منابع طبيعي پشتوانه جهاد اقتصادي
1390/12/16

پانزدهم اسفند ماه اولين روز هفته منابع طبيعي روز درختكاري نامگذاري شده است و فلسفه نامگذاري اين روز نشان از اهميت آن دارد گرچه موضوع درخت بعنوان يك پديده نو به نظر نمي رسد ولي توجه به رشد روزافزون جمعيت، توسعه شهرها و رشد تكنولوژي و شرايط حاكم بر تأمين نيازهاي حياتي همچون آب، خاك و هوا و نقش زيرساختي درختان در تأمين نيازهاي اوليه براي استمرار حيات و توجه ويژه به امر حفاظت، احياء توسعه و بهره برداري اصولي از درختان را در اولويت برنامه هاي هر دولت قرارداده است

شعار هفته منابع طبيعي بعنوان پشتوانه جهاد اقتصادي كه مقام معظم رهبري سالجاري را بعنوان جهاد اقتصادي نامگذاري و اعلام فرمودند، انتخاب شده است. زيرا منابع طبيعي ثروتهاي ملي اند ، ثروتي است متعلق به ملتها در طول تاريخ و بستر توسعه و جايگاه ويژه اي را در هر كشور به خود اختصاص داده است. پانزدهم اسفند ماه اولين روز هفته منابع طبيعي روز درختكاري نامگذاري شده است و فلسفه نامگذاري اين روز نشان از اهميت آن دارد گرچه موضوع درخت بعنوان يك پديده نو به نظر نمي رسد ولي توجه به رشد روزافزون جمعيت، توسعه شهرها و رشد تكنولوژي و شرايط حاكم بر تأمين نيازهاي حياتي همچون آب، خاك و هوا و نقش زيرساختي درختان در تأمين نيازهاي اوليه براي استمرار حيات و توجه ويژه به امر حفاظت، احياء توسعه و بهره برداري اصولي از درختان را در اولويت برنامه هاي هر دولت قرارداده است. مساحت منابع طبيعي كشور شامل جنگل ها، مراتع و اراضي بياباني 3/134 ميليون هكتار يعني معادل 8/82 درصد از وسعت كشور ( وسعت جنگل 3/14 ميليون هكتا، مراتع 85 ميليون هكتار، اراضي بياباني 5/32 ميليون هكتار و بيشه زار و درختچه زار 6/2 ميليون هكتار ) را شامل مي شود. حفاظت از منابع طبيعي باعث كنترل سيلاب، ريزگردها، كاهش تأثير تغييرات اقليمي، كنترل رانش ها و لغزش ها كاهش خشكسالي، حفظ آب و خاك و... درنهايت كاهش بلاياي بي شمار ديگر را خواهد داشت. سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور با دارا بودن ادارات كل منابع طبيعي در سراسر كشور با هدف حفظ و حمايت، احياء توسعه و بهره برداري اصولي از جنگل ها، مراتع و اراضي جنگلي، بيشه هاي طبيعي اراضي مستعد شده ساحلي، حفاظت و حمايت از آب و خاك كشور از طريق مديريت عملي و جامع بر حوزه آبخيز و رعايت اصول توسعه پايدار انجام وظيفه مي كند.

اهميت آبخيزداري زماني بيشتر نمود پيدا مي كند كه بدانيم در وضعيت فعلي حدود 255 شهر و 8650 پارچه آبادي، يك ميليون هكتار از اراضي، قنوات و راههاي ارتباطي در معرض خطر سيل قرار دارند. هر 150 هزار هكتار فعاليت آبخيزداري مي تواند بميزان 30 تا 50 درصد خطر سيل را كاهش دهد. خوشبختانه منابع طبيعي كشور عزيزمان واجد تنوع وسيعي است كه با انديشه هاي ناب اسلامي، حساسيت ويژه مقام معظم رهبري، رياست محترم جمهوري و ساير مسئولان و زحمات طاقت فرساي سربازان منابع طبيعي در اقصي نقاط ميهن اسلامي و تقديم شهدا و جانبازان عزيز اين عرصه نشان از دلسوزي از اين منابع خدادادي در كشور عزيزمان ايران است. سياست هاي كلي نظام در مورد منابع طبيعي كه به تأييد مقام معظم رهبري رسيد عبارتند از:

- ايجاد عزم ملي بر احياء منابع طبيعي تجديد شونده و توسعه پوشش گياهي براي حفاظت و افزايش بهره وري مناسب و سرعت بخشيدن به روند توليد اين منابع و ارتقاء بخشيدن به فرهنگ عمومي و جلب مشاركت مردم دراين زمينه.

- شناسايي و حفاظت منابع آب و خاك و ذخاير ژنتيكي گياهي- جانوري و بالا بردن غناي حياتي خاكها و بهره برداري بهينه بر اساس استعداد منابع و حمايت مؤثر از سرمايه گذاري در آن .

- اصلاح نظام بهره برداري از منابع طبيعي و مهارعوامل ناپايدار اين منابع و تلاش براي حفظ و توسعه آن.

اميد است با توجه به فرمايش مقام معظم رهبري بتوانيم همه با هم فرهنگ منابع طبيعي را به معارف عمومي تبديل كنيم.

عليرضا اورنگي

معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور

 

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal