رييس موسسه تحقيقات برنج كشور: پايداري در توليد برنج مهم‌تر از خودكفايي است
1385/08/08

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

براي دستيابي به خودكفايي در توليد برنج، بايد سال آينده خيلي گسترده‌تر و جدي‌تر از اين محصول حمايت شود.

دكتر فرامرز علي‌نيا ـ رييس موسسه تحقيقات برنج كشور ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران، افزود: اگر امسال را مبناي سال خودكفايي در نظر بگيريم، سال 87 خودكفا مي‌شويم اما در صورتي كه برنامه‌ريزي مثل امسال باشد، بعيد است به اهداف خود برسيم.

علي‌نيا با اشاره به محورهاي مطرح در راستاي خودكفايي برنج تصريح كرد: معرفي ارقام كيفي پرمحصول، اصلاح ارقام محلي و دنبال كردن برنامه‌هايي كه ضمن كيفيت از داخل ارقام بومي و محلي افزايش عملكرد را تضمين كند، از جمله محورهاي مطرح در اين راستا است.

او با تاكيد بر اين كه بهبود مديريت‌هاي زراعي روشي موثر در افزايش توليد است، خاطرنشان كرد: استفاده از نمودار رنگ برگ در زمينه مصرف كودهاي ازته، اصلاح روش‌هاي برداشت، كاهش ضايعات چه در مرحله برداشت و چه پس از آن، كاهش ميزان مصرف بذر خزانه برنج هيبريد و توسعه مكانيزاسيون كه باعث ترغيب كشاورز در كشت و كار مي شود، راهكارهايي در جهت تسهيل خودكفايي برنج است.

علي‌نيا در ادامه اظهار كرد: آنچه مهم‌تر از خود خودكفايي است، پايداري در توليد برنج است كه با معرفي محصولات مناسب كشت دوم مي‌توان به اين مهم دست يافت. خوشبختانه در استان گيلان اين موضوع به عنوان يكي از محورهاي داراي اولويت در كارگروه كشاورزي استانداري لحاظ شده بنابراين با حمايت استان و سرمايه‌گذاري بيش‌تر مي‌توان محصولاتي را معرفي كرد كه علاوه بر درآمد بيش‌تر رغبت كشاورز را در توليد شالي كاهش ندهد.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal