اجراي پروژه آرماني مديريت جامع مزارع براي 17 محصول زراعي و باغي
1387/07/02

 

امسال علاوه بر گندم و جو، پروژه آرماني مديريت جامع مزارع براي 15 محصول زراعي و باغي ديگر هم تدوين شده است.  

مديركل دفتر نباتات ويژه و الگوي كشت وزارت جهاد كشاورزي با اعلام اين مطلب در گفت‌وگو با ايانا گفت: اين طرح از سال 1386 با هدف اعمال مديريت جامع در به‌كارگيري از نهاده‌هاي توليد و استفاده از تمام توصيه‌هاي فني و تحقيقاتي اجرا شد.

 مهندس كمال ذبيحي افزود: با توجه به بالاتر بودن پتانسيل توليد كشور از ميانگين جهاني، ضرورت دارد كه يافته‌هاي تحقيقاتي و علمي با سرعت بيشتر به كشاورزان براي افزايش مهارتها منتقل شود.

وي با اشاره به اينكه اين پروژه مي‌تواند اثرات هم‌افزايي هر يك از عوامل توليد را در جهت كشاورزي پايدار به نحو مطلوب فراهم آورد و گفت: تمام عوامل موثر در افزايش توليد كه مورد توجه تحقيقات و دانش بومي است در واحدهاي زراعي مورد نظر جمع مي‌شود و با نظارت كارشناسان كشاورزي مديريت خواهد شد.

 ذبيحي عملكرد گندم آبي را در حال حاضر 3900 كيلوگرم در هكتار و گجندم ديم را يك تن در هكتار برشمرد و گفت: تنها نيمي از يافته‌هاي تحقيقاتي به مزارع منتقل شده است و با اين وجود اين پتانسيل وجود دارد كه از ميانگين جهاني هم بالاتر رويم.

وي گندم، ذرت، چغندرقند، يونجه، محصولات گلخانه‌اي، كلزا، زعفران و پنبه را برخي از محصولات مشمول پروژه آرماني ذكر كرد و افزود:‌در هر شهرستاني از كشور يك واحد زراعي به كشت آرماني گندم و جو اختصاص يافته است و اين پروژه براي 300 هزار هكتار از مزارع كل كشور برنامه‌ريزي شده است.

مديركل دفتر نباتات ويژه و الگوي كشت با اشاره به اينكه در سال 87-86 شرايط خشكسالي در كشور حاكم بود گفت: اين خشكسالي به مزارع ديم كشور لطمه جدي وارد كرد.

وي در مزارع آرماني كه از توصيه‌هاي فني استفاده كرده بودند، عملكرد قابل قبول بود، اما ارزيابي در اين شرايط   مشكل است.

وي در ادامه گفت: پروژه آرماني توسط خود كشاورزان اجرا مي‌شود و از محل اعتبارات طرح گندم هدايت مي‌شود.

 ذبيحي درباره مراحل اجرايي پروژه گفت: برداشت به موقع محصولات قبل، آماده‌سازي اراضي، كشت مكانيزه، آرايش و قطعه‌بندي زمينت، معرفي ارقام مناسب، آزمون خاك، كوددهي به موقع، كنترل آفات و بيماريها، حذف علفهاي هرز و برداشت به موقع برخي از مراحل اين طرح است.

وي افزود: طرح كاداستر كه به تعيين محدوده زمينها و اراضي مي‌پردازد به اجراي اين پروژه كمك شاياني خواهد كرد.

 ذبيحي گفت: ارزيابي از مزارع آرماني مثبت است ولي ميزان عملكرد اين مزارع به دليل خشكسالي تا حدي قابل ارزيابي است.

وي به كشاورزان توصيه كرد كه مزارع خود را به سمت توسعه و تحقيقات هدايت كنند و با استقبال از اين پروژه در جهت كاهش هزينه‌هاي توليد و افزايش توليد حركت كنند.

 ذبيحي مهندسان ناظر در مزارع آرماني را به ازاي هر 25 بهره‌بردار، يك مهندس ذكر كرد و گفت: اين ناظران در تمام مراحل كشاورز را راهنمايي خواهند كرد./

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal