه كردن در سال نخست اين اراضي، يارانه پرداخت مي‌شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي اضافه كرد: امسال در زمينه توليد برنج 12 هزار دستگاه ماشين‌آلات كاشت، داشت و برداشت مكانيزه وارد اين بخش مي‌شود كه يارانه آن نيز آماده پرداخت شده است.

به گفته اجلالي 30 تا 40 درصد قيمت هر ماشين كشاورزي به صورت نقدي پرداخت مي‌شود.

معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي، موتور نجات كشور در بخش كشاورزي را تشكيل تعاوني‌هاي توليد و سهامي زراعي دانست و تصريح كرد: سياست وزارت جهاد كشاورزي بر اين اساس است كه هر جا مالكيت سنتي وجود دارد، تعاوني توليد تشكيل شود تا حفط مالكيت شود و در مناطقي كه زمين به صورت واگذاري است، شركت‌هاي سهامي زراعي ايجاد شود.

اجلالي در خصوص خرد بودن اراضي كشاورزي بيان داشت: در تعاوني‌هاي توليد بحث يكپارچگي و خرد بودن اراضي برطرف شده و كشت مكانيزه به راحتي انجام مي‌گيرد. وي بر ضرورت حضور افراد تحصيلكرده در بخش اجرايي كشاورزي تاكيد كرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal