6 هزار هكتار از باغ هاي قديمي و كم‌بازده چاي جوان‌سازي شده است
1387/07/08

 

مديركل چاي وزارت جهاد كشاورزي تاكيد كرد: اقدامات بسيار مناسبي در جهت ساماندهي توليد چاي در كشور انجام شده است و وزارت جهاد كشاورزي براساس ماده يك آيين‌نامه اجرايي ساماندهي توليد، فرآوري و بازرگاني چاي طرح پنج ساله احياء و نوسازي باغات چاي را تدوين كرده است كه با تامين اعتبارات متناظر برآن در سال‌هاي آينده به مرحله اجرا مي‌رسد.

مهندس فرخ ايرانفر در گفت‌وگو با (ايسنا)، ضمن بيان مطلب فوق اهداف اين طرح پنج ساله را ارتقا كمي و كيفي برگ سبز چاي و اقتصادي كردن توليد در واحد سطح عنوان كرد و گفت: در اين طرح با اجراي عمليات به‌زراعي در باغات چاي و به خصوص باغ‌هاي قديمي و كم‌بازده كه از لحاظ كيفيت پايين‌تراز حد استاندارد هستند، برنامه‌ريزي مناسبي جهت عمليات هرس كف‌بر و كمربر به منظور جوان‌سازي بوته‌هاي چاي و توليد برگ سبز با كيفيت صورت گرفته است.

وي اضافه كرد: طي دو سال گذشته حدود شش هزار هكتار از باغ‌هاي قديمي و كم‌بازده توسط انجام عمليات هرس كف‌بر و كمربر جوان‌سازي شده است.

او با اشاره به اينكه 24هزار هكتار از باغات چاي از تسهيلات به‌زارعي، تغذيه و نگهداري باغ‌ها بهره‌مند شده‌اند، افزود: استفاده بهينه از كودهاي شيميايي، مديريت صحيح به‌زراعي باغات توسط چايكاران به منظور جلوگيري از آلودگي محيط و كاهش مضرات اين كودها و همچنين اقتصادي كردن توليد چاي در كشور نيز از ديگر اهداف بهبود وضعيت توليد چاي كشور در سال‌هاي اخير است.

ايرانفر با اشاره به اينكه تاكنون مبارزه بيولوژيك در سطح 500 هكتار از باغات آلوده به آفت شپشك آرد آلود پيگيري شده است،‌ ادامه داد: ما در راستاي طرح پنج ساله احيا و نوسازي باغات چاي، براي اجراي عمليات مبارزه بيولوژيك عليه آفات مهم چاي وارد عمل شده‌ايم كه اين اقدام نشان مي‌دهد توليد چاي ايران يك توليد ارگانيك است و كمترين ميزان مصرف سموم و كود شيميايي در اين محصول به كار گرفته مي‌شود و به همين دليل چاي ايراني سلامت مصرف كنندگان را نيز در مقايسه با چاي‌هاي خارجي تضمين مي‌كند.

به گفته مديركل چاي وزارت جهاد كشاورزي خريد ادوات و دستگاه‌هاي مورد نياز باغات چاي جهت مكانيزاسيون باغ‌ها نيز از ديگر اهداف اين طرح پنج‌ساله بوده و از اعتبارات سال 85 در قالب تسهيلات بانكي بدون سود مبلغ 200 ميليون تومان براي خريد دستگاه پنوماتيك(موتورهرس) به تعداد 500 دستگاه و به ازاي هر دستگاه 400 هزار تومان توسط بانك كشاورزي به چايكاران شمال اعطاء كرده است.

وي با يادآوري اينكه از سال 86 تاكنون تعداد 41 تعاوني چايكاران در شمال كشور تشكيل شده است، ‌افزود: تمامي اقدامات مطرح شده باعث افزايش توليد برگ سبز چاي از ميزان 113 هزار تن در سال83 به ميزان 190 هزار تن در سال 86 منجر شده است.

او با اشاره به اينكه شكست طرح اصلاح ساختار چاي در سال‌هاي 80 تا 83 منجر به رهاسازي باغات چاي شد، افزود: پس از آن با ابقاي اداره كل چاي شمال در سال 85 ، اجراي آيين‌نامه‌ ساماندهي توليد،‌ فرآوري و بازرگاني چاي، ارائه طرح‌هاي متنوع عملياتي، پرداخت تسهيلات بدون بهره به چايكاران،ارائه خدمات فني ـ مهندسي توسط كارشناسان، افزايش قيمت تضميني برگ سبزچاي در دو مرحله در سال جاري توسط دولت، خريد چاي خشك در كارخانجات چاي‌سازي گيلان و مازندران توسط سازمان تعاوني روستايي و حمايت همه جانبه از بخش چاي ازسوي مسوولان، باعث ايجاد انگيزه مضاعف در چايكاران براي نگهداري باغات چاي و اقتصادي شدن كشت چاي در سال‌هاي اخير شده است.

مديركل چاي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه مصرف سرانه چاي خشك هر ايراني را معادل 1.5 كيلوگرم ذكر كرد و گفت: با توجه به جمعيت قريب به 70 ميليوني كشورمان مصرف ساليانه چاي كشور حدود 105 هزار تن است و در سال‌هاي اخير ميانگين توليد چاي خشك كشور معادل 35 تا 40 هزار تن بوده كه اين رقم معادل 40 درصد مصرف ساليانه چاي كشور را تامين مي‌كند.

ايرانفر در پايان اضافه كرد: باتوجه به سطح زيركشت باغات چاي شمال «كشورمان جهت جبران كسري چاي توليدي داخل ناگزير از واردات قانوني است كه اين واردات حدود 65 هزار تا70 هزار تن چاي را شامل مي‌شود و از كشورهايي همانند هند، سريلانكا، كنيا وارد و مقدار كمي چاي سبز نيز از چين وارد بازار كشور مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal