صادرات محصولات كشاورزي ‪۱۵درصد افزايش داشته‌است
1386/10/01

 

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي گفت: ميزان صادرات محصولات كشاورزي كشور در مدت هشت ماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ‪۱۵ درصد افزايش داشته است.

دكتر "محمدحسين انصاري‌فرد" در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در گرگان افزود: در اين مدت ارزش صادرات محصولات و كالاهاي توليدي كشاورزي ‪۲ ميليارد دلار بوده است و تلاش مي‌شود تا پايان سال جاري اين ميزان تا ‪۲/۵ ميليارد دلار افزايش يابد.

به گفته وي ، اگر بتوانيم به اين مبلغ صادرات تا پايان سال جاري دست يابيم به يك ركورد تاريخي خواهيم رسيد.

وي در خصوص بخش واردات محصولات كشاورزي نيز گفت: از آنجائي كه كودها و سموم كشاورزي را نيز در سال جاري جزو محصولات و كالاهاي كشاورزي به حساب آورده‌اند، ميزان واردات افزايش يافته است.

وي همچنين تصريح كرد : امروزه خيلي از محصولات و توليدات كشور مانند شيريني، صنايع تبديلي و كالاهاي ديگر كه صادر مي‌شود، از محصولات كشاورزي است، اما جزو صادرات اين بخش محسوب نمي‌شود و كودها و سموم كشاورزي نيز بايد از محصولات كشاورزي وارداتي مستثني باشد.

وي در ادامه گفت: ميزان توليدات محصولات كشاورزي در پايان سال گذشته يكصد ميليون تن بوده است و بنا داريم اين ميزان را به ‪۱۰۳ميليون تن در سال جاري برسانيم.

دكتر انصاري فرد با بيان اين كه با افزايش توليد هشت ميليون تني محصولات كشاورزي، كشور به خود كفائي كامل در تمام بخش‌هاي كشاورزي و استراتژيك خواهد رسيد ، افزود: مهمترين و عمده‌ترين محصول وارداتي ما در حال حاضر دانه‌هاي روغني است.

وي ادامه داد: اگر ميزان توليدات كشاورزي كشور به يكصد و ‪۱۰ميليون تن برسد، در اين بخش نيز از واردات بي‌نياز خواهيم شد.

دكتر انصاري‌فرد گفت: در حال حاضر بيش از ‪۸۰درصد دانه‌هاي روغني كشور از خارج وارد مي‌شود و مبلغي بالغ بر يك ميليارد و ‪۷۰۰ميليون دلار هزينه واردات اين محصول مي‌شود و اين نشان از اهميت خودكفائي در بخش كشاورزي و اقتصادي جامعه دارد.

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي افزود: بالاترين ميزان صادرات در اين بخش مربوط به پسته بوده است كه در سال گذشته يك ميليارد و ‪۶۰ميليون دلار صادرات اين محصول را داشته‌ايم و با توجه به حجم بالاي توليد در سال جاري بنا داريم تا پايان امسال اين ميزان را تا يك ميليارد و ‪۲۰۰ميليون دلار افزايش دهيم.

وي در خصوص واردات شكر در كشور نيز گفت: متاسفانه ميزان واردات شكر نشان از ضعف قوانين وارداتي در كشور دارد كه اجازه مي‌دهد هر كس بتواند با تعرفه مشخص به هر ميزان كه بخواهد شكر را از كشورهاي ديگر وارد نمايد.

به گفته وي، اين مساله باعث شده تا ذخيره‌سازي اين محصول را بيش از حد داشته باشيم و تجار و بازرگانان نيز شكر را به قيمت هر كيلوگرم ‪۳هزار ريال خريداري كرده و در كشور بين ‪۶تا ‪۱۰هزار ريال به فروش مي‌رسانند.

وي خاطرنشان كرد: بخشي از درآمد ناشي از واردات شكر تصفيه نشده كه حدود ‪۶۵درصد مي‌باشد، نصيب كارخانجات مي‌شود، كه شكر وارداتي را تصفيه مي‌كنند و همچنين تفاله چغندر را به قيمت بالاتر به دامداران مي‌فروشند.

وي در پايان گفت: واردات شكر عامل اصلي عدم پرداخت مطالبات كشاورزان نبوده است و بايد اين مساله به صورت شفاف و روشن بررسي و رسيدگي شود.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal