مجتمع5هزارتني انبارهاي ذخيره محصولات كشاورزي در تبريز افتتاح شد
1386/03/19

 

با حضور وزير جهاد كشاورزي مجتمع پنج هزار تني انبار سرد ايلخچي در غرب شهر تبريز براي نگهداري محصولات مازاد كشاورزان اين ناحيه عصر روز جمعه افتتاح شد.

براي ايجاد اين انبار در طول شش سال گذشته ‪۱۸ميليارد و ‪۳۶۴ميليون ريال از سوي دولت سرمايه‌گذاري شده است.

وزير جهاد كشاورزي در آيين راه‌اندازي اين انبار خواستار توسعه فضاهاي ذخيره محصولات كشاورزي با رويكرد كمك به بخش توليد و كوتاه كردن دست واسطه‌ها شد.

مهندس اسكندري در اين رابطه سازمان تعاون روستايي را موظف كرد تا با نظارت دقيق بر عملكرد اتحاديه تعاوني‌هاي روستايي در سطح كشور براي حذف عملي واسطه‌گري و كمك به توليد اقدام كند.

وي همچنين قيمت‌هاي تعيين شده براي خريد تضميني محصولات از كشاورزان را بهاي كف محصولات دانست كه بايد در مرحله نهايي مطرح شده و در صورت عدم كشش بازار، دولت وارد عمل شده و با اين قيمت‌ها خريداري كند.

وزيرجهادكشاورزي در اين رابطه بر اجراي طرح خريدهاي توافقي در سال جاري و سال هاي آتي تاكيد نمود و يادآور شد كه امسال اقلام تضميني مورد خريداري از سوي بخش دولتي از ‪۹محصول به ‪۴۰محصول افزايش يافته است.

وزير جهاد كشاورزي همچنين از دست‌اندركاران پروژه‌هاي مختلف در اين بخش خواست تا براي تسريع در زمان بهره‌برداري از پروژه‌ها اقدام كنند.

وي حداقل فضاي انباري مورد نياز براي نگهداري محصولات كشاورزي در استان آذربايجان شرقي با توليد سالانه بيش از سه ميليون تن محصول را ‪۱۰۰هزار تن دانست كه در زمان حاضر ، با پروژه راه‌اندازي شده حداكثر به ‪۱۰هزار تن مي‌رسد.

انبار پنج هزار تني محصولات كشاورزي تبريز داراي ‪۱۲سلول دو طبقه با دستگاه‌هاي پمپ آب و پست‌هاي برق براي ذخيره محصولات كشاورزي مي‌باشد.

عمليات اجرايي اين پروژه در سال ‪۸۰در قطعه زميني به مساحت ‪۱۱هزار و ‪۴۳۷متر مربع آغاز كه داراي پنج هزار و ‪۲۰۰متر مربع مساحت اعياني مي‌باشد.

در اين پروژه سيستم‌هاي برودتي و هوارساني قابل تنظيم براي نگهداري پياز در دماي يك درجه بالاي صفر و يك درجه زير صفر با رطوبت ‪۶۵تا‪ ۷۰درصد ايجاد شده است.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه سفر خود به استان آذربايجان شرقي از كلينيك گياه پزشكي سردرود در جنوب غربي تبريز و پژوهشكده بيوتكنولوژي در شهر تبريز بازديد كرد.

مهندس اسكندري در بازديد از پژوهشكده بيوتكنولوژي تبريز با پژوهشگران و كارشناسان اين مركز به گفت وگو پرداخت.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal