وزارت جهادکشاورزی:امسال 2 میلیون و 400 هزار تن پیاز و 5 میلیون تن سیب زمینی تولید می شود
1387/01/14

 

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: امسال بالغ بر دو ميليون و 400 هزار تن پياز ، حدود 5 ميليون تن سيب زميني و معادل 5 ميليون و 250 هزار تن گوجه فرنگي در كشور توليد شود.

محمد مهدي بحريني گفت: پيش بيني مي شود در سال زراعي 86-87 بالغ بر دو ميليون و 400 هزار تن پياز، حدود 5 ميليون تن سيب زميني و معادل 5 ميليون و 250 هزار تن گوجه فرنگي در كشور توليد شود، اين در حالي است كه در سال زراعي 85-86 توليد سيب زميني معادل 4 ميليون و 400 هزار تن، توليد پياز بالغ بر دو ميليون و 100 تا 150 هزار تن و توليد گوجه فرنگي 5 ميليون تن بوده است.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: سطح زير كشت سبزيجات در سال زراعي گذشته بالغ بر 123 هزار و 600 هكتار با عملكرد 22.3 تن در هكتار و توليد دو ميليون و 858 هزار تن و سطح زير كشت محصولات صيفي 400 هزارهكتار با عملكرد 27.14 تن در هكتار و توليد 3 ميليون و 500 هزار تن بوده است.

 

افزايش سطح زير كشت سبزي و صيفي به 820 هزار هكتار

وي اعلام كرد: در مجموع ميزان توليد محصولات سبزي و صيفي در سال زراعي گذشته بالغ بر21 ميليون و 636 هزار تن با سطح زيركشت معادل797 هزار و 130 هكتاربوده و پيش بيني مي شود در سال زراعي 86-87 سطح زير كشت اين محصولات به 820 هزار هكتار با عملكرد 22.5 ميليون تن افزايش يابد.

بحريني با بيان اينكه سطح زير كشت محصولات سبزي و صيفي در طرح استمرار در سال زراعي جاري افزايش نمي يابد، افزود: محصول سيب زميني در سال زراعي 85-86 در قالب طرح استمرار در استانهاي جنوبي به خصوص در منطقه جيرفت و كهنونج در سطح حدود7 هزار هكتار كشت شده كه از اين ميزان بيش از 200 هزار تن محصول برداشت شده و پيش بيني مي شود از اين سطح  بالغ بر 220 هزار تن سيب زميني توليد شود.

 

توليد بيش از2 ميليون تن پياز در سال زراعي جاري

وي تصريح كرد: در سال زراعي گذشته بالغ بر دو ميليون و 100 هزار تن پياز به توليد رسيد و پيش بيني مي شود در سال زراعي 86-87 بالغ بر دو ميليون و 400 هزار تن پيازدركشور توليد شود ضمن اينكه در سال زراعي گذشته حدود 140 هزار تن پيازصادرشده است.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به توليد گوجه فرنگي در دو فصل، اظهارداشت: پيش بيني توليد پائيزه و زمستانه اين محصول ( خارج از فصل) معادل يك ميليون و 508 هزار تن بوده كه اين رقم به حدود دو ميليون تن افزايش يافته و پيش بيني مي شود برداشت بهاره و زمستانه آن به بيش از 3 ميليون تن افزايش يابد.

به گفته وي با اجراي طرح استمرار در فصل زمستان و بهار كمبودي به لحاظ تامين سبزيجات و صيفي جات در سطح كشور وجود ندارد.

 

توليد 480 هزار تن سيب زميني بهاره

بحريني در رابطه با برنامه توليد بهاره سيب زميني در سال زراعي جاري، عنوان كرد: در حال حاضر20 هزار هكتار به كشت اين محصول اختصاص يافته و پيش بيني مي شود توليد سيب زميني بهاره به 480 هزار هكتار بالغ شود.

وي نياز بذري سيب زميني را سالانه معادل 600 هزارتن اعلام كرد و گفت: در سال زراعي جاري براي تامين بذور مناسب در رابطه با محصول سيب زميني و تهيه بذوراصلاح شده براي گوجه فرنگي و پياز از طريق سازمانهاي جهاد كشاورزي استانها برنامه ريزي شده ضمن اينكه بكارگيري روشهاي به زراعي  و استفاده بهتراز آبياري تحت فشار و استفاده از كودهاي آلي و ريزمغذيها همچنين كشت ارگانيك محصولات سبزي و صيفي در برخي از استانهاي كشورآغاز شده است.

 

800 هزار تن خريد توافقي محصولات زراعي

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: تا كنون خريد توافقي محصولات مختلف زراعي به 800 هزار تن بالغ شده كه اين روند علاوه بر تسهيل در عرضه محصولات توليدي مشكلات كمتري را در بحث فروش پيش روي كشاورزان قرار مي دهد.

وي در پايان ظرفيت فرآوري محصول سيب زميني در سال گذشته را حدود 750 هزار تن اعلام كرد و افزود: اين ميزان ظرفيت در سالجاري به يك ميليون تن افزايش خواهد يافت.

 

 

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر34 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal