آقاي مهندس مجتبي مومن صفايي مديركل دفتر حمايت از سرمايه گذاري و كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي: ۲۵۰ميليون دلار تسهيلات براي خريد و صادرات پسته امسال پرداخت مي شود
1386/07/18

 

مديركل دفتر حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري و كارآفريني وزارت جهادكشاورزي گفت: امسال ‪۲۵۰ميليون دلار تسهيلات ارزي براي خريد و صادرات پسته پيش‌بيني شده است.

به‌گزارش خبرنگار ايرنا،مهندس  "مجتبي مومن صفايي" در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: اين تسهيلات از محل حساب ذخيره ارزي موضوع بند "ه" ماده (‪ (۱قانون برنامه چهارم توسعه در نظر گرفته شده است.

به‌گفته وي، تاكنون ‪۱۵متقاضي و تشكل براي برخورداري از اين تسهيلات و تامين نقدينگي خريد و صادرات پسته به وزارت جهاد كشاورزي مراجعه كرده‌اند.

وي، ارزش مجموع تقاضاهاي دريافتي را ‪۱۵۱ميليون و ‪۸۸۵هزار و ‪۳۶۰دلار اعلام كرد و گفت: متقاضيان از سوي وزارت جهادكشاورزي براي برخورداري از اين تسهيلات ارزي به سامانه بانكي (بانكهاي كشاورزي و سپه) معرفي شده‌اند.

وي ابراز اميدواري كرد: مسئولان بانكي اين تقاضاها را به سرعت رسيدگي و تسهيلات مورد نياز خريد و صادرات پسته را در اختيار متقاضيان قرار دهند.

مهندس مومن صفايي، نرخ سود و كارمزد اين تسهيلات را پنج تا هفت درصد و مدت بازپرداخت آن را بين يك تا ‪۲سال اعلام كرد.

به‌گفته وي، تشكلهايي كه در سالهاي گذشته بدهي معوقه به سامانه بانكي نداشته و از تجهيزات فرآوري و بسته‌بندي پسته برخوردار باشند، در اولويت استفاده از اين تسهيلات قرار دارند.

وي تصريح كرد: اين ميزان تسهيلات، براي خريد و صادرات ‪۵۰درصد محصول توليدي كفايت كرده و اثر مطلوبي در بازار پسته دارد.

مديركل دفتر حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري و كارآفريني وزارت جهادكشاورزي در ادامه با اشاره به آغاز فصل برداشت پسته در ايران، اظهار داشت: ميزان توليد پسته كشور امسال در مقايسه با سال گذشته با ‪۲۰درصد رشد به ‪۳۰۰ هزار تن مي‌رسد.

وي، مجموع صادرات پسته ايران را در سال گذشته ‪۱۷۱هزار تن به ارزش بيش از يك ميليارد و ‪۶۸ميليون دلار و ارزش تقريبي هر تن پسته صادراتي را ‪۶ هزار و ‪۲۳۵دلار اعلام كرد و افزود: در نيمه نخست امسال نيز ‪۵۳هزار و ‪۶۰۰ تن پسته به ارزش ‪۳۴۸ميليون دلار از كشور صادر شد و در اين مدت ارزش هر تن پسته صادراتي ايران با اندكي افزايش نسبت به سال گذشته به ‪۶هزار و ‪۴۹۲ دلار رسيد.

وي ابراز اميدواري كرد: صادرات پسته ايران در سال جاري به ‪۲۰۰هزار تن بالغ شود.

وي در پايان گفت: وزارت جهاد كشاورزي آمادگي دارد چنانچه متقاضيان ديگري براي خريد و صادرات پسته مراجعه كنند، آنان را مورد حمايت قرار دهد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر57 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal