ورود 50 میلیون تن محصول در چرخه فرآوری صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی
1387/11/23

مديركل دفتر حمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي گفت: هم اكنون از 100 ميليون تن محصول كشاورزي توليدي معادل 50 ميليون تن وارد چرخه فرآوري صنايع تبديلي و تكميلي مي شود.

عليرضا پوربصير در گفتگو با مهر گفت: مشكلات و تنگناهاي پيش روي فرآوري صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي تاثير قابل ملاحظه اي بر روند توليد واحدهاي موجود، احداث و گسترش واحدهاي جديد دارد.

مديركل دفترحمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به كمبود نقدينگي درواحدهاي صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي، بيان كرد: در حال حاضر از 100 ميليون تن محصولات كشاورزي توليدي معادل 50 ميليون تن وارد چرخه فرآوري صنايع تبديلي و تكميلي مي شود و فرآوري اين ميزان محصول سالانه اعتباري حدود 20 ميليارد تومان را مي طلبد.

وي با بيان اينكه صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي با كمبود سرمايه در گردش براي خريد ماده اوليه توليد مواجه است، افزود: به طورميانگين اين واحدها براي خريد هر كيلو محصول توليدي كشاورزي به منظور فرآوري بايد رقمي بالغ بر 400 تومان پرداخت نمايند، لذا تامين سرمايه در گردش به صورت مدت دار از سوي دولت امري ضروري است.

پوربصير ضايعات به خصوص در مراحل پس از برداشت را از ديگر مشكلات بخش صنايع تبديلي و تكميلي خواند و تصريح كرد: ضايعات در كليه مراحل از زمان برداشت محصول تا زماني كه به دست مصرف كننده برسد، به لحاظ  كمي و كيفي بر روي محصولات تاثير دارد، اين در حالي است كه نمي توان رقم دقيقي ازميزان ضايعات ارايه داد، زيرا در محصولات ميزان آن متفاوت است.

وي خاطرنشان كرد: نوسانات قيمت و مشكلات مربوط  به دسترسي به مواد اوليه توسط صاحبان صنايع تبديلي و تكميلي از ديگرتنگناهاي پيش رو است، به نحويكه اين امرسبب شده تا اين صنايع به جاي اينكه با 100 درصد ظرفيت كاركنند با 20 تا 30 درصد ظرفيت فعاليت كنند.

مديركل دفترحمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي افزود: عدم توسعه يافتگي شبكه توليد و عرضه فرآورده هاي صنايع تبديلي و تكميلي دركشورهمچنين تعدد ماركهاي تجاري در بازار محصولات ازديگر مشكلات پيش روي فرآوري است.

وي با اشاره به پراكنش نامناسب صنايع تبديلي و تكميلي با توجه به قطبهاي عمده توليد محصولات كشاورزي عنوان كرد: بر اساس پروانه هاي صادرشده بالغ بر 22 هزار واحد صنايع تبديلي و تكميلي در كشور وجود دارد.

پوربصيراظهارداشت: صدورمجوز تاسيس واحدهاي صنايع تبديلي و تكميلي هم از طريق وزارت جهاد كشاورزي و هم از طريق وزارت صنايع و معادن صورت مي گيرد؛ لذا رويكرد وزارت جهاد كشاورزي اين است كه در ابتدا از بخشهاي مختلف شيلاتي، زراعي، باغي و گياهي براي اطمينان از وجود مواد اوليه توليد از مناطق مختلف استعلام به عمل مي آورد و در صورت نبود مشكل در يك منطقه در راستاي هدفمند كردن سرمايه گذاريها در قطبهاي توليد، نسبت به صدور مجوزها اقدام مي نمايد.

وي با اشاره به فرسودگي بخش قابل ملاحظه اي از ماشين آلات واحدهاي صنايع تبديلي و تكميلي تصريح كرد: درحال حاضر به منظور اصلاح ساختار شاليكوبي از 3 هزار و 800 واحد معادل 178 واحد تحت نوسازي و بازسازي قرار گرفته اند.

مديركل دفترحمايت از صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه در برخي از محصولات كشاورزي بيش از اندازه سرمايه گذاري شده است، افزود: تعدد مراكز تصميم گيري درارتباط با توسعه و حمايت از اين صنايع و نيز صدوربي رويه مجوزهاي تاسيس ازديگرمشكلات فرآوري محصولات در صنايع تبديلي و تكميلي است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal